Badacsony 360
A rövid, cserébe látványos túrán felfedezzük a Badacsonyt. Megnézzük az egykori tűzhányó vulkanikus tevékenységének nyomait: a Kőkapu oszlopait, amelyek a bazalt kihűlése során jöttek létre, és az ezek aprózódásából keletkezett törmeléklejtőket. A bazaltot Badacsonyban évtizedekig fejtették, az egykori tördemici bazaltbányát is útba ejtjük.
Felkapaszkodunk a Badacsony legmagasabb pontján álló Kisfaludy-kilátóba, megmásszuk a Bujdosók lépcsőjét, kinézünk többek között a Ranolder-kereszttől, a Tördemici kilátóról és az Egry József kilátóhelytől. Így összességében 360 fokos panorámát kapunk hegyről, rálátunk a Balatonra, valamint a Tapolcai- és a Káli-medencére is. Ráadásként, ha fogékonyak vagyunk rá, a legendás Rózsa-kő varázserejét is letesztelhetjük.
És persze nem utolsósorban megkóstolhatjuk a méltán híres badacsonyi borokat, hiszen a hegy déli lejtőjén a vulkanikus talaj kiválóan alkalmas szőlőtermesztésre, ezért nem csoda, hogy sok híres magyar pincészet itt készíti a borait.
A szerző tippje
- Kisfaludy-ház: a költő egykori háza ma borospince és étterem.
- Szegedy Róza-ház: itt élt Kisfaludy Sándor és felesége, Szegedy Róza. Az épület ma borozó és emlékmúzeum.
- Egry József emlékmúzeum: a festő egykori műteremházában tekinthetjük meg az alkotásait.
- Badacsony-tanösvény
- Az útvonalon egymást érik a szebbnél szebb kilátópontok, ahol érdemes elidőzni egy kicsit. Ha szeretünk nézelődni, fotózni, akkor inkább 3-3,5 órát szánjunk a túrára!

Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseHasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A Kisfaludy-ház feletti parkolóból indulunk a K▲ jelzésen.
- Megérkezünk Hertelendy Ferenc emlékhelyéig, ahol jobbra fordulva rátérünk a K jelzésre.
- Miután a Kisfaludy-kilátóról kiélveztük a panorámát, kicsit visszasétálunk, és jobbra fordulva továbbra is a K jelzésen folytatjuk az utunkat a következő elágazásig.
- Itt, ha balra fordulunk (tábla is mutatja), egy kis kitérőt téve fantasztikus kilátóponthoz érkezünk, ahonnan a Tapolcai- és Káli-medencére nyílik panoráma. Visszasétálva az elágazáshoz, ott balra fordulva visszatérünk a K jelzésre.
- A Kőkaput elhagyva, a következő nagyobb kereszteződésben balra fordulunk, és a P jelzésen folytatjuk utunkat, a Bujdosók lépcsője irányába. Ez a szakasz a Badacsony-tanösvény része.
- A Rodostó turistaháznál balra térünk, ismét a K jelzésre.
- A Bujdosók lépcsőjén felkapaszkodva, a tördemici kilátóhelyet elhagyva kezdődik a balatoni panorámás kilátópontok sorozata: érintjük a Mária Henrietta kilátópontot, a Ranolder-keresztet és az Egry József-kilátóhelyet is.
- Elhaladunk dr. Jugovics Lajos emlékhelye mellett, és visszaérünk a Hertelendy Ferenc-emlékhelyhez, ahol jobbra térve, a K▲ jelzésen visszasétálunk a parkolóig.
A túráról részletesen
A Kisfaludy-ház feletti parkolóból indulunk a K▲ jelzésen. Gyorsan elérkezünk a Rózsa-kőhöz. A kőhöz tartozó legenda szerint Kisfaludy Sándor és Szegedy Róza sokat ücsörgött itt, hogy gyönyörködjön a balatoni panorámában. A Szegedy Rózáról elnevezett kőhöz kapcsolódik egy néphagyomány is: ha hihetünk neki, azok a szerelmesek, akik kézenfogva, háttal a Balatonnak leülnek a kőre, egy éven belül egybekelnek - sőt az is elég, ha egy lány ül le a kőre, és a kedvesére gondolva felsóhajt. Ha kipróbáltuk, hogy működik-e a Rózsa-kő varázsereje, és el tudunk szakadni a páratlan kilátástól, induljunk tovább a K▲ jelzésen!
Egy kis lépcsőzés után meg is érkezünk Hertelendy Ferenc (1859-1919) emlékhelyéig. Ő a Magyar Szőlősgazdák Egyesületének és a Balatoni Szövetségnek az alelnöke volt, és sokat tett az északi vasútvonal kiépítéséért. Az emlékhely alatt találjuk a következő kilátópontot, ahová érdemes lesétálni: Badacsonytomajra, Ábrahámhegyre és Balatonrendesre nyílik kilátás.
Innen jobbra fordulva rátérünk a K jelzésre. Egy kellemes erdei ösvényen haladunk egészen egy padokkal felszerelt pihenőhelyig, amely mellett egy elhagyatott épület is áll. Jobbra fordulunk, és nemsokára elérünk a Badacsony legmagasabb pontján álló Kisfaludy-kilátóig, ahonnan 360 fokban csodálhatjuk meg a többi tanúhegyet, a Tapolcai- és a Káli-medencét, illetve a Balatont.
Ha eleget nézelődtünk és fotóztunk, visszasétálunk a legközelebbi elágazásig, ahol jobbra térve folytatjuk utunkat a K jelzésen. Viszonylag gyorsan elérjük a következő elágazást, ahol érdemes balra tartva egy kis kitérőt tenni (tábla is jelzi) egy fantasztikus kilátóponthoz: egyszerre látunk bazaltoszlopokat, kőomlásokat és a többi tanúhegyet.
Innen visszasétálva az elágazáshoz, és ott balra fordulva a Kőkapu szurdokvölgyében találjuk magunkat, amelyen leereszkedve meg is érkezünk a Badacsony legszebb bazaltoszlopaihoz. Annak idején a felszínre tört láva hirtelen hűlt ki, ennek hatására függőleges és vízszintes csíkok mentén szilárdult meg, majd a víz és szél munkája nyomán kialakult a mai formájuk. Az oszlopok még mindig folyamatosan aprózódnak, ami jól látszik az alattuk létrejött törmeléklejtőn.
A Kőkapu után még balra tartunk a K jelzésen a következő elágazásig. Itt megint balra fordulunk, és a P jelzésen folytatjuk utunkat. Ez egyben a Badacsony-tanösvény része is, amely a jelzés mentén megkerüli hegyet, földtani, állattani és madártani érdekességeket bemutatva. Az útvonal mellett érdemes kinézni a kisebb kilátópontoknál is, akad belőlük bőven.
A következő állomásunk az egykori tördemici bazaltbánya. Ez 1964-ig működött, a kitermelt bazalt egy részét drótkötélpályán szállították le Badacsonytördemicre, a másik részéből a helyszínen útburkolásra szánt követ faragtak.
Tovább haladunk a P jelzésen, egészen a Badacsony nyugati oldaláig. Az ösvény a hegy peremén vezet, folyamatos panorámával. Megérkezünk a Rodostó turistaházhoz, ahol balra fordulva visszatérünk a K jelzésre, és nemsokára odaérünk a következő kereszteződéshez. Itt balra felnézve már látjuk a következő kihívást: a Bujdosók lépcsőjét. 464 bazalt lépcsőfokot kell leküzdenünk, hogy felérjünk a csúcsra. A közbenső pihenőket a Rákóczi-szabadságharc idején bujdosásra kényszerült kuruc vezetőkről nevezték el (Zrínyi llonáról, Lorántffy Zsuzsannáról, Csáky Krisztináról és Mikes Kelemenről).
A lépcsősor tetején egy padokkal, esőbeállóval, tűzrakóhellyel felszerelt pihenőhely vár minket, de ha maradt erőnk, ne üljünk le rögtön, ugyanis innen balra pár percre találjuk a tördemici kilátóhelyet, ahol búcsúpillantást vethetünk kedvenc tanúhegyeinkre.
A pihenőhelytől továbbhaladunk a K jelzésen, és kezdődhet is a balatoni kilátóhelyek sora. Az első a Mária Henrietta belga királynéról elnevezett kilátópont. Innen pár lépésre találjuk a Ranolder-keresztet, ahol a következő fantasztikus panoráma vár ránk. A keresztet Ranolder János építette a 19. század közepén, aki „a világ leggyönyörűbb vidékének” nevezte a Badacsonyt és környékét. A kereszt alatti sziklapadot a népnyelv Harangozó Börcnek hívja. A legenda szerint, ha a sziklát kalapáccsal megütjük, templomi haranghoz hasonló hangot hallunk.
A harmadik állomásunk az Egry József-kilátóhely. A Badacsony hangulata számtalan művészt megihletett, köztük a híres festőművészt is. A róla elnevezett kilátóhely egy kis, kőből épített bástyaszerű épület, ahonnan a Balatonra és a Badacsony szőlőire látunk rá. Ezután még elhaladunk dr. Jugovics Lajos emlékhelye mellett, mielőtt visszaérünk Hertelendy Ferencz emlékhelyéig. Innen jobbra ráfordulunk a K▲ jelzésre, lelépcsőzünk a Rózsa-kőig, majd visszasétálunk starthelyünkre, a parkolóba.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A kezdőpontot vonattal a legegyszerűbb megközelíteni, leszállni a Badacsony megállóhelynél kell.
- Ha busszal érkezünk, a Badacsony, vasúti megállóhelyig utazzunk.
Megközelítés
- Pont a vasútállomástól indul a K▲jelzés, amely közvetlenül felvisz minket a Kisfaludy-ház feletti parkolóhoz, a túra kiindulópontjához (1,9 km, 137 m szintemelkedés).
- Ha lejjebb, a Római út vagy a Kisfaludy Sándor utca mentén parkolunk, az utóbbin kell felsétálnunk a Kisfaludy-házig.
Parkolás
- A túra kiindulópontja a Kisfaludy-ház feletti Rózsakő parkoló. (400 Ft/óra március 1-től november 30-ig).
- A Kisfaludy-házhoz vezető Kisfaludy Sándor utca mellett, kicsit lejjebb vannak ingyenes parkolási lehetőségek is.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Balaton-felvidék, Keszthelyi-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 7 Útpontok
- 7 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei