Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Akadálymentesen a farkasgyepűi Pisztrángos-tónál

· 1 értékelés · Gyalogtúra · Bakonyvidék
A tartalmat készítette:
MTSZ - együttműködő szervezetek igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Irány a tó!
    Irány a tó!
    Fénykép: MTSZ - együttműködő szervezetek
A Bakony szívében, egy erdőrezervátum gyönyörű bükkösében bújik meg a farkasgyepűi Pisztrángos-tó, amelyhez kerekesszékkel is eljuthatunk.
közepes
Hossz 4,5 km
3:00 óra
92 m
92 m
409 m
349 m
Könnyű, kellemes túrát ajánlunk a Magas-Bakony lábánál fekvő Farkasgyepű közelében, hűs erdőben kanyargó utakkal, öles bükkfákkal és szelíd víztükörrel. A tartalmas, néhány órás kikapcsolódást ígérő kirándulást akár kerekesszékkel vagy babakocsival is megtehetjük a Pisztrángos-tóig és vissza, messze kerülve a városok zajától és bűzétől. Kerekesszékkel a túra úgy is kivitelezhető, hogy segítőnk átlagos erőnlétű, és így sem kell a teljesítményhatárán dolgoznia a közös programunk megvalósításához. Az útvonal ajánlott minden korosztálynak, szinte egész évben.

A szerző tippje

  • A túra önállóan nem ajánlott, felkészült, átlagos erőnlétű, járó ember segítsége szükséges.
  • Aktív kerekesszék vagy kerekesszékhez csatolható elektromos rásegítő eszköz ajánlott.
  • Kórházi kerekesszékkel, nagyméretű elektromos kerekesszékkel is ajánlott a túra, nagyon tapasztalt, megbízható segítővel.
  • Étkezési lehetőség és vízvételi lehetőség a túra folyamán nem található, érdemes otthonról hozni, vagy Farkasgyepűn találunk kisboltot és meleg étkeztetési lehetőséget.
  • Mozgássérült WC/mosdó a túra közelében nem található, olyan kerekesszékes túrázó induljon útnak, akinek ezirányú szükségletei a túra folyamán a természetben megoldhatóak.
  • A túra autós vagy buszos megközelítéssel ajánlott, mind Veszprém, mind Pápa irányából indulnak távolsági buszok Farkasgyepűre.
  • A túra egész évben ajánlott, viszont téli vagy nagyon csapadékos időszakban az út csúszós lehet. Havas-jeges időszakban az útvonal nem ajánlott.
  • Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
  • Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő, napvédő, szúnyogriasztó.
  • Az erdei műúton autók is közlekednek időnként, érdemes figyelmesen haladni, a nagyon nehezen mozgó kerekesszékes sorstársakat autóval is levihetjük a túraútvonalon.
_ MTSZ profilképe
Szerző
_ MTSZ
frissítve: 2021-10-25
Nehézség
közepes
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
409 m
Legalacsonyabb pont
349 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Aszfalt 95,55%Murvás út 4,44%
Aszfalt
4,3 km
Murvás út
0,2 km
Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • Az erdei műúton autók is közlekednek időnként, érdemes figyelmesen haladni, a nagyon nehezen mozgó kerekesszékes sorstársakat autóval is levihetjük a túraútvonalon.
  • Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.

Kezdőpont

Farkasgyepű, 83-as út leágazója (409 m)
Koordináták:
DD
47.199909, 17.638755
DMS
47°11'59.7"N 17°38'19.5"E
UTM
33T 699858 5230757
w3w 
///alkotók.faggat.ismertető

Végpont

Farkasgyepű, 83-as út leágazója

Útleírás

Itiner:

  • A parkolóból indulva a Z● jelzésen megyünk kb. 500 m-t.
  • Az elágazásban elhagyjuk a Z● jelzést, és az aszfalt utat követjük a tóig, az utolsó szakaszon a Z● és a P+ jelzés is becsatlakozik.
  • Visszafelé ugyanazon az úton érünk vissza a parkolóba.

A túra részletes leírása:

Farkasgyepű déli, Városlőd felőli végén találjuk a rövid bekötőutat, ami a tömör, murvás felületű parkolóba vezet, és ahonnan túránk indul. Szilárd burkolatú, nagy ívekben kanyargó úton ereszkedünk fokozatosan a tó irányába. Jellemzően idősödő, középkorú bükkfák acélos törzsei kísérik utunkat, az egészséges fák magas lombkoronái nyári kánikulában is védik a naptól a kirándulót, de akár a szemerkélő esőtől is megvédenek.

Az első 500 méter után a Z● jelzés elágazik balra, ami egy kellemes körtúrára adna lehetőséget, de sajnos több olyan, túlzottan meredek szakasza van, ami miatt kerekesszékkel nem ajánlott. Maradunk tehát a jó minőségű, aszfaltozott úton, ahol elvétve botlunk egy-egy kitüremkedés vagy útra gördült kő, fáról leesett elszáradt gally akadályába. Ez a szép erdei miliő kísér bennünket mintegy 2 kilométeren keresztül, folyamatosan ereszkedve.

A Farkasgyepűi kísérleti erdő területén járunk: az 1920-as években Roth Gyula erdészprofesszor kezdte ezen a területen vizsgálni a természetszerű erdőfelújítási módokat, amelynek lényege, hogy a fakitermelés nem jár hatalmas tarvágásokkal. A kis erdőfolt így a hegységre jellemző bükkösök védelmét és fenntartását szolgálja, úgy, hogy zavartalan természeti környezetet biztosít a hosszú időtartamú ökoszisztéma-kutatások és erdészeti kísérletek számára is.

Ahogy a Bittva patak völgyéhez közeledünk, baloldalt a sudár fatörzsek között már meg-megcsillan a Pisztrángos-tó szelíd, rezzenéstelen tükre. Ez a szinte tökéletes víztükör az erdő és a völgy együtteséből származó védettségének is köszönhető. A völgy aljára érve a bükkerdőt felváltja a vegyes erdő: vizet kedvelő égerek, tölgyek vegyülnek a vízpartot ölelő erdőbe.

A tavacskát 1973-ban duzzasztották a Bitván; és bár a tó kedvelt horgászparadicsom, nevével ellentétben pisztrángot pont nem találunk benne. Viszont - Németbánya honlapja szerint -, ahogy a tavat tápláló Bitva patakban is élnek rákok, úgy a Pisztrángosban is megtalálhatók. A legkülönlegesebb élőlény azonban, ami tiszta vizében található, az az édesvízi medúza. A Bakonyi Természettudományi Múzeum munkatársai 2008-ban regisztráltak a Pisztrángos-tóban néhány egyedet, amelyeknek ernyőátmérője 2 centiméter.

Utunk a völgygátra kanyarodik le egy murvás-köves meredélyen; ez túránk olyan 20 méteres szakasza, ahol a kerekesszékkel túrázó és kísérője is megdolgozik a jutalomért, amit a tó pazar panorámája nyújt. A gátról tekintve a tópart balról egyáltalán nem, jobbról kerülve viszont megközelíthető, viszont a romantikus, de korhadt stégek járó embereknek is csak óvatosan ajánlottak. A gát túloldalán, a tavat jobbról kerülve asztalokat, padokat, tűzgyújtó helyet, piknikre ideális helyszínt találunk. Itt megpihenve elmerülhetünk a bájos, emberléptékű táj békés, csendes szépségében, miközben a vízi madarak, kétéltűek és halak hangos csobbanásai tudatosítják a kirándulóban az ember szükségszerű kapcsolódását a természethez. Programunk végén ugyanazon az útvonalon indulunk vissza, itt a gravitáció fordított hatásaival kell megküzdenünk nekünk és kísérőnknek. Ez túránk fizikailag nehezebb szakasza, de sok pihenővel, szemlélődéssel, elfogadható módon teljesíthető a visszaút is.

Megközelítés

  • A túra a parkolóból indul.

Parkolás

  • Farkasgyepű déli határában, a várostáblától 350 m-re egy bekötőútat és egy murvás parkolót találunk, itt tudjuk hagyni autónkat.  

Koordináták

DD
47.199909, 17.638755
DMS
47°11'59.7"N 17°38'19.5"E
UTM
33T 699858 5230757
w3w 
///alkotók.faggat.ismertető
Navigáció Google Térképpel

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

  • Aktív kerekesszék vagy kerekesszékhez csatolható elektromos rásegítő eszköz ajánlott.
  • Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
  • Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő, napvédő, szúnyogriasztó.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

5,0
(1)

A közösség fényképei


Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
4,5 km
Időtartam
3:00 óra
Szintemelkedés
92 m
Szintcsökkenés
92 m
Legmagasabb pont
409 m
Legalacsonyabb pont
349 m
Oda és vissza Család- és gyerekbarát Növénytani érdekességek Kerekesszékkel megközelíthető

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 2 Útpontok
  • 2 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp