Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

A Hidasi-völgy és a Takanyó szurdokában

· 16 értékelés · Gyalogtúra · Mecsek vidéke
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • A Hidasi-völgyben többször átkelünk a patakon
    A Hidasi-völgyben többször átkelünk a patakon
    Fénykép: Müller Nándor, Magyar Természetjáró Szövetség
m 500 450 400 350 300 250 8 6 4 2 km Gyopár Kulcsosház Pusztabányai Kulcsosház Pusztabánya Gyopár Kulcsosház Csurgó (szikla)
A Kelet-Mecsek két vadregényes patakvölgyében kalandozva vízesések, zúgók, források nyomába eredünk. A Hidasi-vögyből felkapaszkodunk Pusztabányára, ahol a hajdani üvegkészítés történetével ismerkedünk. A meredek partoldalakkal körülölelt vadregényes Takanyó szurdoka, és a Mecsek üde rétjeinek felfedezése koronázza meg kirándulásunkat.
közepes
Hossz 9,1 km
2:36 óra
205 m
201 m
458 m
305 m

Számtalan izgalmas kaland vár a bakancsos turistára a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet két fokozottan védett szurdokvölgyében. A Hidasi-völgyben kígyózó patakon többször átkelve a völgy legnagyobb látványosságát, a Csurgó vízesését csodálhatjuk meg. A mindig hűvös, párás katlanban szépen kiépített forrásokra is rábukkanunk, melyekhez szintén „patakátugrással” juthatunk át.

Csapadékos időben izgalmas kihívások előtt állunk. A völgyből Pusztabánya meseszép tisztására tartunk, ahol hosszabb időt is eltölthetünk. Pihenés közben azért érdemes elsétálni a közeli üveghuta (virárium) felújított építményéhez, ahol a hajdan volt település üvegeseinek életébe és az üvegkészítés történetébe is betekintést kapunk. Kalandjaink itt még nem érnek véget, mert a Takanyó összeszűkült kanyonjában meseszép bükkösök, nehezen járható partoldalak várnak ránk. 

A szerző tippje

  • Csapadékos időben a völgyek patakjai jócskán felduzzadnak, tanácsos ilyenkor akár gumicsizmában útra kelni. Száraz időszakban viszonylag könnyedén átkelhetünk a vízfolyásokon.
  • Utunk során számos forrást érintünk, melyek vizéből bátran meríthetünk, felfrissülhetünk.
Müller Nándor profilképe
Szerző
Müller Nándor
frissítve: 2021-10-28
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
458 m
Legalacsonyabb pont
305 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Földút 6,51%Ösvény 73,71%Ismeretlen 19,76%
Földút
0,6 km
Ösvény
6,7 km
Ismeretlen
1,8 km
Szintprofil megjelenítése

Kezdőpont

Zobákpuszta, buszmegálló, kocsma, bolt (359 m)
Koordináták:
DD
46.184873, 18.319285
DMS
46°11'05.5"N 18°19'09.4"E
UTM
34T 293121 5118082
w3w 
///szeptember.ámul.eladók

Végpont

Zobákpuszta, buszmegálló, kocsma, bolt

Útleírás

Itiner

  • Zobákpusztáról a K jelzését követjük
  • A Hidasi-völgyben továbbra is a K lesz a kalauzunk
  • A Hidasi-völgyből a Z+ jelzés jobb oldali ágán felsétálunk Pusztabányára
  • Pusztabányáról a K▲  jelzésen jutunk a Kis-kaszáló tisztásáig
  • A Kis-kaszálónál ismét jelet váltunk, és a S+ balra tartó jelzésén folytatjuk utunkat a Takanyó völgyén át vissza Zobákpusztára.

 A túra részletes leírása

Zobákpusztáról a Kövestető felől érkező K jelzésen indulunk körtúránkra. Száz métert az országúton megyünk, majd a hármas útelágazásnál egyenesen betérünk az erdőbe, ahol találkozunk, és egy rövid szakaszon együtt megyünk a S+ jelzésével. A szép erdőben kígyózó ösvény levezet minket a völgyben elterülő tisztáshoz, ahol a S+ jobbra, a Takanyó völgye felé leágazik utunkról – néhány kilométer és óra múlva majd onnan érkezünk vissza körtúránkról. A völgyben csordogáló patak és az országút mellett megyünk 300 métert, mielőtt az országútra térve egy parkolóhoz érünk. Autósoknak jó parkolási lehetőséget kínál a hely.

A parkolótól néhány lépést az országúton teszünk meg, majd jobbra ismét betérünk az erdőbe. A vadregényes Hidasi-völgyben kalandozva néhányszor átkelünk a patakon, aztán a partoldalba felkúszó ösvényt követve már a völgyoldalban araszolunk. A kígyózó patakon egykor több híd is átívelt, melyeknek napjainkban nyomát sem leljük. A völgy valószínűleg innen kaphatta nevét. Az alattunk zúgó patakot követve rövidesen a völgy leglátványosabb természeti képződményéhez, a Csurgóhoz érkezünk. A mésztufaképződmény kis vízesése 5-6 méter magasból hull alá. Télen, a fagyok beálltával a csordogáló víz fantasztikus jégformákat produkál, de „cseppfolyós” állapotában is káprázatos látványt nyújt.

Itt ismét találkozunk a S+ jelzésével, mely a Takanyó felől a Máré-vár irányába tart.

Tovább indulva rövidesen a Hidasi-forráshoz érünk, ahol a S+ kereszt jobbra elhagyja a patakvölgyet. Ezen a szakaszon kisebb zúgókban gyönyörködhetünk, és a széles patakon átkelve egy kis kalandozásra indulhatunk egy vadregényes oldalvölgyben. Továbbra is a páratlan szépségű szurdokban kígyózik utunk, és akár a patak túloldalán csordogáló forrásokhoz is „átugorhatunk” megtölteni kulacsainkat. Előbb a Lajos-, majd a Pius, végül a Wein György-forrás csalogat minket erre. A kiszélesedő völgyből egy szép tisztásra érünk, itt elhagyjuk a K Kisújbányára tartó jelzését, és a Z+ jobbra tartó ágán folytatjuk utunkat. Mielőtt azonban tovább indulnánk, keljünk át ismét a patakon, és sétáljunk el a kanyonná szűkülő jobb oldali völgybe, ahol a Betyár-forrásra bukkanunk!

Visszatérve jelünkhöz egy jókora emelkedőn kapaszkodunk felfelé 400 métert, így érkezünk Pusztabánya gyönyörű tisztására, ahol a kulcsosház mellett, fenyőfák árnyékában pihenhetünk meg. Az erdészeti út túloldalán lelünk rá az egykori falu üveghutájára (virárium), melyet szépen felújítottak. Az információs tábla segítségével megismerhetjük az üvegkészítés történetét, fortélyait.

Az erdészeti úton délnek indulunk a K▲ jelzésén kezdetben a Z+ jellel együtt, mely 300 méter után balra, Püspökszentlászló irányába leválik utunkról. Az aszfaltos út nagy kanyarulatánál jobbra, a fák közé kalauzol jelzésünk, és egy igen hangulatos erdőben lesétálunk a Kis-kaszáló tisztásához. Itt ismét jelet váltunk; elhagyjuk a K▲ jelzését, és a Hidasi-völgyből érkező S+ jelzésén balra indulunk tovább. Gyönyörű bükkerdőben ereszkedünk le a Takanyó völgyébe, ahol rövidesen rábukkanunk a Takanyó-forrásra. Tovább indulva az igen meredek partoldalban kanyargunk, alattunk a völgykatlanban csordogáló patak látványa kísér minket. A völgy lassan enged szorításából, kiszélesedik, és ösvényünk egy hosszan elterülő rét szélén bukkan ki.

Magaslesek mellett gyalogolunk a hangulatos mezőn, melyet szeptemberben az őszi kikerics ezernyi kéklő virága díszit. A Völgységi-patak völgyében még egyszer átkelünk a vízfolyáson, majd az országúton átkelve hozzánk csatlakozik a K jelzése, mellyel a már ismert ösvényen felsétálunk Zobákpusztára.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

  • Pécs, Komló, Bonyhád felől közlekedő távolsági buszokkal érkezhetünk Zobákpusztára

Megközelítés

  • Zobákpusztán, a buszról leszállva szinte azonnal megpillantjuk a K jelzést, mely útunk elején kalauzunk lesz

Parkolás

  • Autóval érkezők a Komlóhoz tartozó településrész főutcáján parkolhatnak a bolt és a kocsma mellett, vagy megállhatnak a Hidasi-völgy bejáratától 50 méterre kialakított köves parkolónál is. Ez esetben a túra végén az országúton, vagy a már bejárt K jelzésen érkezhetnek vissza a járművükhöz.

Koordináták

DD
46.184873, 18.319285
DMS
46°11'05.5"N 18°19'09.4"E
UTM
34T 293121 5118082
w3w 
///szeptember.ámul.eladók
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

A szerző által javasolt térképek:

  • A Mecsek turistakalauza

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

  • Alapvető túrafelszerelés: esős időben akár gumicsizma, de mindenképpen vízhatlan túrabakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,7
(16)
Ludanyi Péter
2022-03-27 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2022-03-27
Ambach Attila
2022-03-27 · Közösség
Kényelmesen teljesíthető, nem megerőltető. Egyetlen komolyabb emelkedő található. A visszafelé vezető ösvény a völgyfal oldalán vezet több helyen. Itt nem vízszintes a talaj, hanem a völgyfal dőlésszögét követi. Könnyen le lehet csúszni. Összességében kellemes hétvégi túra volt.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-03-26
Marton Zoltánné
2021-08-23 · Közösség
Kényelmes körtúra, rengeteg fényképeznivalóval, sajnos víz kevés volt. Tavasszal csodás lehet.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2021-08-21
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Fénykép: Marton Zoltánné, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 48

Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
9,1 km
Időtartam
2:36 óra
Szintemelkedés
205 m
Szintcsökkenés
201 m
Legmagasabb pont
458 m
Legalacsonyabb pont
305 m
Körtúra Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 5 Útpontok
  • 5 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp