Római-fürdő
Bakonynána határában mesés, vad formakincsű folyosót vájt magának a víz: a falu mellett már átvág egy szurdokon, majd kissé kiszélesedve lecsillapodik. Aztán újra fedetlen mészkőfelszínre kényszerül, melyen dübörgő robajjal bukik alá. A vízesés körül lekerekített élű sziklákat, alatta mély medencét találunk - ezeket a víz koptatja ilyen formájúra szállított hordalékával.
A vízesés után kb. 40 méter hosszú, függőleges falú szurdok indul, melynek helyenként mohos, máshol csupasz falai közt megül a hűs levegő. Fölé árnyékot adó lombtetőt vonnak a partfal tetejéről behajló fák. Magas vízállás esetén itt nem tudunk végigmenni, szárazabb időszakban kőről-kőre lépve juthatunk csak át.
A Bakony hatalmas mészkőtömegében számos kisebb-nagyobb szurdokot találunk. A Római-fürdőn a Keleti-Bakony legbővizűbb patakja, a Gaja vágtat keresztül. Ennek megfelelően ez a Bakony egyik legvadregényesebb, legszebb szurdoka.
A robosztus oldalfalakat nézve szépen kirajzolódnak az egymásra települt, vastagpados mészkőrétegek. A patak hordalékának csiszoló erejével folyamatosan fűrészelte és fűrészeli magát lefelé ma is a kőzetben, ezért láthatunk a vízesés körül megfigyelhető, lekerekített és sima felszíneket néhol a szurdokfal magasabb részein is a kis kanyon fiatalabb korából. A víz bevágódásával párhuzamosan a szurdok lassú kiemelkedése járult hozzá a formakincs kialakulásához. Míg alul a vízerózió alakítja a szurdok képét, addig a medernél magasabb részeken már elsősorban a hőingadozás okozta kőzetaprózódás és a fagyrepesztés tördeli tovább a kőzetanyagot.
Érdemes egy elkerülő ösvényen felkapaszkodni a szurdok falának felső peremére, hogy végignézhessünk a Gaja rövid kanyonján.
A Római-fürdő mellett elhalad az Országos Kéktúra nyomvonala, de átkelve a szurdokon visszajuthatunk az útvonalra. A vízesés fölött pihenőhelyet alakítottak ki esőbeállóval.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Bakonynána, Petőfi Sándor utca buszmegállóba Zircről indulnak a buszok.
Megközelítés
- A buszmegállótól induljunk dél felé a K+ jelzésen, melyet a Kéktúra csatlakozásáig kell követnünk. Innen kövessük a K jelzést bal felé! Ahol egy pihenőnél jobbra kiágazik a KΩ jelű ösvény, ez vezet le a szurdokba (2,9 km).
Parkolás
- Bakonynána főutcájának déli végén, az erdőszélen kis placcot találunk, itt parkolhatunk. A vízeséshez vezető túra is innen indul.
- Elhajthatunk a Prém malomig, amely előtt szintén lehetőségünk van parkolni, innen 900 méter könnyű séta a szurdok.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Az emberi és a geológiai múlt emlékei is megelevenednek ezen a könnyű, erdei sétának beillő körtúrán, ami a Bakony nevezetes helyszínét, a Gaja ...
A Tési-fennsíkról induló körtúránkon a leszivárgó víz útját követjük, és a térségben különösen fontos őselemek (víz, levegő, föld) energiáit ...
Az Árpád fürdőt és a Várkertfürdőt összekötő biciklitúra. Egy termáltúra során két fürdő között, vidéki környezetben kerekezhetünk.
A Tésről induló teljesítménytúra hosszabb távján alapos áttekintést kapunk a Keleti-Bakonyről, érintve a legfontosabb látnivalóit.
A tési teljesítménytúra rövidebb távja a Gaja-szurdok leglátványosabb részét fedezi fel.
A hatalmas kiterjedésű Bakony keleti része szurdokairól nevezetes az egész országban. Mivel ezek rövidek, cserébe viszont az érintett ...
A Bakony legváltozatosabb, karsztos jelenségekben gazdag táját szeli át a Kéktúra e szakasza. Érintünk hűs szurdokokat, tágas, kopár legelőket, ...
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér az országot átszelve 15 termálfürdőt köt össze egy többnapos ...
Mutass mindent
Római-fürdő
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei