Siklósi vár
Siklós szimbóluma a csodálatos épségben megmaradt középkori vár, amely történelmi kiállítások, színházi előadások, fesztiválok és előadóestek impozáns helyszíne. A várat 2010-től kezdődően újították fel. Többek között várbörtönt, kínzókamrát, szőlőtermeléshez és borkészítéshez kapcsolódó kiállítást, vár- és hadtörténeti kiállítást, panoptikumot, középkori fegyver- és hadtörténeti tárlatot, vallási és néprajzi gyűjteményt lehet benne megtekinteni. Ha a villányi borvidéken jársz, semmi esetre se hagyd ki a középkor egyik legjelentősebb várkastélyát!
Siklós Baranya megyében, a Tenkes-hegy lábánál, a Harkány-Nyárádi-síkon helyezkedik el. Nemcsak a környék gazdasági központja, de kulturális értékek tekintetében is kiemelkedő jelentőséggel bír: a magyar történelem legtekintélyesebb családjai székhelyeként tartják számon. A településről azonban először mindenkinek a siklósi vár jut eszébe, mint a középkor egyik legépebben megmaradt, főként reneszánsz stílusjegyeket hordozó építménye.
Magas falak, bástyák és félköríves tornyok rejtik magát a várkastélyt, amit a várkerület övez. Itt található a hajdani ferences rendház és templom műemléki együttese.
Egy kis történelem
A vár első köveit 1260 körül rakták le. Legkorábbi írásos említése 1294-ből való; a dokumentumot most a pécsi káptalanság irattára őrzi. Az építmény első tulajdonosa a Soklyósy család volt egészen 1387-ig, ezután a Garaiak vették birtokba, akik többek között a gótikus szárnyat és a gazdag gótikus boltozással épült várkápolnát hozták létre. 1515-től a Perényiek fejlesztették a vár épületét; ők reneszánsz átalakításokat végeztek.
A törökök ostromát Siklós sem úszta meg: 1543-ban elfoglalták a várat, s 143 évig nem engedték ki a kezükből. A következő nagyobb volumenű felújításra csak a 18. században került sor a Batthyány család jóvoltából, akiknek az épület a barokk stílusjegyeket köszönheti. A vár utolsó birtokosa, a Benyovszky család a második világháború alatt költözött ki, s ettől fogva az erősség az 1950-es évek közepéig üresen, megrongálva és kifosztva állt. Felújítása 1956-ban kezdődött; ezután múzeumnak, szállodának és étteremnek adott otthont egészen a rendszerváltásig. 2000-től Siklós Város Önkormányzata birtokolja. Renoválásának megkezdésére 2010-ben került sor „A siklósi vár rekonstrukciója és szolgáltatásainak bővítése” című projekt keretein belül.
Látnivalók
A vár folyamatosan megújuló tárlatoknak ad otthont. Déli szárnyában találhatóak a várbörtön apró cellái, a leggyakoribb kínzási és kivégzési módszerek eszközeit felvonultató kínzókamra, a szőlőtermeléshez és a borkészítéshez kapcsolódó tárgyak kiállítása és a Tenkes Kapitánya Panoptikum, ahol az 1963-as nagysikerű film szereplőinek műanyag mása áll. A földszinten reneszánsz bútorok szelekcióját, az első emeleten középkori fegyver- és hadtörténeti tárlatot, valamint Istókovits Kálmán és Simon Béla festményeit tekinthetik meg az ide látogatók. A második emeleten vár- és hadtörténeti kiállítás, illetve a helyi szerb lakosság vallási és néprajzi gyűjteménye várja az érdeklődőket. A keleti szárnyban időszaki kiállítások kaptak helyet.
A kulturális programokon való részvétel mellett a várban esküvőket és egyéb családi rendezvényeket is lebonyolítanak, emellett rendszeresen tartanak koncerteket, fesztiválokat és előadóesteket. Nagy népszerűségnek örvendenek a színházi előadások: a legközkedveltebb darabok közé tartozik az Abigél és a Hair.
A környék
Siklóson bőven akad látnivaló a várkastélyon kívül is. A Malkocs Bej-Dzsámi 1993-ban felújított épületét például Europa Nostra-díjjal (az EU műemlékvédelmi díjával) tüntették ki. A város református, római katolikus és szerb-ortodox templomokkal egyaránt büszkélkedhet. Az egykori ferences kolostor egyik szárnya ma a művészetek szolgálatában áll, a Siklósi Kerámia Alkotóháznak ad otthont.
Siklósról érdemes ellátogatni a máriagyűdi kegyhelyre, amely az ország egyik legnépszerűbb zarándokhelye a XVII. századi Mária-jelenések és a csodával határos gyógyulások miatt. Ha elteltünk a kéttornyú barokk templom látványával és kicsit megmozgatnánk a tagjainkat, rátérhetünk a közelből induló Csodabogyó tanösvényre, amely 2,5 km hosszan kanyarog a Tenkes-hegy csúcsa alatt található kunyhóig. A környéken további túrázási lehetőséget kínál a villányi Templom-hegyi Ammonitesz tanösvény, melynek során szemügyre vehetjük a világhírű ammonitesz-lelőhelyet. Ha Szársomlyó felé vesszük az irányt, érdemes részt vennünk a szakvezetéssel egybekötött túrán, így megismerhetjük hazánk egyetlen magyarkikerics-lelőhelyét, emellett több mint hetven védett növényfajjal találkozhatunk. A Nagyharsányi szoborparkban nonfiguratív alkotásokat tekinthetünk meg, a csaknem 200 éves múltra visszatekintő Harkányi gyógyfürdőben pedig kipihenhetjük az utazás fáradalmait.
Nyitvatartás
JANUÁR 1. - FEBRUÁR 28.:
- kedd - vasárnap: 9:30 - 17:00
MÁRCIUS 1. - ÁPRILIS 30.:
- hétfő - vasárnap: 9:30 - 17:00
MÁJUS 1. - AUGUSZTUS 31.:
- hétfő - vasárnap: 9:30 - 18:00
SZEPTEMBER 1. - DECEMBER 30.:
- hétfő - vasárnap: 9:30 - 17:00
- december 24.: ZÁRVA
- DECEMBER 31.: 9:30 - 14:00
Árak:
Belépőjegyek:
- felnőtt: 1900 Ft
- diák/nyugdíjas: 1000 Ft
- gyermek (6-10 éves korig): 700 Ft
Kedvezmények:
- 6 éves kor alatt és 70 éves kor felett ingyenes
- fogyatékkal élőknek ingyenes (1 fő kísérő 200 Ft-os jeggyel léphet be vele)
- Siklós kártyával ingyenes
Egyéb szolgáltatások (előre kell igényelni a +36 72 579 090-es telefonszámon):
- hosszú tárlatvezetés magyar nyelven (2 óra): 12 000 Ft/csoport
- rövidített tárlatvezetés magyar nyelven: 5000 Ft/csoport
- angol/német nyelvű tárlatvezetés: 12 000 Ft/csoport
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A környék számos településéről érkező buszokról a Siklós, városháza nevű megállóban vagy az Autóbuszállomáson érdemes leszállni.
Megközelítés
- A városháza előtti buszmegállóból nyugati irányba induljunk a Kossuth téren, majd az első lehetőségnél forduljunk balra a Baross Gábor utcába. A T elágazásnál jobbra térve, a parkoló után találjuk a várat a jobb oldalon (350 m).
- Az autóbuszállomásról a Szent István téren át déli irányba induljunk, majd forduljunk a jobb oldali murvás sétaútra, ami a Váralja utcával párhuzamosan a bejáratig vezet bennünket (450 m).
Parkolás
- A települést Pécstől délre az 58-as úton tudjuk megközelíteni. Tábla jelzi, ahol le kell róla kanyarodni Siklós felé.
- A várhoz a Gyüdi út - Felszabadulás utca - Batthyány Kázmér utca - Vajda János tér útvonalon juthatunk.
- Két nagyobb parkolót találunk a Baross Gábor utca 43. és a Felszabadulás utca 3. szám alatt.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A dél-baranyai, Dráva menti tájegységet határolják le egyes néprajzkutatók az „ameddig a bikla ér” fordulattal. A jellegzetes helyi szoknyaviseletet ...
Felkapaszkodunk a Tenkes gerincére, megismerkedünk a hegy különleges növényvilágával, alámerülünk az északi oldal csendes erdőségébe, felfedezünk ...
Hazánk legdélebbre található, és egyik legkisebb hegysége, a Villányi-hegység számos kincset rejteget a kíváncsi bringás számára. Nemcsak a borról ...
Ezen a könnyű, változatos körtúrán ízelítőt kapunk a Tenkes hegy színes flórájából, és szőlők között, búzaföldek mentén bandukolva olyan patinás ...
Szőlőhegyi, borkóstolóval összeköthető csavargás a méltóságteljesen környezete fölé magasodó, fokozottan védett Szársomlyó körül. Bejárjuk Palkonya ...
A Villányi-hegységben összesimul, ötvöződik a kultúrtáj és a lágy erdőség: a szőlősorokkal borított dombok tövében százéves, parányi présházak ...
Magyarország legdélebbi kiemelkedése a Villányi-hegység; ennek önállóan álló kúpja a 442 méter magas Szársomlyó. A fokozottan védett területet ...
Mutass mindent
Siklósi vár
7800 Siklós
Tulajdonságok
- 7 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei