Esztramosi via ferraták
A Bódva-völgye mentén, az Aggteleki-karszt szomszédságában emelkedik az Esztramos szögletes torzója, amelynek magassága az 1996-ig tartó bányászat miatt ma már csupán 320 m. A bányászat a táj alapos megrongálásán túl néhány pompás barlangot is feltárt itt, közülük kettő (a Földvári Aladár- és a Rákóczi. 1. sz. barlang) hazánk legszebb cseppkőbarlangjai közé tartozik.
Az Esztramos via ferratáiról általánosságban elmondható, hogy Magyarországon leginkább ezek juttatják eszünkbe, hogy ez lényegében egy hegyi sport. Már a ferraták elérése is egy kisebb túra önmagában. Bodvarákó szélén, a bal oldali murvás úton kb. 1,5 km-t kell megtenni, hogy elérjük a régi, üresen álló bányaépületek melletti parkolót, ahonnan félórás gyaloglás vár ránk. Az erdős, meredek hegyoldalban több egyértelmű ösvény is felkanyarog a hatalmas platóra a bánya elhagyott létesítményeit érintve. Felérve szemben és jobb felé, a bányaudvaron belül emelkednek a kiépített sziklafalak. Az Esztramos megközelítésére és a ferraták megmászására tehát érdemes egy hosszú, távolabbról érkezve két napot szánni.
Az Esztramoson összesen hét via ferrata mászható, amelyek átlagosan 50-70 méter hosszúak. Természetvédelmi okokból a sziklaoromról a lejutás is csak a baloldali, legkönnyebb, B nehézségű úton engedélyezett. A hely az Aggteleki Nemzeti Parkhoz tartozik, karsztvidéki növényvilága védett, ez legyen első szempont, ha itt mászunk!
A sziklaorom nagy része fejtett kő volt, az útvonalak alapvetően stabil és letisztított helyeken vezetnek, de a robbantott kőbánya jelleg rányomja a bélyegét mindenre. Különösen fontos a sisak viselése (amely egyébként is kötelező). Az orom jobb oldala nem stabil kőzet, nincsenek is rajta ferraták, mi se ácsorogjuk itt! A vasalt mászóutakon óvatosan és kevesen mozogjunk, és ne várakozzunk közvetlenül a fal alatt!
Mindezeken túl az esztramosi ferraták pompás mászóélményt, változatos mozgásokat kínálnak, és igazi hegyi életérzést nyújtanak.
A vasalt mászóutak kivitelezője és működtetője a KKL Kft.
Geológiai jellemzés
Már messziről látható, ahogy a Bódva felett kevélyen strázsál az Esztramos bányászattal megcsonkított orma. A triász steinalmi mészkő jellemzően a szemközti Aggteleki-karszt hegyeit alkotja; itt, a Szalonnai-hegység szélén pedig szigetszerűen emelkedik ki a völgysíkból. A hegyet alkotó mészkő repedéseit vastartalmú oldatok járták át, így vasérctartalma miatt bányászták a 20. században. A csekély magasságú, de vad falakat robbantásos bányászatból visszamaradt, repedezett törési felületek tagolják, struktúráját repedések határozzák meg.
A hegy belsejébe fentről és oldalról fúrtak tárót, amelyen keresztül (egy csatlakozó ipari vágány segítségével) vasúttal szállították a követ a fővonalra. A függőleges táró feletti törőmű napjainkban is látható. A hegy gyomra hazánk egyik legszebb, leglátványosabb, kristályokkal, barlangi képződményekkel gazdagon bevont falú barlangját rejti: a Rákóczi-barlangot. Ezt vezetett barlangi túra keretében, a hegy lábánál található, egykori bányaépület felől tekinthetjük meg.
Via ferraták az Esztramoson
Családi út: 50 m, B
Ez a Kis-fal meredek szikláin vezet, az indulási pontja a Földvári-barlang bejáratának közelében van. Kedves, változatos mászás, tényleg családos út.
Lejöveti út: 80 m, B
A Nagy-fal sziklaormának bal oldali ferratája. Ez csak lefelé használható, fölfelé ne másszuk a szemben jövők miatt! Tagolt és könnyű út, de a mozgó törmelékre figyeljünk! A felső részén egy traverzként kapcsolódik az orom tetejéhez, így minden utat összeköt.
Kessler Hubert-emlékút: 45 m, C/D
A meredek letörés legtagoltabb részén vezet fel. A közepén található kis torony némileg kapaszkodós, ám balról óvatosan kikerülhető – ezt leszámítva könnyű és kifejezetten szép út.
Bábel: 60 m, E
Minden van benne kicsiben, ami egy szép ferratához kell. Helyben és országosan is kihagyhatatlan gyakorlat, ha biztosan tudunk E nehézségű ferratát mászni. A sok rögzítési pontnak köszönhetően relatíve veszélytelen. (Első tornyánál át lehet mászni a Kessle Hubert-emlékútra, ha túl nehéznek találnánk a tovább haladást.)
Fecskefal: 55 m, E
Pompásan direkt út, amely egyenesen átszeli a falat.
Méhes: 60 m, D
A legizgalmasabb, vad falrészen vezet, de nem kiemelkedően nehéz.
Sárkányhát: 70 m, C
A jobb oldali, záró bordáról különleges kilátás nyílik a Bódva völgyére. A szikla formakincse sok helyen szép, a mászás légies. Nem nehéz, de kimagasló útvonal.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Bódvarákó, autóbusz-váróterem buszmegállótól érhető el leggyorsabban a ferrata.
- Nekivághatunk kicsit távolabbról, a bódvaszilasi vasútállomásról is.
Megközelítés
A hegyalji parkolótól a hegytetőre jelzetlen erdei ösvény vezet föl.
- A parkolótól a Nagy-falhoz jelzetlen erdei ösvényen, majd a hegy elbányászott platójára érve jobb felé fordulva juthatunk el (1,2 km, 148 m szintemelkedés).
- A parkolótól a Kis-falhoz jelzetlen erdei ösvényen, majd a hegy elbányászott platójára érve egyenes irányt tartva, a túloldalon jobbra fordulva juthatunk el (1,4 km, 151 m szintemelkedés).
- A bódvarákói buszmegállótól a parkolóig a K jelzésen juthatunk el (északi irányba indulva) (1,5 km, 9 m szintemelkedés a hegyaljig).
- A bódvaszilasi vasútállomásról a K jelzés vezet a hegyalji parkolóig (a mezők felé indulva) (2,7 km, 6 m szintemelkedés a hegyaljig).
Parkolás
- Bódvarákó szélén, a híd előtt kell balra fordulni egy jó állapotú kavicsos útra, amely a hegyalji parkolóig vezet. A parkolótól indul a hegytetőre vezető ösvény.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Körtúránkkal beleveszünk az Alsó-hegy, a Bába-völgy és a Vecsem-bükk misztikus erdőségébe, ahol hazánk különleges barlangjait, keletkezésük okait ...
Ezen a szakaszon a Bódva völgye felett magasodó Szalonnai-karsztot és a finoman ívelt dombhátakkal egészen a Hernád völgyéig nyújtózó Cserehát ...
Túránk Gömör és Torna festői határvidékére kalauzol: a középkori eredetű falmaradványokkal letűnt dicsőségére emlékező Szádvár kilátópontjára, majd ...
Az alig pár négyzetkilométeres Szalonnai-hegységben teszünk hangulatos körtúrát a rejtett zugok felkeresésével. Felkeressük hazánk legépebben ...
A Szendrő feletti alacsony vonulatok meglepően nagyszerű túraterepet rejtenek: a Telekes-patak szurdokát és a Korlát-hegy hosszú hátának füves ...
Hazánk egy szinte elfeledett, ritkán járt vidékén barangolunk megannyi történelmi emlék körül. Érintjük Szendrő mindkét várhelyét, a Bebek és a ...
A sziklafogakkal és vad mészkőbordákkal keretezett Szádelői-szurdokvölgy váratlan „beszakadásként" hasít a Gömör-Tornai-karszt erdős fennsíkjainak ...
Jósvafő természeti értékekben gazdag környékének legszebb túraútvonala a Szelce-völgyön vezet keresztül. Tartalmas körtúránk ezt felfűzve az ...
Mutass mindent
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei