A martalócok nyomában
Ezen a túrán képletesen belekóstolhatunk a martalócok világába. Kétszer is nyeregbe pattanunk a „részeges nyolcas” formájú kacskaringós útvonalon - persze ló híján be kell érnünk a földrajzi megfelelőjével a Köves-orom és a Péter hegyese közötti területen. Habár rabolni és fosztogatni nem fogunk, de a terep mindig újabb kihívások elé állít minket, mielőtt elnyernénk méltó jutalmunkat, a Mátra kincset érő kilátópontjait. Első, ádáz ellenségünk a lejtő lesz, ami az utolsó, rövid szakaszon keményít be igazán. Amint kilépünk a fák közül az irtásrértre, az északi irányba nyíló, szinte a szemünkbe robbanó panoráma azonnal feledteti a megpróbáltatásokat.
A következő kihívás a makacsul kitartó, szűnni nem akaró emelkedő lesz. Félúton a Martalóc-kút forrásánál felfrissíthetjük magunkat, hogy legyen lendületünk felkaptatni a 960 méter magas Péter hegyese tetejére. Az utolsó megpróbáltatást a kilátó fémlépcsőinek megmászása jelenti, amiért jutalmunk nem marad el: a bivakszállással kibővített kilátó tetejéből körpanorámában tárul elénk a körülöttünk hullámzó, lenyűgöző mátrai táj.
A szerző tippje
- Ne hagyjuk ki a Galya-kilátó tetejéről a lélegzetelállító panorámát! Az építmény tetején kialakított padokról jó időzítés esetén akár a naplementében is gyönyörködhetünk.
- Ha szeretnénk kincset keresni, kutassuk fel a Galya-kilátó tövében elrejtett geoládát!
- Az ötös elágazásban a Z● jelzésen némi kitérővel két forrást is találunk. 500 méternyi ereszkedés után balra a meredek hegyoldalban egy régi forrás óriási, mára nem működő, trapéz alakú foglalatát láthatjuk. A vize napjainkban néhány méterrel odébb, az út melletti egyszerű csövecskén kígyózik elő. Innen 250 méternyi sétával jutunk a Werbőczy-forráshoz; mellette pihenőt hoztak létre asztallal, padokkal.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- A Martalóc-patakon való átkeléseknél néha csúsznak a vizes kövek, és egy-egy keresztbe dőlt fa is nehezíti a haladást. Legyünk óvatosak!
- A Martalóc-kút foglalatához 2 méternyi, igen meredek, morzsalékos emelkedő vezet. A nedves, laza talajon könnyű elcsúszni; nézzük meg, hova lépünk!
Hasznos linkek és ötletek
A Galya-kilátó automata beléptető rendszere 1 db 200 Ft-ossal működik személyenként. Legyen a zsebünkben egy érme, mert a helyszínen nincs váltási lehetőség! (A 250 méternyire található Galyatető Turistacentrumban tudtok váltani!)
Érdemes kulacsot vagy néhány műanyag palackot tenni a hátizsákba, hogy vihessünk magunkkal a forrásvízből.
A Galya-tető geoláda oldalán érdemes megnézni a fényképeket egy kis időutazásért: ilyen volt régen a kilátó, ami mára túlnőttek a fák.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A kiindulópontról keleti irányba indulunk a P jelzésen egy ötös elágazás érintésével.
- 1,4 km után jobbra térünk az utunkat keresztező Z▲ jelzésre, ami a Martalóc-kút érintésével visszavezet a már érintett ötös elágazáshoz.
- Az elágazásban a P▲jelzésre váltva kapaszkodunk a Péter hegyesén álló Galya-kilátóba.
- A kilátóból a déli irányba induló K jelzések vezetnek vissza a kiindulópontra.
A túra részletes leírása
A Galyatető Turistacentrum épületétől a mögötte kialakított parkoló túlvégéig jelzés-kavalkád kísér minket: a K, P, S, P+, Z▲, Z●, a Mária-út lila ᵯ jelzése és a Mátrabérc tematikus út ʍ jelzése ezen a rövid szakaszon együtt halad. Utunk első részén, a lefelé tartó szakaszon végig a P jelzést kell követnünk. A parkoló végén balra térünk az erdőbe. A széles erdészeti úton ereszkedve hamarosan keresztezzük az egykori sípálya vonalát. Az egy kilométer hosszúságú, 200 m szintemelkedésű sáv szélén a 2000-es évek elejéig csákányos felvonó juttatta a téli sportok kedvelőit a dombtetőre. Telente a hó borította lejtőn manapság síléccel, snowboarddal vagy szánkóval is lecsúszhatunk, de bele kell kalkulálnunk, hogy utána fél órát kell felfelé talpalni a hegyoldalban.
Lejtő, gatyafék, panoráma
Tízpercnyi ereszkedést követően érkezünk a Péter hegyese és a 886 méter magas Köves-orom határnyergébe, ami a hegy északi oldalában futó turistautak csomópontja. Ebben az ötös elágazásban a P jelzésen lefelé megyünk tovább. Az ösvény szinte a lejtő irányára merőlegesen halad, sűrűn átmetszve a térképre rajzolt szintvonalakat. Az intenzív ereszkedést csak egy rövid, 250 méteres szakasz töri meg, amikor jobbra rátérünk a széles erdészeti útra. A szintező séta után balra fordulva újra nekivágunk a comb- és farizmokat erősítő lejtmenetnek. Az utolsó métereken egy erdőirtás területére érünk, ahol a fakitermelés miatt kinyílik a táj, lenyűgöző panorámát rajzolva a hegy oldalába ütött seben. A látvány bal oldalát a Galyavár meredeken leszakadó oldala nyitja; tőle jobbra Mátraalmás háztetői pöttyözik pirosra a tájat, mellette alacsonyabb csúcsok apró hullámai törik meg a horizontot.
Az irtás közepéig ereszkedve utunkat keresztezi a Z▲ jelzés; ezen jobbra térve induljunk tovább! A keskeny, vályú alakban kitaposott ösvényt nyáron szinte behálózzák a méternyi magasságba nyúló növények. Nem árt a lábunk elé figyelni, ugyanis még száraz időszakban is előfordulhat, hogy bokáig merülünk a hegyoldalból leszivárgó, itt felgyülemlő vízben. Az irtásfolt szélén hamarosan elnyel minket az erdő. A szintező sétának egy jobbos, már-már visszafordítónak tetsző hajtűkanyar vet véget. Innen egészen a Péter hegyeséig folyamatos kaptató vár ránk.
Kapaszkodás a csúcsra frissítéssel
A ▲ jelzések mindig valamilyen hegycsúcsa vezetnek bennünket - feltéve, ha a megfelelő irányt választjuk. Ebből már sejthető, hogy nem sok pihenővel szolgál az előttünk álló út. A Z▲ jelzés emelkedője kalandokat is tartogat. Először kereszteznünk kell a lefelé kacskaringózó Martalóc-patakot, ami nagyobb vízhozam esetén állít kihívás elé bennünket a csúszóssá váló talajon. Hamarosan érintjük a már keresztezett sípálya szélét, majd megérkezünk a Martalóc-kúthoz, aminek a vize a Martalóc-völgyet formálja, alakítja. A forrás foglalata igen meredek, morzsalékos talajon van, így még száraz időben is óvatosan közelítsünk meg, mert könnyű elcsúszni!
A Z▲ jelzés látványos sziklaszirtek mellett vezet az ötös elágazás nyergéig. Innen még egy erőpróba vár ránk a P▲ jelzésén a csúcsig. (Ha maradt még bennünk energia, egy másfél kilométernyi oda-vissza kitérővel felfedezhetünk két forrást is a Z● jelzésen.) A P▲ az Országos Kéktúra K jelzéséhez csatlakozva visz fel a kilátóhoz. A 30 méteres, több építészeti díjat besöprő torony tetejéből az Alföld laposan elnyúló síkjától a Cserhátban, a Mátrában, a Bükkben, sőt a távoli Tátra csúcsaiban is gyönyörködhetünk. A padon ülve kipihenhetjük az út fáradalmait, miközben körbepásztázzuk a tájat. A túra kezdőpontja innen mindössze pár száz méternyire található a délkelet felé induló K jelzésen.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A távolsági buszról a Kodály Zoltán sétány nevű megállóban kell leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállótól keleti irányba induljunk a S jelzést követve! 400 méternyi sétával a túra kiindulópontjához, a Galyatető Turistacentrumhoz érkezünk.
- A túra végén ugyanezen az útvonalon jutunk a buszmegállóhoz.
Parkolás
- Galyatetőre Gyöngyös felől a 24-es úton, a parádsasvári elágazásnál balra kanyarodva juthatunk fel, vagy Hatvanból Pásztón keresztül a 21-es úton. Mindkét útvonal meglehetősen kanyargós, mert átvezet minket a Mátra hegyei között, de éppen ezért nagyon látványos is.
- A turistaház mögötti területen ingyenesen parkolhatunk.
- A fedett parkolót csak a turistaház vendégei használhatják.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
A szerző által javasolt térképek:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bejáratott, bordázott talpú túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 9 Útpontok
- 9 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei