A Morgó és a Csömöle titkai
A szerző tippje
- Ha nem akarunk keresztülgyalogolni Kismaroson, a túrát kezdhetjük a Kismaros-Morgó buszmegállótól vagy az erdei vasút Morgó megállóhelyénél. Ha autóval érkezünk, az Öreg Morgó étterem parkolója is jó kiindulópont lehet.
- Meleg nyári napokon vigyünk bőven folyadékot!
-
Bár az útvonal nem túl hosszú, a túra eleji meredek szakasz és a kilátópontok miatt érdemes a szokásosnál hosszabb menetidővel számolni.
- Az útvonalat körtúrává alakíthatjuk, ha a S jelzésen továbbsétálunk a kiindulópontig.

Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- Az út egy része a Nagy-Morgóra nagyon meredek. Érdemes túrabakancsot húzni, igény szerint túrabotot is használni.
- A Csömöle-völgyben vezető patakparti ösvény csapadékos időben csúszós.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A kismarosi állomástól a Z jelzésen indulunk el.
- Meredeken emelkedünk, majd a Z▲ jelzésen kimegyünk a Nagy-kőszikla kilátópontjára.
- Visszatérünk a Z jelzésre, és a vadkerítés kapujáig követjük, ahol a becsatlakozó P+ jelzésre térünk.
- A P+ jelzésen kb. 1 km múlva érjük el a P jelzést.
- A P jelzésen nyugat felé rövid kitérővel elérhető a Pusztatorony a PL jelzésen.
- A P jelzésen északkelet felé megyünk tovább a S jelzésig.
- A S jelzésen kelet felé indulunk, ami a Kismaros-Morgó buszmegállóhoz vezet.
A túráról részletesen
A Királyréti Állami Erdei Vasút kismarosi végállomásától a Z jelzésen indulunk el a Szokolyai úton, amiről a Fácán utcánál, a vízmű kerítésénél térünk le északnyugat felé. A Dézsmás dűlőnél egy kis ösvényen elhagyjuk a házakat, villanyoszlopok mellett kaptatunk felfelé. Ez a túra legmeredekebb szakasza, pihenésképpen az emelkedő felső részéről érdemes időnként hátranézni, hogy a Naszályban és az oldalába horpadó kőbányában gyönyörködjünk. A Nagy-Morgó gerincén széles kavicsos út (Kilátó út) vezet újra házak mellett. Kicsit több mint 1 km múlva délkelet felé ágazik le a Z▲ jelzés a Nagy-kőszikla kilátópontjához, ahonnan egy kevésbé ismert perspektívából láthatjuk a Dunakanyart.
Visszatérve a hosszan, egyenesen tovább futó Z jelzésre elérjük a túra legmagasabb pontját a Gál-hegyen. A Száraz-fák rétjén az elágazásnál tovább követjük a Z jelzést, miközben szép kilátást kapunk a Boglya-kőre és a Kóspallag környéki hegyekre. A szomszédos Nagy-Kelemen-hegyen találjuk a híres Afrika-kutató és vadász Kittenberger Kálmán egykori magaslesét, amit a kisinóci vadásztábor lakói 2007-ben felújítottak. Kittenberger emlékét az itt elhelyezett tábla is őrzi.
A gyepet elhagyva újra cseres-kocsánytalan tölgyes erdőben folytatjuk az utunkat. A Z jelzésről a vadkerítés kapujánál térünk át a P+ jelzésre, amin a Toronyaljai-horgásztóig megyünk. Itt az út becsatlakozik a P jelzésbe, amin először nyugat felé indulunk. Az útbevágás utáni erdővel borított kis domb tetején áll az egykori Pusztatorony, vagy más néven Bibervár romja, amihez a PL jelzés visz. Visszafordulunk, a P jelzésen megkerüljük a horgásztavat és a Boglya-kőig követjük a réteken át.
A Boglya-kő dombján egy különleges alakú, szénaboglyára emlékeztető képződmény van, melynek anyaga a kemény andezit alapkőzet még erősebb összecementálódásából keletkezett, durvatörmelékes agglomerátum. Ez a miocén vulkánok lávadómjainak összeomlásakor keletkező izzófelhők, blokk- és hamuárak összecementált üledéke. A vulkanizmus vége felé magas kovasavtartalmú hévizes oldatok itathatták át a sziklát, amik azt még keményebbé és ellenállóbbá tették. A sziklaalakzat az őt körülvevő puhább rétegek közül elsősorban a pleisztocén jégkorszakok során preparálódott ki kifagyásos aprózódással. A kifagyásos formák kialakulását segítette a hegy aljában levő patakvölgy, mely gyorsan elszállította az így keletkezett törmeléket.
Itt a S jelzésre térünk rá keleti irányba. Az erdőből kiérve, a gyep szélén az alacsony termetű, több négyzetméteres alacsony foltokat borító, védett parlagi rózsa sarjtelepeivel találkozunk. A keskeny úton először a Száraz-fák rétjére érünk vissza, melynek erről a részéről is szép kilátásban lesz részünk, majd a Csömöle-völgyön át ereszkedünk lefelé. Elhaladunk a Riezner- és a Testvér-forrás mellett. Előbbit a Természetbarátok Turista Egyesület Budai Osztályának tagjai foglalták a turistaalap építkezési segélyével, majd 1920. szeptember 5-én avatták fel a tragikus körülmények között elhunyt tagjukra, Riezner Jánosra emlékezve. A forrást az egyesület tagjai tizenhat év múlva újjáépítették, majd 1959-ben a Helyiipari Természetbarát Liga állította helyre. A pár száz méterre fakadó, nem iható vizű Testvér-forrást 1941-ben foglalták. Mindkét forrás környékét az 1974. december 31-én Kismaros és Verőce községek egyesítésével képzett Verőcemaros önkormányzata újíttatta fel 1980-ban. A Testvér-forrástól bő másfél km múlva érünk le Kismaros-Morgó buszmegállóhoz.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Budapest Nyugati-Vác-Szob vonalon közlekedő vonatról Kismaros megállóhelyen kell leszállni.
- Busszal a Vác-Szob, a Vác-Királyrét és a Kóspallag-Kismaros vonalon érkezhetünk. A járműről a Kismaros, vasúti megállóhely, vagy a Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út nevű buszmegállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A vasútállomásról keleti irányba induljunk a Z és S jelzéseket követve a kisvasútig (200 m).
- A Kismaros, vasúti megállóhelytől keleti irányba induljunk, majd az első lehetőségnél térjünk balra a Kóspallagi útra a kisvasútig (200 m).
- A Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út buszmegálló közvetlenül a kisvasút megállójánál található.
Parkolás
- Kismaros a Vácot Szobbal összekötő 12-es út mentén található. Az autót a MÁV ingyenes P+R parkolójában, a kisvasút állomása előtt érdemes hagyni.
- A túra végpontjából a S jelzésen visszagyalogolhatunk a parkolóhoz. Legyünk óvatosak és körültekintőek, mert egy hosszabb szakaszon padka és rézsű sincs az út mellett!
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- A Börzsöny és az Ipoly völgye turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
- Börzsöny-térkép
- Dunakanyar-térkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: túrabakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem.
- Meleg napokon bőséges folyadék.
- A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 5 Útpontok
- 5 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei