Más kolostorromjainkhoz hasonlítva jó állapotú, izgalmas hangulatú kolostorrom Gönc és Telkibánya közt félúton, az erdő mélyén.
A 320 méterrel a tengerszint felett található kolostort a XIV. században kezdték építeni, majd a következő század elejétől használni. 1371-ben Nagy Lajos király alapította, majd a pálos rend használta egészen a XVI. századig, amikor magára hagyták.
A kolostor alapításának dátumát nem ismerjük. Első említése a XIV. századból való, amikor Nagy Lajos király malom építését engedélyezte a falu fölötti erdőben a gönci szerzeteseknek. A kolostor a szerzetesek elszegényedésével párhuzamosan, a XVI. század elejétől indult hanyatlásnak. A rendet többször is kifosztották, és a kolostor mindössze néhány évtized alatt elnéptelenedett, tönkrement. A rom régészeti feltárása a 20. század első felében indult meg, de sajnos a falak a mai napig pusztulnak. A hajó, a szentély és a torony fő falai még állnak, s egy kis méretű kolostorról tanúskodnak. A főbejárat faragott, csúcsíves ablakát Göncön, a Huszita-házban tekinthetjük meg.
Szinte tetőig állnak a templomhajó falai, a monostor elpusztult. A három-boltszakos hajó nyugati homlokzatán volt a bejárat, míg a kolostor felől csak a szentélybe vezetett a sekrestye ajtaja. Mind a hajó, mind a támpilléres, poligonális szentély 3-3 boltszakaszos, keresztboltozatos volt. A templomhajóhoz északról folyosó csatlakozott, a diadalívre irányított ferde betekintő nyílásokkal. A hajó és a szentély csatlakozásánál többszintes, négyzetes építmény volt (torony?), földszinti bejárata a folyosóról nyílt. Ettől keletre nagyobb helyiség volt, talán sekrestye lehetett. Innen nyílt a templom bejárata, egy meglehetősen szűk ajtón keresztül lehetett a templomba jutni. A kolostorrész egyéb helyiségeire következtetni sem lehet, a kőanyagot valószínűleg mesterségesen kitermelték. Külön figyelmet érdemel a szentély északi falának ún. „denevérszárnyú” konzolja. (Forrás)
A rom egész évben szabadon látogatható.
Ingyenesen látogatható terület.
Legegyszerűbben Telkibánya felől közelíthetjük meg - autóval pedig nem is tudunk fölhajtani a környékre. Telkibányára Hidasnémetiből járnak autóbuszok, melyet Miskolc felől vonattal tudunk megközelíteni. Szórványosan Füzérrel is van buszos összeköttetése a falunak.
Göncről is elérhetjük a romot, a település vonattal és busszal is kapcsolódik a környező falvakhoz és legfőképpen Hidasnémetihez, de a tömegközlekedési rendszer errefelé észszerűteln, esetleges és bonyolult, a csatlakozások sokszor nem megoldottak, ezért mindenképpen tájékozódjunk előre lehetőségeinkről.
Legegyszerűbben Göncről a piros kereszt jelzésen, vagy Telkibányáról a piros sáv jelzésű turistaúton érhetjük el. Mindkét irányból nagyjából 1 órás menetre kell számítani (kényelmes tempóban).
Mind Göncön, mind Telkibányán találunk útszéli parkolóhelyet a falu végében, szélein.
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Értékelések
Ezt a tartalmat még senki sem kommentelte.
A többiek fényképei