Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

A Morgó és a Csömöle titkai

· 10 értékelés · Gyalogtúra · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • A S jelzésen a Száraz-fák rétje után
    A S jelzésen a Száraz-fák rétje után
    Fénykép: Dr. Szentes Szilárd, Magyar Természetjáró Szövetség
m 400 300 200 100 14 12 10 8 6 4 2 km Királyréti Erdei … állomás) Kismarosi Sváb Muzeális Gyűjtemény Királyréti Erdei … megállóhely)
Két forrást, egy várromot és több látványos kilátópontot érint a Nagy-Morgó és a Gál-hegy gerincén, majd a Csömöle-völgyben haladó, közepes hosszúságú útvonal.
nyitva
közepes
Hossz 15 km
4:30 óra
478 m
456 m
374 m
109 m
A Kismarosról induló túra a település északnyugati környékét járja be. A Nagy-Kőszikla szokatlan perspektívájú kilátópontjáról a Dunakanyarban gyönyörködhetünk, az  odáig vezető úton a Nagy-Morgó gerincének kaptatóján hátrapillantva a Naszály bányákkal csúfított oldalára kapunk panorámát, a Száraz-fák rétjéről pedig a Boglya-követ és a Kóspallag környéki hegyeket vehetjük szemügyre. Kis kitérővel felkereshetjük a híres Afrika-kutató és vadász Kittenberger Kálmán egykori magaslesét a Nagy-Kelemen-hegyen. A Toronyaljai-horgásztó mellett az erdővel borított dombcskán felkutatjuk a Pusztatorony (Bibervár) romjait. A tó túlsó partján a Kis-Hanta-patak mentén haladva szép nedvesréteken át érünk a Boglya-kő sziklái alá. A Csömöle-völgyben a Riesner- és a bővizű, de nem iható Testvér-forrást is útba ejtjük.

A szerző tippje

  • Ha nem akarunk keresztülgyalogolni Kismaroson, a túrát kezdhetjük a Kismaros-Morgó buszmegállótól vagy az erdei vasút Morgó megállóhelyénél. Ha autóval érkezünk, az Öreg Morgó étterem parkolója is jó kiindulópont lehet.
  • Meleg nyári napokon vigyünk bőven folyadékot!
  • Bár az útvonal nem túl hosszú,  a túra eleji meredek szakasz és a kilátópontok miatt érdemes a szokásosnál hosszabb menetidővel számolni.

  • Az útvonalat körtúrává alakíthatjuk, ha a S jelzésen továbbsétálunk a kiindulópontig.
Dr. Szentes Szilárd profilképe
Szerző
Dr. Szentes Szilárd
frissítve: 2021-03-12
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
374 m
Legalacsonyabb pont
109 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • Az út egy része a Nagy-Morgóra nagyon meredek. Érdemes túrabakancsot húzni, igény szerint túrabotot is használni.
  • A Csömöle-völgyben vezető patakparti ösvény csapadékos időben csúszós.

Kezdőpont

Kismaros, Királyréti Erdei Vasút végállomása (110 m)
Koordináták:
DD
47.827567, 19.013236
DMS
47°49'39.2"N 19°00'47.6"E
UTM
34T 351305 5299046
w3w 
///kirendel.pulcsi.lovardák

Végpont

Kismaros, Morgó buszmegálló

Útleírás

Itiner

  • A kismarosi állomástól a Z jelzésen indulunk el.
  • Meredeken emelkedünk, majd a Z▲ jelzésen kimegyünk a Nagy-kőszikla kilátópontjára.
  • Visszatérünk a Z jelzésre, és a vadkerítés kapujáig követjük, ahol a becsatlakozó P+ jelzésre térünk.
  • A P+ jelzésen kb. 1 km múlva érjük el a P jelzést.
  • A P jelzésen nyugat felé rövid kitérővel elérhető a Pusztatorony a PL jelzésen.
  • A P jelzésen északkelet felé megyünk tovább a jelzésig.
  • A S jelzésen kelet felé indulunk, ami a Kismaros-Morgó buszmegállóhoz vezet.

A túráról részletesen

A Királyréti Állami Erdei Vasút kismarosi végállomásától a Z jelzésen indulunk el a Szokolyai úton, amiről a Fácán utcánál, a vízmű kerítésénél térünk le északnyugat felé. A Dézsmás dűlőnél egy kis ösvényen elhagyjuk a házakat, villanyoszlopok mellett kaptatunk felfelé. Ez a túra legmeredekebb szakasza, pihenésképpen az emelkedő felső részéről érdemes időnként hátranézni, hogy a Naszályban és az oldalába horpadó kőbányában gyönyörködjünk. A Nagy-Morgó gerincén széles kavicsos út (Kilátó út) vezet újra házak mellett. Kicsit több mint 1 km múlva délkelet felé ágazik le a Z▲ jelzés a Nagy-kőszikla kilátópontjához, ahonnan egy kevésbé ismert perspektívából láthatjuk a Dunakanyart.

Visszatérve a hosszan, egyenesen tovább futó Z jelzésre elérjük a túra legmagasabb pontját a Gál-hegyen. A Száraz-fák rétjén az elágazásnál tovább követjük a jelzést, miközben szép kilátást kapunk a Boglya-kőre és a Kóspallag környéki hegyekre. A szomszédos Nagy-Kelemen-hegyen találjuk a híres Afrika-kutató és vadász Kittenberger Kálmán egykori magaslesét, amit a kisinóci vadásztábor lakói 2007-ben felújítottak. Kittenberger emlékét az itt elhelyezett tábla is őrzi.

A gyepet elhagyva újra cseres-kocsánytalan tölgyes erdőben folytatjuk  az utunkat. A Z jelzésről a vadkerítés kapujánál térünk át a P+ jelzésre, amin a Toronyaljai-horgásztóig megyünk. Itt az út becsatlakozik a P jelzésbe, amin először nyugat felé indulunk. Az útbevágás utáni erdővel borított kis domb tetején áll az egykori Pusztatorony, vagy más néven Bibervár romja, amihez a PL jelzés visz. Visszafordulunk, a P jelzésen megkerüljük a horgásztavat és a Boglya-kőig követjük a réteken át.

A Boglya-kő dombján egy különleges alakú, szénaboglyára emlékeztető képződmény van, melynek anyaga a kemény andezit alapkőzet még erősebb összecementálódásából keletkezett, durvatörmelékes agglomerátum. Ez a miocén vulkánok lávadómjainak összeomlásakor keletkező izzófelhők, blokk- és hamuárak összecementált üledéke. A vulkanizmus vége felé magas kovasavtartalmú hévizes oldatok itathatták át a sziklát, amik azt még keményebbé és ellenállóbbá tették. A sziklaalakzat az őt körülvevő puhább rétegek közül elsősorban a pleisztocén jégkorszakok során preparálódott ki kifagyásos aprózódással. A kifagyásos formák kialakulását segítette a hegy aljában levő patakvölgy, mely gyorsan elszállította az így keletkezett törmeléket. 

Itt a S jelzésre térünk rá keleti irányba. Az erdőből kiérve, a gyep szélén az alacsony termetű, több négyzetméteres alacsony foltokat borító, védett parlagi rózsa sarjtelepeivel találkozunk. A keskeny úton először a Száraz-fák rétjére érünk vissza, melynek erről a részéről is szép kilátásban lesz részünk, majd a Csömöle-völgyön át ereszkedünk lefelé. Elhaladunk a Riezner- és a Testvér-forrás mellett. Előbbit a Természetbarátok Turista Egyesület Budai Osztályának tagjai foglalták a turistaalap építkezési segélyével, majd 1920. szeptember 5-én avatták fel a tragikus körülmények között elhunyt tagjukra, Riezner Jánosra emlékezve. A forrást az egyesület tagjai tizenhat év múlva újjáépítették, majd 1959-ben a Helyiipari Természetbarát Liga állította helyre. A pár száz méterre fakadó, nem iható vizű Testvér-forrást 1941-ben foglalták. Mindkét forrás környékét az 1974. december 31-én Kismaros és Verőce községek egyesítésével képzett Verőcemaros önkormányzata újíttatta fel 1980-ban. A Testvér-forrástól bő másfél km múlva érünk le Kismaros-Morgó buszmegállóhoz.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A Budapest Nyugati-Vác-Szob vonalon közlekedő vonatról Kismaros megállóhelyen kell leszállni.
  • Busszal a Vác-Szob, a Vác-Királyrét és a Kóspallag-Kismaros vonalon érkezhetünk. A járműről a Kismaros, vasúti megállóhely, vagy a Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út nevű buszmegállónál kell leszállni.

Megközelítés

  • A vasútállomásról keleti irányba induljunk a Z és S jelzéseket követve a kisvasútig (200 m). 
  • A Kismaros, vasúti megállóhelytől keleti irányba induljunk, majd az első lehetőségnél térjünk balra a Kóspallagi útra a kisvasútig (200 m). 
  • A Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út buszmegálló közvetlenül a kisvasút megállójánál található.

Parkolás

  • Kismaros a Vácot Szobbal összekötő 12-es út mentén található. Az autót a MÁV ingyenes P+R parkolójában, a kisvasút állomása előtt érdemes hagyni. 
  • A túra végpontjából a S jelzésen visszagyalogolhatunk a parkolóhoz. Legyünk óvatosak és körültekintőek, mert egy hosszabb szakaszon padka és rézsű sincs az út mellett!

Koordináták

DD
47.827567, 19.013236
DMS
47°49'39.2"N 19°00'47.6"E
UTM
34T 351305 5299046
w3w 
///kirendel.pulcsi.lovardák
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • A Börzsöny és az Ipoly völgye turistakalauz

A szerző által javasolt térképek:

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

  • Alapvető túrafelszerelés: túrabakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem.
  • Meleg napokon bőséges folyadék.
  • A navigáláshoz Természetjáró app

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,7
(10)
Túrázós Tamás 
2022-11-29 · Közösség
November 29-én voltam, vacak téli nap, így a látványról nem tudok mit mondani! Teljesítmény szempontból nem tetszett, a második kilométeren van az összes emelkedés 2/3-a, utána csak laza séta. Azért ide vissza kell jönnöm
Mutass többet!
Fénykép: Túrázós Tamás, Közösség
Fénykép: Túrázós Tamás, Közösség
Vivien Ónodi-Gál
2022-09-23 · Közösség
Kemény kezdés volt, sok helyen annyira benőtte a bozót, hogy nehéz volt a haladás, de megérte! :) Remek útvonal volt
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-09-23
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 8

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
15 km
Időtartam
4:30 óra
Szintemelkedés
478 m
Szintcsökkenés
456 m
Legmagasabb pont
374 m
Legalacsonyabb pont
109 m
Tömegközlekedéssel elérhető Szép kilátás Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Fauna Tipp Egészséges környezet Egyirányú túra

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 5 Útpontok
  • 5 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp