A Kelet-Mecsek két vadregényes patakvölgyében kalandozva vízesések, zúgók, források nyomába eredünk. A Hidasi-vögyből felkapaszkodunk Pusztabányára, ahol a hajdani üvegkészítés történetével ismerkedünk. A meredek partoldalakkal körülölelt vadregényes Takanyó szurdoka, és a Mecsek üde rétjeinek felfedezése koronázza meg kirándulásunkat.
Ez a túra lezárt területen vezet át, ezért jelenleg nem járható. Aktuális információk
Számtalan izgalmas kaland vár a bakancsos turistára a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet két fokozottan védett szurdokvölgyében. A Hidasi-völgyben kígyózó patakon többször átkelve a völgy legnagyobb látványosságát, a Csurgó vízesését csodálhatjuk meg. A mindig hűvös, párás katlanban szépen kiépített forrásokra is rábukkanunk, melyekhez szintén „patakátugrással” juthatunk át.
Csapadékos időben izgalmas kihívások előtt állunk. A völgyből Pusztabánya meseszép tisztására tartunk, ahol hosszabb időt is eltölthetünk. Pihenés közben azért érdemes elsétálni a közeli üveghuta (virárium) felújított építményéhez, ahol a hajdan volt település üvegeseinek életébe és az üvegkészítés történetébe is betekintést kapunk. Kalandjaink itt még nem érnek véget, mert a Takanyó összeszűkült kanyonjában meseszép bükkösök, nehezen járható partoldalak várnak ránk.
Itiner
A túra részletes leírása
Zobákpusztáról a Kövestető felől érkező K jelzésen indulunk körtúránkra. Száz métert az országúton megyünk, majd a hármas útelágazásnál egyenesen betérünk az erdőbe, ahol találkozunk, és egy rövid szakaszon együtt megyünk a S+ jelzésével. A szép erdőben kígyózó ösvény levezet minket a völgyben elterülő tisztáshoz, ahol a S+ jobbra, a Takanyó völgye felé leágazik utunkról – néhány kilométer és óra múlva majd onnan érkezünk vissza körtúránkról. A völgyben csordogáló patak és az országút mellett megyünk 300 métert, mielőtt az országútra térve egy parkolóhoz érünk. Autósoknak jó parkolási lehetőséget kínál a hely.
A parkolótól néhány lépést az országúton teszünk meg, majd jobbra ismét betérünk az erdőbe. A vadregényes Hidasi-völgyben kalandozva néhányszor átkelünk a patakon, aztán a partoldalba felkúszó ösvényt követve már a völgyoldalban araszolunk. A kígyózó patakon egykor több híd is átívelt, melyeknek napjainkban nyomát sem leljük. A völgy valószínűleg innen kaphatta nevét. Az alattunk zúgó patakot követve rövidesen a völgy leglátványosabb természeti képződményéhez, a Csurgóhoz érkezünk. A mésztufaképződmény kis vízesése 5-6 méter magasból hull alá. Télen, a fagyok beálltával a csordogáló víz fantasztikus jégformákat produkál, de „cseppfolyós” állapotában is káprázatos látványt nyújt.
Itt ismét találkozunk a S+ jelzésével, mely a Takanyó felől a Máré-vár irányába tart.
Tovább indulva rövidesen a Hidasi-forráshoz érünk, ahol a S+ kereszt jobbra elhagyja a patakvölgyet. Ezen a szakaszon kisebb zúgókban gyönyörködhetünk, és a széles patakon átkelve egy kis kalandozásra indulhatunk egy vadregényes oldalvölgyben. Továbbra is a páratlan szépségű szurdokban kígyózik utunk, és akár a patak túloldalán csordogáló forrásokhoz is „átugorhatunk” megtölteni kulacsainkat. Előbb a Lajos-, majd a Pius, végül a Wein György-forrás csalogat minket erre. A kiszélesedő völgyből egy szép tisztásra érünk, itt elhagyjuk a K Kisújbányára tartó jelzését, és a Z+ jobbra tartó ágán folytatjuk utunkat. Mielőtt azonban tovább indulnánk, keljünk át ismét a patakon, és sétáljunk el a kanyonná szűkülő jobb oldali völgybe, ahol a Betyár-forrásra bukkanunk!
Visszatérve jelünkhöz egy jókora emelkedőn kapaszkodunk felfelé 400 métert, így érkezünk Pusztabánya gyönyörű tisztására, ahol a kulcsosház mellett, fenyőfák árnyékában pihenhetünk meg. Az erdészeti út túloldalán lelünk rá az egykori falu üveghutájára (virárium), melyet szépen felújítottak. Az információs tábla segítségével megismerhetjük az üvegkészítés történetét, fortélyait.
Az erdészeti úton délnek indulunk a K▲ jelzésén kezdetben a Z+ jellel együtt, mely 300 méter után balra, Püspökszentlászló irányába leválik utunkról. Az aszfaltos út nagy kanyarulatánál jobbra, a fák közé kalauzol jelzésünk, és egy igen hangulatos erdőben lesétálunk a Kis-kaszáló tisztásához. Itt ismét jelet váltunk; elhagyjuk a K▲ jelzését, és a Hidasi-völgyből érkező S+ jelzésén balra indulunk tovább. Gyönyörű bükkerdőben ereszkedünk le a Takanyó völgyébe, ahol rövidesen rábukkanunk a Takanyó-forrásra. Tovább indulva az igen meredek partoldalban kanyargunk, alattunk a völgykatlanban csordogáló patak látványa kísér minket. A völgy lassan enged szorításából, kiszélesedik, és ösvényünk egy hosszan elterülő rét szélén bukkan ki.
Magaslesek mellett gyalogolunk a hangulatos mezőn, melyet szeptemberben az őszi kikerics ezernyi kéklő virága díszit. A Völgységi-patak völgyében még egyszer átkelünk a vízfolyáson, majd az országúton átkelve hozzánk csatlakozik a K jelzése, mellyel a már ismert ösvényen felsétálunk Zobákpusztára.
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Kálló Béla
Nagy Gabriella
Beck András Simon