Fátyol-vízesés
A vízesés szó hallatán talán nem a Fátyol-vízesést képzeljük magunk elé először: ennek ugyanis nem magassága, sokkal inkább hossza van, mégpedig 17 méter, melyet 18 lépcső épít fel. A lépcsők kialakulása igen érdekes jelenség, mely a víz és a mészkő különös viszonyáról tanúskodik.
A Bükk a kárpáti hegységívben elszórtan felszínre kerülő mészkőtakarók egyikéből épül fel. Mészköve jól karsztosodik, ezért Magyarország legszebb, legváltozatosabb karsztegyüttesét találjuk a hegységben. A víz képes oldani a mészkövet, így járatokat alakít ki benne. Az átlagosan kb. 800 méter magas Bükk-fennsíkra hulló csapadék elnyelődik a felszínről, a mélybe jutva pedig szövevényes barlangrendszereket épít, réseken és nagyobb hasadékokon keresztül vándorol a hegyvidék pereme felé. A fennsík tövében ezért számos bővizű forrás működik, melyek hosszabb-rövidebb patakokat táplálnak. A Szalajka-forrás működése is e folyamat eredménye.
Amikor a víz a mészkővel érintkezik, és annak belseje felé hatol, szénsavtartalmával a kőzet egy kis részét feloldja. Amikor a patak kilép a barlangból, a szén-dioxid elillan, és a korábban a vízbe oldódott mésztartalom elkezd kiválni. A mésztufa, vagy ahogy régebben (a lukacsossága okán) nevezték, a darázskő belepi a patakmederbe került akadályokat (pl. a fatörzseket). Az így születő lépcsőkön átbukdácsoló víz zúgói varázsolják különleges szépséggé a Fátyol-vízesést. A moszatok és mohák szintén szén-dioxidot vonnak el a vízből, ezzel gyorsítják a mésztufa képződését és építik a lépcsőket.
A név eredetére két magyarázat is szolgál: az egyik szerint a vízpermet, a másik szerint viszont a világos, csipkézett mésztufa után nevezték el.
A vízesést kerítés védi a sérülékeny szépségre kíváncsi turisták hada elől, ezért leginkább csak szemből, de tisztes távolságból nézelődhetünk. Aki természetes környezetben, testközelből vizsgálná meg a jelenséget, annak ajánlott a Bükk keleti részén a Szinva-völgybe csatlakozó Sebes-víz patakját felkeresnie: ott vadabb, természetes körülmények közt jött létre egy magasabb mésztufalépcsőkből álló, meredekebb vízesés. (És találunk még ilyeneket a Mecsekben is, legismertebb közülük a szintén természetes állapotában szemlélhető Meleg-Mányi-völgy mésztufagátja.)
Ha ellátogatunk a Fátyol-vízeséshez, a legjobban a tavaszi, hóolvadás utáni időszakkal járunk; ekkor a patak festői látványt nyújtva, igen nagy vízhozammal zubog alá. Nyáron viszont sokszor alig csordogál, olykor el is apadhat - a csapadékviszonyok függvényében. Készüljünk arra, hogy jó időben, hétvégén hatalmas tömegek keresik fel a helyszínt.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Szilvásvárad-Szalajkavölgy vasúti megállóhelyre Eger felől érkezik (kis számú) vonat.
- A Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás buszmegállóba több irányból, többek közt Egerből közlekednek járatok.
- Szilvásváradról kisvasúttal is utazhatunk a Fátyol-vízesésig, ehhez végállomástól végállomásig kell igénybe vennünk a vonatot.
Megközelítés
- A völgy alján aszfaltút és a Z jelzés vezetnek végig.
Parkolás
- A völgy bejáratánál találunk - fizetős - parkolót. Egészen a Tótfalusi-völgy torkolatáig használhatjuk az aszfaltot, itt is van parkoló.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
A Bükk legmagasabb pontjainak hatékony, sportértékkel bíró megközelítése, ahol érintjük a hegynek is nevet adó, látványos forrásbarlangot.
Túránk a bükki vadon központi részére vezet: a legvadregényesebb tájakra, messze a településektől. Az északnyugati erősségtől, a Gerennavártól ...
Hazánk legrövidebb, legmeredekebb és legforgalmasabb erdei vasútja a szilvásváradi Szalajka-völgyben szállítja a kirándulókat a falu szélső utcái ...
A Bükk-hegység jellegzetes szeletét járjuk be a legnépszerűbb szurdokvölgyből a fellegvárként tornyosuló fennsíkra és annak sasbércszerű őrtornyára.
Az Ultra Trail Szilvásvárad terepfutó verseny középső távja 26 km hosszú, 1150 m szintemelkedéssel.
Az első Ultra Trail Szilvásvárad terepfutó verseny leghosszabb távja 66 km hosszú, 2900 méter szintemelkedéssel.
Az Ultra Trail Szilvásvárad terepfutó verseny rövidebb távja 13 km hosszú, 470 méter szintemelkedéssel.
Hazánk egyik legnépszerűbb kirándulóhelyét, a Szalajka-völgyet kerekesszékkel járjuk végig, miközben útba ejtjük a pisztrángtelepeket, a gyönyörű ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei