Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Átkelés a Bükk-fennsíkon

· 6 értékelés · Gyalogtúra · Bükkvidék · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Az Olasz-kapu belső oldalán
    Az Olasz-kapu belső oldalán
    Fénykép: Dömsödi Áron, Magyar Természetjáró Szövetség
A Bükk-fennsík minden jellegzetességét felvonultató, könnyed túra. Sűrű, természetes erdők, széles kilátás a hegység belsejére, borókás töbröktől hepehupás hegyi rétekig - minden bükki „díszletet" érintünk, miközben átkelünk az ország legmagasabb kistáján. Ha kíváncsiak vagyunk rá, mi is az a Bükk-fennsík, ez az útvonal nagyszerű lehetőség a megismerésre.
nyitva
könnyű
Hossz 17 km
5:03 óra
310 m
650 m
904 m
352 m

A túra

Ha látni szeretnénk a fennsíkot, kinéznénk annak pereméről mindkét irányba, akkor ez az egyik legegyszerűbb, legkönnyebb lehetőség egy egynapos látogatásra. Felkapaszkodunk a Három-kőre, amelyről a hegység belsejére nyílik feledhetetlen panoráma. Átvágunk a fennsíkon, közben érintjük a Zsidó-rét magashegyi hangulatot keltő, töbörsoros tisztását. Látogatást teszünk a Huta-rét nyugalmas, rejtett tisztására, ahol az erdélyi Pádison érezhetjük magunkat. Végül madárperspektívából belesünk a nemzeti park egyik legóvottabb, látogatók elől elzárt völgyébe. Érkezzünk autóval vagy tömegközlekedéssel, a túra könnyű, ugyanis a fennsík pereméről indulunk, rövid emelkedést követően tartjuk a 900 méteres magasságot, hogy végül kellemesen leereszekedjünk végcélunkhoz. Körtúrává is alakítható.

A helyszín

A Bükk Magyarország legvadabb formakincsű hegysége, ahol - megfelelő útvonalválasztással - igazi kárpáti tájon érezhetjük magunkat. A kiterjedt hegység középső részén átlagosan 700-900 méteres magasságú plató terül el, melynek déli peremét óriási mészkősziklafalak tarkítják - például a túránk során meglátogatott Három-kő. A plató megannyi hegyi kaszálórétet rejt, ahol jól láthatóvá válnak a hegység karsztos formakincsének bájos hepehupái, az oldással keletkezett töbrök. A borókabokros, gyakran fenyvesek szegélyezte, zöldellő rétek helyenként magashegyi hangulatot kölcsönöznek a Bükknek. Az északi oldalon rövid, éles gerincek támaszkodnak a fennsíknak, köztük mély völgyek futnak. Ezek egyik párosába, a látogatók elől elzárt Ablakos-kő-völgybe és Leány-völgybe is belesünk egy kiépített kilátóteraszról. Közben gyönyörű bükkösök és elegyes erdők borulnak útvonalunk fölé.

A szerző tippje

  • A Leány-völgyi kilátóhely után érdemes ellátogatni a Kalapat-tetőn álló Milleniumi-kilátóba: föntről a Bükk mögül kibukkanó Mátrát, a fennsík déli, meredek oldalát, illetve az észak felé hullámzó dombvidéket láthatjuk. Tiszta időben Szlovákia hegyei is feltűnnek a háttérben.
  • A Leány-völgyi-kilátóhely után, ha időnk és energiánk engedi, a SL jelzést követve a Gerennavárhoz kaptathatunk, ahonnan gyönyörű a kilátás a fennsík szélére.
  • Ellenkező irányban jóval nagyobb a szintemelkedés, ezért érdemes a leírásban is megadott, északi irányban végigjárni az útvonalat.
  • Vizet bőséggel pakoljunk el, hiszen nem lesz lehetőségünk pótolni a fogyatkozó készleteket!
  • Az autót a bánya-hegyi elágazás parkolójánál letéve tehetünk egy kört a fennsíkon.
Nehézség
könnyű
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
Három-kő, 904 m
Legalacsonyabb pont
Szilvásvárad, 352 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Kezdőpont

Bánkúti menedékház elágazás nevű buszmegálló az Eger-Répáshuta autóúton (691 m)
Koordináták:
DD
48.058734, 20.505039
DMS
48°03'31.4"N 20°30'18.1"E
UTM
34U 463120 5322946
w3w 
///gyerkőc.sürgető.merevítő

Végpont

Buszmegálló Szilvásváradon, a Szalajka-völgy bejáratához közel

Útleírás

Itiner

  • A buszmegállótól a Z◼ jelzést kell követnünk.
  • A fennsíkra érve balra kell fordulnunk a Z▲ jelű turistaútra, hogy a Három-kő utáni elágazásig jussunk.
  • A Három-kő után egyenesen folytatjuk a túrát a K és K/ jelű úton az Olasz-kapu rétjéig
  • Az Olasz-kaputól a K+ jelzésen jobbra térünk, ezen egészen Hármaskútig gyalogolunk.
  • Hármaskútnál bal felé fordulunk a S jelzésen, hogy átkeljünk a Huta-réten.
  • Az aszfalton a S+ jeleken folytatjuk az utat egyenesen (amikor a S elkanyarodik balra).
  • A S+ jelzésen az út kanyarjáig megyünk, hogy felkeressük a Leány-völgyi-kilátóhelyet.
  • Visszamegyünk a S+ jeleket követve, és jobbra letérünk a S jelzésre, hogy végigmenjünk a Tótfalusi-völgyön.
  • A Szalajka-völgybe érve jobbra fordulunk a Z jelzésre, hogy azon Szilvásvárad főútjáig gyalogoljunk.

A túráról részletesen

Bánkúti menedékház buszmegálló - Három-kő

Aki autó nélkül tart a Bükk fennsíkjára, annak az Eger-Répáshuta buszjárat Bánkúti menedékház elágazás megállója a legideálisabb kezdőpont a túraindításhoz. A Z◼ jelzés egyenesen nekivág a fennsík peremének. Körülbelül 700 méteres magassából indulunk neki a menetelésnek, így mindössze 200 métert kell felfelé kapaszkodnunk a Három-kőig. A szintet hamar le is küzdjük, az erdészeti feltáróút szerpentinjeit keresztezve rövidesen elérjük a Z▲ jelzés elágazását.

Az ösvény természetesnek, háborítatlannak ható erdőben kanyarog a fennsík peremén, nagyrészt tartva a szintet, a fák közt pedig felsejlenek a hegység távoli magaslatai. Egy apró oldalvölgy torkolatánál hirtelen északnak fordulunk, és rövid emelkedés után sötétebb fenyvesbe jutunk: az erdő függönye mögött szinte világít a nyílt terep, a Három-kő füves tisztása.

A Három-kő a fennsík déli oldalán tornyosuló kövek vonulatának legkeletebbi tagja, 904 méteres magasságával jócskán környezete fölé tornyosul. A látogatható kövek közül innen nyílik a legtartalmasabb kilátás: tiszta időben a Mátrától a tokaji Kopasz-hegyig tart a panoráma. A mészkőfennsík peremén emelkedő sziklafalak (Pes-kő, Tar-kő, Három-kő stb.) a puhább alátámasztását (palák) vesztett, ellenálló kőzet (mészkő) omlásakor, letörésekor keletkeztek. Mivel a hegység belsejében találjuk őket, a tetejükről belátható kép hegyekben gazdag - ritka országunkban az olyan panoráma, ahonnan szinte végeláthatatlan távolságban hegyvidéket szemlélhetünk. A Három-kő rétjére leülve félköríves kilátásunk legfőbb elemei a Déli-Bükk a 700 métert is meghaladó Kőlyuk-galyával, az Alföldig hatoló Hór-völgy, Felsőtárkány kis medencéje, a Mátra, és az azt részben kitakaró, sziklás oldalú, fölénk magasodó Tar-kő.

Három-kő - Huta-rét

A turistaúton észak felé továbbindulva pillanatok alatt nagyot változik a táj képe: egy keskeny erdősáv után kicsiny réten lyukadunk ki, ahonnan átlépünk a Zsidó-rét töbrös, borókás tisztására. A karsztfennsíkokra jellemző, a mészkő oldódásával létrejövő mélyedések által lyuggatott felszín az egész fennsíkon talán itt a legtipikusabb és egyben leglátványosabb. A képeslapokra illő tájképet rövid ideig a K/ jelzésének „erdőtetős" betonútja váltja fel, hogy elvezessen az Olasz-kapu nem kevésbé meseszerű, szintén töbrök pettyezte tisztására. A széles kaszálórét a fennsík egyik északi kapuja, melyről egy rövid sziklafolyosó nyit utat észak felé - ezt 1918-ban 18 olasz hadifogollyal vágatták át.

Lényegében keresztben átkeltünk a nyugat felé egyre karcsúsodó fennsíkon, de mielőtt elhagynánk azt, érdemes egy rövid kitérőt tennünk a K+ jelzésen talpalva jobbra egy újabb hegyi kaszáló kedvéért: a Huta-bérc túloldalán húzódó, hosszúkás Huta-rét eldugott és kevesek által látogatott pontja a Bükknek. Gyönyörű, fenyvesekkel mixelt bükkerdőben közelítünk, majd bal felé, egy tarvágás szegélyén ereszkedünk le a Hármaskúti erdészház alatt futó makadámútig. Egykor fákkal megrakott kisvasút csattogott itt, ma viszont csöndes, nyugalmas szeglete ez a hegyvidéknek. A Huta-rét magashegyi hangulatáért részben a tisztás szélén sötétlő fenyves a felelős. A zölden hullámzó kaszáló látványát az erdei út fehér szalagja gazdagítja, keskeny pásztája a bihari Pádis fennsíkjának magashegyi világát idézi.

Huta-rét - Szilvásvárad

A S jelzést követve, az erdőbe lépve lényegében elhagyjuk a fennsíkot, ismét vadregényes, idős bükkerdőben gyalogolunk. Kb. 2 kilométernyi séta után jutunk el az autóút kanyarja mellett, lépcsősor alján elérhető Leány-völgyi kilátóhelyhez. A kis teraszról döbbenetes panoráma nyílik: a nagy (és szokatlan) lejtőmeredekség következtében szó szerint alattunk húzódik a szűk völgytalp. A Leány-völgy és az Ablakos-kő-völgy fokozottan védett, a látogatók elől elzárt terület. E kitüntetett figyelem szerencsére az erdők állapotán is észlelhető: összefüggő, zárt erdőtakaró fedi a hegyoldalakat, irtásnak nyoma sincsen. Szemben kis mészkőbordák törik át az erdőtakarót, északon pedig kilátunk a hegységből a Felvidék felé.

Visszatérünk a S jelzésre, majd azon jobbra, lefelé indulunk. Szerpentinező út kanyarog le a meredek hegyoldalban a Tótfalusi-völgy mélyére. Leérve zárt, békés völggyel búcsúzik a Bükk, nyoma sincs a szomszédos, népszerű kirándulóhelyek zsongásának. Utunk a Szalajka-völgybe torkollik, melyben jobbra fordulva büfék és sütödék, valamint a lóversenypálya épülete mellett érkezünk meg Szilvásvárad központjába.

Tömegközlekedéssel

  • A fennsík peremén lévő Bánkúti menedékház elágazás buszmegállóba Eger felől utazhatunk, de a buszok nyári időszakban csak hétvégén és munkaszüneti napokon járnak, ilyenkor is csak 1 reggeli járatra számíthatunk.
  • A Répáshuta, Kossuth út 75. megállóból is indíthatjuk a túrát, ebben az esetben nagyobb szintemelkedéssel és kicsit hosszabb távval kell terveznünk.
  • Szilvásváradról a Szilvásvárad, Szalajkavölgy vasúti megállóhelyről napi pár vonat indul Eger felé.
  • A Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás buszmegállóból Eger vagy több északi település felé utazhatunk, de van közvetlen budapesti járat is.

Megközelítés

  • A fennsíkperemi buszmegállóból a Z◼ jelzésen kell megkezdenünk a túrát.
  • Répáshutáról a Z◼ visz föl a buszmegállóig.
  • Szilvásváradon a főúton található buszmegállóhoz érkezünk a túra végén.

Parkolás

  • A bánkúti menedékház elágazásnál tudjuk hagyni az autót.
  • Szilvásváradon a szalajka-völgyi elágazás közelében találunk fizetős parkolókat.
  • Körtúra esetén: a bánkúti elágazásnál (ingyen), vagy a fizetős olasz-kapui út végén, a fennsík peremén tudunk parkolni.

Koordináták

DD
48.058734, 20.505039
DMS
48°03'31.4"N 20°30'18.1"E
UTM
34U 463120 5322946
w3w 
///gyerkőc.sürgető.merevítő
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • Bükk turistakalauz

A szerző által javasolt térképek:

  • Bármely Bükk turistatérkép

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,7
(6)
Reitter Dávid
2020-10-11 · Közösség
2020. október 11., vasárnap 19:47
Fénykép: Dávid Reitter, Közösség
2020. október 11., vasárnap 19:47
Fénykép: Dávid Reitter, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 4

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
könnyű
Hossz
17 km
Időtartam
5:03 óra
Szintemelkedés
310 m
Szintcsökkenés
650 m
Legmagasabb pont
904 m
Legalacsonyabb pont
352 m
Szép kilátás Család- és gyerekbarát Földtani érdekességek Fauna Növénytani érdekességek Tipp Egészséges környezet Egyirányú túra

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 7 Útpontok
  • 7 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp