A Zempléni-hegység szívében elhelyezkedő, 700-800 éves vár helyreállítása nagy hangsúlyt kapott az utóbbi években. Öregtornyát például kivételes módon egy az egyben olyanná építették vissza, amilyen eredetileg volt, és most több szinten interaktív kiállítások tekinthetők meg benne. De a vár környékén amúgy sem lehet unatkozni: ha a túrázást egy kis kulturális programmal szakítanánk meg, meglátogathatjuk a rendezvényteret vagy a község látogatóközpontját, ahol 3D-s filmvetítésen is részt lehet venni.
A híres vár története valamikor a XIII–XIV. század fordulója körül kezdődött, valószínűleg az Aba nemzetség egyik tagja építtette. Fénykorát a XVI. században élte: ekkor tulajdonosai, a Serédyek, valamint az utánuk következő birtokosok már rezidenciaként használták. 1685-ben a Habsburg-csapatok bevonultak a várba, és rá egy évre megkezdték módszeres lerombolását. A romos várnak a Rákóczi-szabadságharcban így már nem volt szerepe, a következő évtizedekben pedig a környék lakossága elhordta a jól megfaragott köveket saját építkezéseihez. A romokat a XX. század közepéig csak néhány utazó és kiránduló látogatta, majd a hetvenes évektől már önkéntes várbarátok és az erdőgazdaság munkásai is, de tevékenységük sokáig csak az alkalmanként meg-megismételt bozótirtásra korlátozódott.
Regéc önkormányzata 1990-től foglalkozott a műemlékkel, 1999-től régészeti feltárás és állagmegóvás vette kezdetét. 2003 tavaszától az északi bástya visszaépítésével foglalkoztak. Stabilizálták és részben visszaépítették a palotaszárny falait is, illetve sok helyen kicserélték az elöregedett falépcsőket és feljárókat. 2016-ban adták át a több mint 300 éve lerombolt, most felújított öregtornyot, ami azért is jelentős, mert pontosan az eredeti formája szerint állították helyre. Négy szintjén kőtár és multimédiás, interaktív kiállítások várják a látogatókat. A vár mellett rendezvényteret is létrehoztak, ahol tematikus programokat, lovagi tornákat tartanak. Az itteni fogadóépület pihenőt, ajándékboltot, büfét és kávézóteraszt foglal magában, utóbbiról szép kilátás nyílik a környékre.
A községben egy látogatóközpontot hoztak létre, ahol többek között II. Rákóczi Ferenc gyermekéveiről lehet többet megtudni, a fejedelem ugyanis a regéci várban töltötte gyermekkora első éveit, itt tanult és ismerkedett meg hazája történelmével. A vetítőteremben azt a 3D-s alkotást lehet megnézni, amelyet régészeti és levéltári kutatások alapján készítettek, és a vár három történelmi korszakának virtuális épületrekonstrukcióját mutatja be. A turisztikai információs pont mellett itt büfé, ajándékbolt és kávézó is várja a turistákat.
A várhoz vezető utat az újjáépítés előtt alaposan felújították és kiszélesítették, így a minősége alapján akár személyautóval is járható, gyalog pedig egy másfél kilométeres sétát kell megtenni a hegyen a várig.
Regéci vár és a látogatóközpont minden nap nyitva tart.
Látogatóközpont
Regéci vár
Jegyárak
Csoportos kedvezmények (15 fő felett)
Látogatóközpont
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 júliusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Péter Berecz