Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

A föld alól a Kiscelli-parkba

· 3 értékelés · Gyalogtúra · Dunazug-hegyvidék · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Kápolna a parkban
    Kápolna a parkban
    Fénykép: Dömsödi Áron, Magyar Természetjáró Szövetség
m 220 200 180 160 140 120 100 80 2,0 1,8 1,6 1,4 1,2 1,0 0,8 0,6 0,4 0,2 km
Visszatérve a Pál-völgyi-barlang mélyéről érdemes átsétálnunk a közeli Kiscelli-park árnyas fái alá. A parkban múzeumot, kápolnát és sütögetőhelyeket is találunk egy karnyújtásnyira Óbuda legfontosabb közlekedési ütőereitől.
nyitva
könnyű
Hossz 2,2 km
0:30 óra
5 m
99 m
208 m
109 m

A budai hegyek alatt húzódik Magyarország leghosszabb föld alatti járathálózata, a Pálvölgyi-Mátyáshegyi-barlangrendszer, mely kb. 30 kilométeres hosszával páratlan az egész Kárpát-medencében. A karszt repedésein a mélybe szivárgó csapadékvizek nagy mélységet elérve a Föld belső hőjétől felmelegednek, majd a felszín felé indulnak. Annak közelében keveredhetnek a lefelé tartó vízzel, így oldóképessé válva hévizes üregeket, barlangjáratokat hoznak létre. A szerteágazó balrangrendszer egyes részei már 100 éve látogathatók, de kutatásuk napjainkban is folyik.

A Pál-völgyi-barlang kiépített, cseppkövekben és egyéb látványos formákban gazdag szakaszáról a felszínre érkezve mindössze 10-20 perc alatt a sűrűn beépült hegyoldal egyik kellemes parkjába érkezhetünk. A Kiscelli parkerdő sétaútjai mentén sütögetőhelyek és padok várják a sétálókat, de egy múzeumot is meglátogathatunk. Ennek patinás épülete korábban templom és kolostor, később hadikórház, majd kastély is volt. A szomszédos park bővelkedik a szakrális épületekben.

A szerző tippje

  • A Pál-völgyi-barlangban kb. 50 perces túrát tehetünk. Öltözködésünkben 12 °C-os hőmérsékletre készüljünk!
  • A pál-völgyivel szemben nyíló Mátyás-hegyi-barlangban szintén tehetünk barlangtúrát, azonban ez nem kiépített vonalon halad, ezért kalandosabb vállalkozás (előzetes bejelentkezés szükséges).
  • A Kiscelli park melletti kastélyban múzeumot találunk, az aktuális tárlatokról a múzeum honlapján tájékozódhatunk.
Nehézség
könnyű
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
208 m
Legalacsonyabb pont
109 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Utca 0,58%Ismeretlen 99,41%
Utca
0 km
Ismeretlen
2,1 km
Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • A séta elején, a barlangot elhagyva egy kb. 5-10 perces szakaszon autóúton kell sétálnunk, ahol nincs járda, itt legyünk különösen körültekintőek!

Hasznos linkek és ötletek

Kezdőpont

Pál-völgyi-barlang, buszmegálló (207 m)
Koordináták:
DD
47.532997, 19.016686
DMS
47°31'58.8"N 19°01'00.1"E
UTM
34T 350725 5266303
w3w 
///pályázó.menza.csökken

Végpont

Selmeci utca, buszmegálló

Útleírás

Itiner

  • A buszmegállónál a fölfelé tartó Virág Benedek utca bal oldalán találjuk a Pál-völgyi-barlangot.
  • A barlangot elhagyva lefelé indulunk a K⩍ jelzést követve.
  • Balra fordulunk a Mátyáshegyi útra (K⩍ jelzés).
  • Ismét balra térünk, már a K+ jelzést követjük a Kolostor úton.
  • A K+ jelzés jobbra fordul, és a Kiscelli parkba vezet.
  • A Kiscelli Múzeum előtt jobbra kanyarodunk, és a stációk mellett, a lépcsősoron keresztül átvágunk a parkon.
  • A K+ jelzés a Bécsi útra kalauzol.

A túráról részletesen

A Pál-völgyi-barlang

Amennyiben egy 3D-s műholdfelvételen is ránézünk a Pál-völgyi-barlang és a vele szemben nyíló Mátyás-hegyi-barlang közvetlen környezetére, vagy a helyszínen körülhordozzuk tekintetünket, a Fenyőgyöngye felé tartó autóút két oldalán a fák zöld tengerét megtörő hatalmas kőfejtők és kimélyített gödreik fognak szembetűnni. A 20. század elején még csak a bányaőr házánál időnként megjelenő hatalmas cseppkövek utaltak arra az itt sétálók számára, hogy a bányászkodás során valamilyen föld alatti üregre bukkanhattak a munkások. És valóban: Buda leghosszabb barlangjainak mai bejáratait véletlenül, többnyire emberi tevékenység során fedezték fel. A Pál-völgyi-barlangban hamar kiépítették és látogathatóvá tették az első szakaszt, ennek fogadóépületét a fölfelé tartó aszfaltút bal oldalán, egy lépcső alján találjuk. Szemben, az óriási kőfejtő egyik sarkában pedig a Mátyás-hegyi-barlang kijáratát takarja méretes vasajtó - ne lepődjünk meg, ha egyszercsak nyikordulva tárul ki, és mögüle egy csapat fejlámpás ember lép hunyorogva a napvilágra, ugyanis vezetett túra keretében ez is látogatható.

Úton a parkba

A Pál-völgyi-barlangtól a lépcsőn újra az autóútra térve jobbra kell fordulnunk, majd K⩍ jelzésünk rövidesen bal felé, a fák közé hív egy szűk ösvényre. Fagerendás lépcsőn jutunk le egy köves útra, melyen balra a Mátyás-hegyi-balrang kijáratához tehetünk kitérőt, ellenkező irányban pedig, egy sorompót megkerülve a Mátyáshegyi útra lépünk. Ezen bal felé indulunk, és követjük a forgalmas utcát - más lehetőségünk nem lévén, az aszfalt szélén. Perceken belül megjelennek az épületek, itt már járdán folytathatjuk sétánkat. A panorámás hegyoldalon még most is épülnek új házak, de a mögöttük lévő erdő már védett terület. Kisvártatva kereszteződésbe érkezünk, tartsunk balra a K+ jelzést szem előtt tartva a Kolostor úton!

A Kiscelli park apró fennsíkja

Egy körforgalmat követően, métereken belül jobb felé terel az ösvény, ezzel megérkezünk a Kiscelli parkerdőbe. A hegyoldal lapossá válik, ám ez nem teljesen mesterséges kiépítés eredménye: a földtörténet korábbi időszakában források törtek itt a felszínre, ezek vizéből a szén-dioxid elillant, és az oldott mésztartalom kivált. Ezáltal édesvízi mészkő fedte be a területet kb. 5-15 méter vastagsában. És hogy miért nincsenek már sehol ezek a források? Mert korábban a Duna völgyének alja ilyen magasságban terült el, ezért a források vize itt léphetett a felszínre. A jégkorban egymást váltó eljegesedések és melegebb időszakok határán a folyó nagyobb mennyiségű hordalékot és vizet szállított, jobban koptatta medrét, így „lejjebb költözött". Korábbi partmenti teraszai azonban nagyjából megőrizték eredeti magasságukat (hasonló eredetű a budai Várhegy is).

Egy fordulatos sorsú kastélyépület

A Kiscelli park apró platóján ma ősfás parkon sétálhatunk végig. A K+ jelzés hamar elvezet a Kiscelli Múzeum kastélyépületéig. Előtte balra apró kőfejtő maradványát leljük, ebben akár meg is tapogathatjuk a bányászat által feltárt forrásmészkövet. A mai kopottságában is patinás épület születéséhez a 17. századig kell visszatekintenünk. A török kiűzése után a terület birtokosai, a Zichy grófok egy zarándokcsapattal érkeztek Mariazellbe. Az utazás komoly hatást gyakorolhatott rájuk, hiszen nem sokkal utána kápolnát építettek a kiscelli dombon, melynek célja a mariazelli bazilika csodatévő Mária-kegyszobráról készült másolat elhelyezése volt. 1738-ban aztán trinitárius szerzeteseket telepítettek le birtokukon a Zichyek, hogy azok munkájukkal a kegyhelyet szolgálják.

A magyarországi trinitáriusok a török fogságban szenvedők kiszabadításával voltak elfoglalva ekkoriban. A Zichy grófok az óbudai kastélyuk szomszédságában álló romtemplomot szánták nekik, de a szerzetesek inkább a népszerű kiscelli kegyhelyet szemelték ki maguknak, hiszen itt a foglyok kiváltásához szükséges pénz könnyebben összegyűjthető volt. Végül ötletüket sikerre is vitték, és gyorsan meg is indult a kolostor és templom építése. A létesítmény, bár sok zarándokot fogadott, nem működhetett sokáig eredeti formájában. 1784-ben II. József feloszlatta a trinitárius rendet, a barokk berendezéseket eladták, a kegyszobor máshová került. Zichy Miklós síremlékét elbontották, ahogy a templom tornyait is eltüntették. A következő évszázadban az épületegyüttes laktanyaként, bentlakásos katonai kórházként szolgált.

A 20. század elején, 2 évtized kihasználatlanságot követően végül Schmidt Miksa bútorgyáros megvette és kastéllyá alakíttatta a korábbi kolostort, és kiépíttette a mai parkerdőt is. Halála után, végakarata szerint ezeket a főváros kapta meg, ma a Kiscelli Múzeum működik a falak között.

Át a parkon

A kastélytől távolodva, a házak közül a 15 hektáros parkba kerülünk. Ezt néhány bányagödör tarkítja, a fák közt kis tisztások rejtőznek. Az eredeti mellvédekből ma már nem sok látszik, viszont a 19. század elején épített barokk stációsor felújított állapotban kíséri a sétányt. Leglátványosabb része az 1821-ben készült Golgota-szoborcsoport, de az előtte futó lépcsősoron lesétálva egy kis műemlék kápolnát is találunk a fák közé préselve. A jó állapotban lévő, 1812-1814-ben épült Szent Vér-kápolna oltárja alatt állítólag forrás fakad, teraszán padokon ücsöröghetünk.

A városba tartó lépcsősor végén utcára jutunk, és az Óbudai Egyetem épületei közt érünk ki a Bécsi útra.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A Pál-völgyi cseppkőbarlang buszmegállóba a 65 és 65A jelzésű buszok érkeznek a Kolosy tér, illetve Fenyőgyöngye és a Szépvölgyi dűlő felől.
  • A séta végén a Selmeci utca villamosmegállóba érkezünk, ahonnan a 17, 19 és 41 jelzésű villamosokkal utazhatunk el.

Megközelítés

  • A cseppkőbarlangot a buszmegálló mellett, egy lépcsősor alján találjuk.

Parkolás

  • A cseppkőbarlangnál a kőfejtő alatti placcon parkolhatunk a Virág Benedek utca mentén.

Koordináták

DD
47.532997, 19.016686
DMS
47°31'58.8"N 19°01'00.1"E
UTM
34T 350725 5266303
w3w 
///pályázó.menza.csökken
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • A Mátyás-hegyi- és a Pál-völgyi-barlangról számos kiadványt találunk.

A szerző által javasolt térképek:

  • A sétához nem feltétlenül szükséges térkép, de ha használnánk, a Budai-hegység térképei általában tartalmazzák a területet.

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

  • A Pál-völgyi-barlang túrájához meleg öltözet, a parksétához utcai ruha elegendő.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

3,7
(3)
Buótyik Dominika 
2021-07-27 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2021-07-04
Fénykép: Buótyik Dominika, Közösség
Fénykép: Buótyik Dominika, Közösség
Fénykép: Buótyik Dominika, Közösség
Fénykép: Buótyik Dominika, Közösség
Csaba Illesy 
2020-06-06 · Közösség
A tura felenel lepunk az erdobe es az sem tul sok , latnivalo is igen csekely. A tura vegpontjatol 5 percet setalva a google navigacio es ket busz segitsegevel 30 perc alatt eljutunk a Romai partra ahol finomakat ehetunk es ihatunk es a hangulat is kituno. Mi igy toldottuk meg a rovidke setat(-;
Mutass többet!
Híves Tamás
2019-06-16 · Közösség
Rövid túra, inkább csak séta, egy része forgalmas út mellett halad, a Kiscelli-park kellemes, erdős. Érdemes sétát összekötni valamivel, leginkább egyik barlanggal.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2019-05-24
Fénykép: Híves Tamás, Közösség
Fénykép: Híves Tamás, Közösség
Fénykép: Híves Tamás, Közösség

A közösség fényképei

+ 3

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
könnyű
Hossz
2,2 km
Időtartam
0:30 óra
Szintemelkedés
5 m
Szintcsökkenés
99 m
Legmagasabb pont
208 m
Legalacsonyabb pont
109 m
Tömegközlekedéssel elérhető Család- és gyerekbarát Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Egyirányú túra Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 1 Útpontok
  • 1 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp