Bódvaszilas - Boldogkőváralja (OKT-25)
Ezen a szakaszon a Bódva völgye felett magasodó Szalonnai-karsztot és a finoman ívelt dombhátakkal egészen a Hernád völgyéig nyújtózó Cserehát vidékét barangoljuk be. A térségre komoly gazdasági és társadalmi kihívások nyomják rá pecsétjüket, ám a tájképi adottságok, a régmúlt idők építészeti emlékei és az aprófalvas településhálózat együttesen kellemes panorámákban gazdag, markáns hangulatú Kéktúraszakaszt kínálnak.
Kiindulási pontunktól a Bódva völgye felé vesszük az irányt. Átkelünk a patak vize feletti vasúti hídon, majd az Esztramos csonka kúpja felé tartunk. Az Esztramos szoknyáján, a hegyet szinte félig megkerülve Bódvarákóra érkezünk. Az "egyutcás" kis falut átszelve kiérünk a település határára, és meredeken nekiindulunk a Szalonnai-karsztot borító rengetegnek. Átszelve a hegységet az alig pár tíz lelket számláló kistelepülés felé Tornabarakonyba tartunk. A Tornai-dombságban megbújó apró falut a Barakonyi-patakon át hagyjuk el, és a fenyőktől és borókáktól örökzöldellő dombhátra felkaptatva átérünk a Rakacai-völgymedencébe.
Rakacaszend hangulatos, bár az elszegényedett településekre jellemző utcaképével szívszorító látványt nyújtó világába érkezünk. A Rakaca vizén túl ismét megindulunk felfelé az agyagos talajú dombvidéki táj cseres-tölgyes, fenyőligetes erdeibe. Útközben a felszínen tanulmányozhatjuk a híres rakacai márvány kibukkanó kőzeteit, majd ismét a fiatal üledékekbe vájt földutakon folytatjuk túránkat. A dombos, főként agyaggal borított felszín merészen ereszkedik le a Vadász-patak völgyébe, ahová Irota, a kicsiny zsákfalu is települt. A lankás dombsorral kísért völggyel párhuzamosan, a dombokon túl fekszik Felsővadász.
Utunk ide vezet, majd innen tovább a Nyugati-Cserehát további két településére: Nyéstára és a Szőlőhegyen át Abaújszolnokra. Az Ortás-völgyében fekvő falun túl, a dombhátra kapaszkodva átérünk a Keleti-Cserehát kistájának alacsonyabb dombvidékére. Főként szántókkal kísért utunk az agyagos talajon a Vasonca-patakon túl Baktakékig tart, ahonnan kisebb emelkedőn át hamarosan Fancsal települését érjük el. A falu műemlék jellegű evangélikus temploma mellett elhaladva, ismét szántóföldeket kísérünk, míg átérünk a Devecseri-patak völgyébe, ahol a patak mentén a napjainkban elhagyatott Csoma József kúriát és kastélyparkot is őrző Abaújdevecserre érkezünk.
Aszfaltúton folytatjuk utunkat immár a Hernád-völgy kistájában, a tektonikus árokban kialakult folyóvölgy teraszos morfológiájú térszínén. Encsen át egészen Gibártig, sőt tovább, a Hernádot átívelő impozáns hídon is túl, a falu határáig gyalogolunk a flaszteren, míg egy kis kaptatóval földútra váltunk. Erdősávokkal, szántókkal és a gyönyörű zempléni hegyek látványával kísérve jutunk Alsócéce kicsiny településére, ahol a római katolikus, illetve vele szemközt a református templom épülete fogad bennünket. A faluból a megművelt földek között kivezető szekérúton, a zempléni csúcsok felé tartva érkezünk meg túránk végpontjára, Boldogkőváralja vasútállomására.
A falu még jó 2 km-re van, így ha nem akarunk vonatra ülni és elutazni, magunk mögött hagyva a Cserehát viszontagságokkal teli világát, gyalogoljunk tovább a K jelzésen, és nézzük meg Boldogkőváralját is!
A szerző tippje
- Jó program az Esztramos Rákóczi-barlangjának bejárása, ami az Aggteleki Nemzeti Park által vezetett túraként, barlangi túravezetővel lehetséges (belépődíjas!)
- Tehetünk egy kitérőt az 1341-ben alapított háromhegyi pálos kolostor romjához Martonyi közelében.
- Rakacaszenden érdemes megtekinteni a román kori műemlék református templomot
- Felsővadászon elmehetünk a Rákóczi-kastélyhoz, melynek falai között napjainkban iskola működik
- Gibárton megnézhetjük az 1903-ban épített, ipari műemlék vízerőművet
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Bódvaszilas 4,6 Bódvarákó 13,8 Tornabarakony 3,9 Rakacaszend 16,2 Felsővadász 5,1 Abaújszolnok 5,1 Baktakék 3,2 Fancsal 6,6 Encs 3,6 Gibárt 5 Hernádcéce 1,4 Boldogkőváralja
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Bódvarákó (OKTPH_126): Bódvarákó, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Tornabarakony (OKTPH_127): Tornabarakony, templom buszmegálló
- Rakacaszend (OKTPH_128_1, OKTPH_128_2): Rakacaszend, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Felsővadász (OKTPH_129_1, OKTPH_129_2): Felsővadász, Petőfi u. 1. buszmegálló
- Abaújszolnok (OKTPH_130): Abaújszolnok, Dózsa György utca buszmegálló
- Baktakék (OKTPH_131): Baktakék, autóbusz-forduló és Baktakék, községháza buszmegállók
- Fancsal (OKTPH_132_1): Fancsal, vegyesbolt buszmegálló
- Encs (OKTPH_132_B_1, OKTPH_132_B_2) Forró-Encs vasútállomás, Encsi elágazás buszmegálló
- Gibárt (OKTPH_133): Gibárt, Kossuth utca 17. és Gibárt, Dózsa György utca 10. buszmegállók
- Hernádcéce (OKTPH_134_1, OKTPH_134_2): Hernádcéce, autóbusz-forduló buszmegálló
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseKezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- Bódvaszilas vasútállomásáról aszfalton jutunk át Bódvarákóra.
- A faluból a Martonyi-kolostorrom közelébe emelkedünk.
- Leereszkedünk Tornabarakonyba.
- Egy dombhát túloldalán Rakacaszend a következő megállónk.
- Újabb dombtetőn át vezet az út Irotára.
- Irotáról átkaptatunk Felsővadászra.
- A domb túloldalán Nyésta következik.
- Rövidesen Abaújszolnokra érkezünk.
- Baktakéknek a szélső részét érintjük.
- Felkeressük a következő völgyben Fancsalt.
- Átgyalogolunk Encsen.
- Következő célpontunk Gibárt.
- Gibártól a Hernádot követve megyünk át Hernádcécére.
- Hernádcécéről indulva érintjük a boldogkőváraljai vasútállomást, végül Boldogkőváralján fejezzük be a szakaszt.
A túráról részletesen
Bódvaszilas - Tornabarakony
Bódvaszilast a déli irányba vezető iparvágányok nyomvonalán hagyjuk magunk mögött. A sínek keresztezése után balra fordulunk, majd száz méter után jobbra, egy mezőgazdasági útra térünk, ami jól járható és biztonságos hídon vezet át minket a Bódva felett. A túloldalon jobbra tartva szép réteken jutunk el a Juhász-patakhoz és a régi ipari vágányhoz, amin továbbhaladva a csonkagerincű Esztramos alá érkezünk. A hegyben egykor zajló bányaművelés tárta fel a Rákóczi-barlangot, amely egész évben látogatható. Az Esztramos-hegy tömbjét megkerülve érkezünk meg a Szalonnai-hegység lábához települt törpefaluba, Bódvarákóra, ahol megtaláljuk a Szabadság út 23. szám alatti ház kerítésén a fémdobozt a bélyegzővel. Végigmegyünk az egyutcás, elő- és oldaltornácos házakkal még bőven rendelkező községen, és a túlsó vége után 600 méterrel a romos házakat és az állattartó telepet elhagyva balra térünk.
Rövidesen egy igen hosszú és meredek kaptató következik, amelynek végén feljutunk a hegyhátra, a Balogh Pál parlagra. Innen rövid kitérőt tehetünk egy lejtős dózerúton Martonyi kolostorromjai mellé. Az 1341-ben alapított Háromhegyi pálos templom- és kolostor rekonstrukciója az utóbbi években készült el. Visszakapaszkodunk a hegyhát erdős, hullámzó tömbjére. Hamarosan eljutunk a Mile-hegy csúcsára (405 m), ahonnan lejtős utakon hagyjuk magunk mögött a karszt területét. A Slokk-tető fiatal fenyvesén túl kiérünk az aszfaltútra, ott jobbra fordulunk, s egészen Tornabarakonyig ereszkedünk. A török időkben elnéptelenedett falut később ruszin telepesek népesítették be, napjainkban azonban ismét alig lakják.
Tornabarakony - Rakacaszend
Meredeken lefutó utcáján a görög katolikus templomig megyünk. A templommal szemben, a parókia kerítésén találjuk a bélyegzőt. A településről kivezető úton rövidesen keresztezzük a Barakonyi-patakot, és a szántók és erdősor határán haladva a földúton felkapaszkodunk a Barakonyi-hegy gerincére. Útközben elhaladunk egy Mária tiszteletére épített kis „szentély” mellett, majd a magaslesekkel kísért, bekerített fenyves után hamarosan beérünk az erdőbe. Míg a Szalonnai-hegységet javarészt a triász mészkő és dolomit jellemezte, addig itt a Tornai-dombság felszínén főként a negyedidőszaki, fiatal üledékek dominálnak (agyag, homok). A gerincen a fenyvesben haladó földutunk több ágra szakad.
Balra tartva, a fás-bokros réttel kísért útról már látjuk a Rakacai-völgymedencébe települt Rakacaszendet. A faluban két bélyegzőhely is van: egyiket a sarki vegyesboltnál, másikat a Fő út 7. szám alatti házban találjuk. A Rakacán átkelve a község déli része felé tartunk. Egy magaslaton látható a már kívülről is szemet gyönyörködtető, műemlékvédelem alatt álló református templom, mely a XII. században épült, de az idők során sokszor átalakították. Bent még láthatjuk az eredeti festett famennyezetet és a középkori freskómaradványokat.
Rakacaszend - Felsővadász
A Kopasz-hegy (268 m) felé kitett, kopár oldalban haladunk. A fiatalos, bokros erdőrészlettel kísért földút többször kereszteződik. Felfelé haladva a lábunk alatt és az út mentén helyenként feltűnik a rakacai márvány világosszürke kőzete kisebb-nagyobb kavicsok, tömbök formájában. Elhagyva a jobbra eső György pada fenyvessel borított kiszögellését, nagyjából szintben érkezünk Isten-töltéséhez, ahonnan lefelé, a fiatalos menti földúton Kocsma-lápáig ereszkedünk. Innen dél-délkeleti irányban kiérünk a Kecske-pad szélére. Az elágazásban dél felé indulunk, aztán pár száz méter után a Boros-erdő fiatalosába vezető keskeny erdészeti útra lépünk, amelyből később földút lesz. Kiérünk a mezőkre, ahonnan már beláthatjuk Irota települését. Leereszkedünk a Vadász-patak völgyébe (ami mentén esős, sáros idő esetén szinte lehetetlen közlekedni), majd megérkezünk egy kis fahídon átkelve Irotára. A Cserehát szívében fekvő kis törpefalu látványossága a hagyományos népi építészeti formákat viselő házakon kívül a falu feletti dombon álló ikonosztázáról is ismert görög katolikus templom.
A faluközponton át megindulunk a Vesszős-oldalban. Egy kerítés és egy erdősáv között kapaszkodunk fel, majd a kerítést tovább követve keletre, jobb kézről szántót kerülünk. Elérve az erdősávot jobbra kanyarodik földutunk, s enyhén emelkedve az erdősáv mentén beérkezünk a Cinceg-erdő területére. Innen már erdőben haladunk tovább, majd a Grajcár-tető előtti nyeregbe érve, megindulunk lefelé a szántóföldekkel övezett földúton, míg kiérünk a Felsővadászból észak felé tartó földútra. Ezen pár perc alatt bent is vagyunk a faluban. A bélyegzőlenyomatot az Ady Endre utca - Dózsa György utca sarkánál lévő Polgármesteri Hivatalnál szerezhetjük be, vagy továbbhaladva a kéken, a Rákóczi út 3. alatti magánházban is bélyegezhetünk. A felsővadászi, XVI. században épült kétszintes Rákóczi-kastély egy erődített várkastély volt. Kertjében páfrányfenyőt láthatunk.
Felsővadász - Baktakék
Felsővadászt a Hunyadi utcán hagyjuk el, de nem fordulunk délre a kastély után, mint eddig. Az utca földútba vált át, mezőgazdasági, majd erdős területen haladunk. Nyéstát északról, a Fő utcán érjük el. A templom előtt balra kanyarodunk, majd a település utáni keréknyomon gyalogolva a szántóföldek mellett beérünk a fák közé. A tetőn jobbra törik az út, aztán 100-150 lépés után balra ösvényre térünk, és a kaszálón, majd az erdősávon átvágva meglátjuk Abaújszolnokot. A bélyegzőt a Rákóczi út 4. szám alatti magánház kerítésén találjuk.
A község felett a hosszan elnyúló szántó peremén haladunk, majd feljebb bokros, füves és fás területek váltják egymást. A fiatal akácosban a hegyhátra érve tovább egyenesen, majd az új építésű Katalin-kilátó mellett elhaladva kiérünk egy barackos-gyümölcsfás területre. A kerítés mentén párhuzamosan lefelé haladva hamarosan beérkezünk Baktakék házai közé, ahol is a Béke utca vezet le a központba. Itt balra egy rövidke kitérővel érjük el az önkormányzat épületének teraszán található bélyegzőt.
Baktakék - Boldogkőváralja
Ezt követően a községet elhagyva átvágunk a mezőkön. A zártkertek és a szántóföldek után a Tóbiás-tanya bekötőútján kiérünk az országútra. Ezer lépés után a dombon a jobbkanyarnál egyenesen indulunk tovább a földúton az erdőbe. A gerincen az aszfaltutat keresztezve leereszkedünk Fancsal főutcájára. A faluban a Tornyos sörözőben, illetve vele szemben egy magánház kerítésén is megtaláljuk a Kéktúra bélyegzőt. A községet egy gyümölcsösön átvágva hagyjuk el, majd a széles dombtetőről füves lejtőkön ereszkedünk alá. Hamarosan megpillantjuk Abaújdevecser épületeit. Főbb közlekedési útvonalat, az M30-as autópályát egy gyalogos-kerékpáros aluljárón keresztezzük Encs környezetében. A városba érve 2022 tavaszától két új pecsételőhelyet is találunk, az aluljáró utáni buszmegállóban, illetve a vasútállomáshoz vezető út kereszteződésében. Encsről Gibártra megyünk, itt bélyegezni kis kitérővel a vízmű bejáratánál a kerítésre kihelyezett bélyegzővel tudunk. Az 1903-ban épített ipari műemlék, a Gibárti Vízerőmű megtekintésére szakítsunk időt!
A hídon átkelünk a Hernádon, majd az országúton felkaptatunk a dombhátra. Az egyik hajtűkanyarban térünk le észak felé, és a földúton Alsócécére gyalogolunk, ahol a Petőfi u. 4. szám alatti ház kőkerítésén találjuk a bélyegződobozt. Ha kitérőt teszünk az Aba Étteremhez, az épület előtti fadobozban szintén megtaláljuk a hernádcécei bélyegzőt. Végül a Szerencs-patakot harántolva átsétálunk Boldogkőváraljára, ahol a bélyegzőhelyet a falu határában a vasútállomáson és a faluba érve, onnan a kék L jelzésen kitérővel, a Boldogkői vár alsó pénztárának épületében találjuk meg. A vár – amelynek története a 13. századig nyúlik vissza – a Bodókő-hegy miocén andezittufájára épült. A várhegy meghódításával kezdetét veszik Zempléni-hegységi kalandozásaink.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Bódvaszilas vasútállomása Miskolccal áll összeköttetésben.
- A Bódvaszilas, vasútállomás buszmegállóba több felől, köztük Miskolcról is utazhatunk.
- A Boldogkőváralja vasúti megállóhelyre csak nagyon szórványos a vasútközlekedés.
- A Boldogkőváralja, arkai elágazás buszmegállóból több felé indulnak járatok.
Megközelítés
- A bódvaszilasi vasútállomásról a K+ jelzés vezet a Kéktúrára.
- Boldogkőváralján a vasútállomáson, illetve a buszmegállón is áthalad a Kéktúra.
Parkolás
- Bódvaszilason a vasútállomás előtt találunk parkolóhelyet.
- Boldogkőváralja vasútállomásánál (a szántó közepén) találunk parkolót.
- Boldogkőváralján a vár alatt fizetős parkolóban hagyhatjuk az autót vagy a Kossuth Lajos utcán, a főtér elágazásánál is parkolhatunk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Az Országos Kéktúra hivatalos igazolófüzete
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra I. turistakalauz (Északi-középhegység)
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Cserehát turistatérkép
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
- A falvakban nem mindig találunk boltot, illetve ha igen, akkor sem biztos, hogy nyitva vannak.
Statisztika
- 27 Útpontok
- 27 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei