Akadálymentesen az ócsai Selyem-réti tanösvényen
Ócsa határában, a Duna–Tisza közti homokháton húzódik az egyedi, ritka szépségű Selyem-réti tanösvény. E lápvidék a titokzatos turjánvilág hajdani kiterjedtségének tanújaként, dús vegetációval, íves, lankás, akadálymentes kanyarulatokkal, a láperdők természetes békéjében megcsillanó vízfelületek tükröződéseivel csalogatja mesebeli világába a tartalmas kikapcsolódásra vágyókat.
A térség páradús erdei levegője, a könnyű terep, a popularitás hiányából fakadó forgalom-szegénység igencsak jó opció az urbánus világból kiszakadni vágyó embereknek. (Bár a pandémia idején érezhetően megnövekedett a turistaforgalom itt is.) Családos, egyéni és kerekesszékes túrázóknak is ideális terep a testi-lelki feltöltődéshez, kisebb, napközbeni sport- és szabadidős programok megvalósításához.
A kijelölt turistaút felülete, finom lejtésszögei, a tágas rétek természetes talaja, a gyengén- vagy egyáltalán nem rehabilitált embereknek is lehetőséget nyújt a természettel való összekapcsolódáshoz, valamint segít az egészséges, aktív életszemlélet megőrzésében.
Az út jellemzően döngölt erdei talaj, enyhe mészkőzúzalékos tömörítéssel, ideális természetes felület kerekesszékes közlekedésre. Nagyon esős időszakban sem süppedős a talaj, viszont sáros-agyagos felületűvé, csúszóssá válhat az út, elszórtan pocsolyákkal, éppen ezért sok csapadék esetén a túrát érdemes elhalasztani. Az oda-vissza kb. 3 km-es úton ritkán, de akadnak kitüremkedések, enyhe mélyedések, kövecskék. A kisebb kitérőkkel, a pihenő- és tűzrakó helyeken való megszakításokkal lassú tempóban 2,5–3,5 óra alatt kényelmesen végigjárható a tanösvény kerekesszékkel.
A szerző tippje
- A túra kísérő nélkül nem ajánlott!
- A túraútvonal környékén étterem, büfé és élelmiszerbolt sincs, ajánlott otthonról hozott élelmiszerrel és ivóvízzel (!) elindulni. Aki személyautóval érkezik, élelmiszert beszerezhet Ócsán.
- A túraútvonal nyomvonalán, az ócsai megközelítéssel együtt, mozgássérült WC- t nem találtunk, bár a Selyem-réti tanösvény végében található fából épített pottyantós WC, de az sem akadálymentes.
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő (extrém esős időjárás esetén a túra megtétele nem ajánlott)
- Bár árnyas, erdős a túraútvonal nagy része, nyáron érdemes vinni fejfedőt, naptejet erős napsütés esetére, főszezonban és szezon végén pedig szúnyogriasztó ajánlott!
- Jellemzően kullancsok is nagy számban élnek errefelé, így ne felejtsük el a riasztót magunkkal vinni, illetve túra után átvizsgálni magunkat és ruhánkat is.
- Bár a túra kísérővel/segítővel akár kórházi kerekesszékkel is teljesíthető, a tanösvényre ajánlott nagyméretű első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel érkezni.
- A látogatás az április és október közti időszakban ajánlott, de száraz, csapadékmentes időszakban télen is érdekes lehet meglesni a lápvidék másik arcát.
- A tanösvény állomásain számozott faoszlopokat találunk, a hozzájuk tartozó vezetőfüzetet érdemes előzőleg az Ócsai Tájházban beszerezni, vagy letölteni a Duna-Ipoly Nemzeti Park alkalmazását.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Bár a túra kísérővel/segítővel akár kórházi kerekesszékkel is teljesíthető, a tanösvényre ajánlott nagyméretű első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel érkezni.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner:
- A parkolóból a S jelzést kövessük a Selyem-rétig.
- A Selyem-réttől ugyanazon az útvonalon érünk vissza a parkolóba.
A túra részletes leírása:
Egykor a Duna-Tisza közi homokhátság és a Duna-völgy találkozásánál hatalmas, közel 100 km hosszú láprendszer húzódott, amit népiesen turjánnak neveztek. A terület az elmúlt néhány száz év vízrendezési munkálatai, földművelése és a tőzegbányászat miatt mára sajnos jelentősen összezsugorodott. A megmaradt, rendkívül értékes terület az Ócsai Tájvédelmi Körzet része, amelyben ritka növény-és állatfajok is élnek.
A Nagy-erdő szélén indul a túránk, a fekete nyár-, magyar kőris- és gyertyános vegyes erdővel határolt tágas parkolóból, amely az úttal párhuzamosan terül el. A tanösvény a parkoló jobb végéből indul, sorompóval elzárva a motoros forgalom elől. A terület kezelői ezen a ponton sajnos nem gondoltak a segédeszközökkel és babakocsival közlekedőkre, amikor az egyébként príma, akadálymentes erdei útvonalat kitűzték: a sorompó mellé közvetlenül bebetonozott faoszlop és a mellette terebélyesedő évszázados fa közötti szűk helyen kell lavíroznunk, amit ráadásul megnehezít egy enyhe lejtésű gödröcske is.
Ezzel a felütéssel igazából túljutottunk túránk fizikailag legnehezebb szakaszán. Enyhe ívben kanyargó, stabil erdei utacskán haladunk magyar kőris-, tölgy- és gyertyános szegélyezte szakaszon. A több 10 méterre fölénk magasodó évszázados fák érezhetően jól érzik itt magukat, ahogy mi is. Útvonalunkon finom lejtésű kaptatók és lejtők váltakoznak egymással. A terep könnyűségéről árulkodó adat, miszerint a teljes túránk során nem egész 50 m szintkülönbséggel találkozunk összesen. Ahogy haladunk e szép, festői környezetben, megfigyelhetjük a gyér aljnövényzetben a tavasszal nyíló, apró sárga virágú mocsári gólyahírt, a vizenyősebb területeken pedig a tőzeges, fekete, nedves földbe kapaszkodó, lábasfáknak nevezett évszázados égerfákat is. Ezek a fák a nedves környezet következtében extrém széljáráskor elvétve kifordulnak a földből, és „ordas” gyökereiket az égnek meresztik, tovább erősítve a tájra amúgy is jellemző, varázslatos girbe-gurbaságot. Pár száz métert haladva egy balra kanyarodó mellékösvényt követve megérkezünk első pihenőhelyünkhöz, egy igazi famatuzsálem kidőlt csontvázához. Az ágait holtában is égnek meresztő fa, mellette a vastag mohával benőtt tetőcskével, paddal, asztallal, visszaidézi gyerekkorunk mesebeli helyszíneit. Ezt követően a lejtős erdei út mellett már megfigyelhetünk kisebb turjános területeket, az égerfák is kezdik leváltani a változatos lombú kőriseket, tölgyeket.
Lassan közeledünk a tanösvény legvadregényesebb szakaszához, ezt a béka-koncert és madárfütty kakofóniája is jelzi: tölcsérszerűen és nagy ívben balra kanyarodva kibontakozik mellettünk a tőzeges láperdő, amely a fenséges, a múlandó, a tiszta és a félelmetes érzések vegyes benyomásaival játszik. A kristálytiszta állóvíz-tükröcskék rozsdaszínűvé és feketévé opálosodnak, ahogy mélyülnek, belőlük élő és halott fák ágas-bogas nyúlványai meredeznek. A mohás, korhadó fatörzseken békák pihennek, és ha sokáig figyelünk, sütkérező mocsári teknősök, vízisiklók, lepkék, harkályok és vízimadarak is feltűnhetnek.
Továbbhaladva balról visszazár az erdő, jobbról a kietlen, égnek meredező, száraz fanyúlványok jelzik, hogy ez a lápos varázsvilág a tanösvénytől távolabb is folytatódik. Megnyugszik a táj, és lassan kiszélesedik a tér; jobbra tekintve pedig megértjük, hogy miért kapta a „Selyem-rét” nevet az útvonal. Amfiteátrum alakú tágas mező terül el előttünk, amely friss, selymes fűvel beterítve hívogat, kis pihenővel, paddal a közepén, amelynek nyugalmát több száz méteres karéjban erdők vigyázzák. Bár a valódi Selyem-rét még egy kicsit távolabb vár ránk, érdemes kiélvezni ennek a tájnak a megejtő, szelíd szépségét. Ezen a részen szintkülönbséggel alig kell számolnunk, áthaladván egy kis, a lápot tápláló patakocskán, kisebb átmenetekkel folytatódik a „selyemfű” tengere. Balra elhanyagolt bekötőutak (köztük nagyobbacskák is) nyílnak, de ezek a részek nem akadálymentesek. Ha a tanösvény kezelője ezeket is bejárhatóvá építi, akkor kisebb körutak, hurkok lehetnek a jövőben a nyomvonalon.
Továbbmenve jobbról egy láthatóan karbantartott, aranyos, elkerített házikót követően érkezünk ahhoz a hosszan elnyúló, mindkét oldalon erdővel határolt réthez, amelyről a túra a nevét kapta. Itt szebb napokat is látott játszótér, ácsolt, korhadt esővédő sátortetők és fapadok jelzik a tanösvény végét. A Selyem-réten jól kiépített tűzrakó helyet, erdei pottyantós vécét és akadálymentes asztalokat is találunk. Bár a környezethez passzoló szemeteseket is látunk, érdemes szemetünket, hulladékainkat magunkkal visszavinni, mivel láthatóan a szemetesek rendszeres ürítése nem megoldott.
A „selyemfüves” rét ideális helyszíne lehet a társasági életnek: sportra, játékokra, piknikezésre egyaránt remek helyszín. A rét a túlsó vége felé beszűkül, enyhén balra kanyarodik az út, ami belőle fakad, és kétfelé ágazik. Kis fabódé, les-szerű tákolmány jelzi az akadálymentes út végét. (A S jelzés Inárcs felé megy tovább.) Elképzelhető, hogy a jövőben kialakítják körtúrának a nyomvonalat, de egyelőre ettől még távol vagyunk. Pihenés után utunk ugyanazon a vonalon halad vissza, mint idefelé jövet, de nem fogjuk bánni újra átélni a „nagy karmester” által vezényelt, madárcsiripeléstől hangos, varázslatos tájból, láperdőkből, selymes füvű rétekből és tiszta levegőből összeálló élményt.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- Kerekesszékeseknek a túra indulási pontjának megközelítése tömegközlekedéssel nem ajánlott!
Parkolás
- Ócsáról Bugyi irányába haladva, a falutól kb. 2 km-re balra kell lefordulni a tanösvény parkolójához.
- Amennyiben az 5-ös úton közelítenénk, úgy Alsónémedi után Felsőbabádnál kanyarodjunk balra, majd 1,5 km múlva jobbra van kitáblázva (nehezen észrevehető) a tanösvény parkolója.
- Arra készüljünk, hogy a parkoló kis méretű, és nincs külön mozgássérülteknek fenntartott hely – így célszerű korán vagy kevésbé frekventált időszakban érkezni.
Koordináták
Statisztika
- 1 Útpontok
- 1 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei