Regéci vár
A híres vár története valamikor a XIII–XIV. század fordulója körül kezdődött, valószínűleg az Aba nemzetség egyik tagja építtette. Fénykorát a XVI. században élte: ekkor tulajdonosai, a Serédyek, valamint az utánuk következő birtokosok már rezidenciaként használták. 1685-ben a Habsburg-csapatok bevonultak a várba, és rá egy évre megkezdték módszeres lerombolását. A romos várnak a Rákóczi-szabadságharcban így már nem volt szerepe, a következő évtizedekben pedig a környék lakossága elhordta a jól megfaragott köveket saját építkezéseihez. A romokat a XX. század közepéig csak néhány utazó és kiránduló látogatta, majd a hetvenes évektől már önkéntes várbarátok és az erdőgazdaság munkásai is, de tevékenységük sokáig csak az alkalmanként meg-megismételt bozótirtásra korlátozódott.
Regéc önkormányzata 1990-től foglalkozott a műemlékkel, 1999-től régészeti feltárás és állagmegóvás vette kezdetét. 2003 tavaszától az északi bástya visszaépítésével foglalkoztak. Stabilizálták és részben visszaépítették a palotaszárny falait is, illetve sok helyen kicserélték az elöregedett falépcsőket és feljárókat. 2016-ban adták át a több mint 300 éve lerombolt, most felújított öregtornyot, ami azért is jelentős, mert pontosan az eredeti formája szerint állították helyre. Négy szintjén kőtár és multimédiás, interaktív kiállítások várják a látogatókat. A vár mellett rendezvényteret is létrehoztak, ahol tematikus programokat, lovagi tornákat tartanak. Az itteni fogadóépület pihenőt, ajándékboltot, büfét és kávézóteraszt foglal magában, utóbbiról szép kilátás nyílik a környékre.
A községben egy látogatóközpontot hoztak létre, ahol többek között II. Rákóczi Ferenc gyermekéveiről lehet többet megtudni, a fejedelem ugyanis a regéci várban töltötte gyermekkora első éveit, itt tanult és ismerkedett meg hazája történelmével. A vetítőteremben azt a 3D-s alkotást lehet megnézni, amelyet régészeti és levéltári kutatások alapján készítettek, és a vár három történelmi korszakának virtuális épületrekonstrukcióját mutatja be. A turisztikai információs pont mellett itt büfé, ajándékbolt és kávézó is várja a turistákat.
A várhoz vezető utat az újjáépítés előtt alaposan felújították és kiszélesítették, így a minősége alapján akár személyautóval is járható, gyalog pedig egy másfél kilométeres sétát kell megtenni a hegyen a várig.
Nyitvatartás
Regéci vár nyitvatartása 2022-ben:
- január, február: hétvégente 9:00-15:00
- március 1-12.: hétvégente 9:00-15:00
- március 14-től: minden nap 9:00-17:00
- áprilisban: minden nap 9:00-17:00
- májusban: minden nap 9:00-18:00
- június-augusztus: minden nap 9:00-19:00
- szeptemberben: minden nap 9:00-18:00
- október: minden nap 9:00-17:00
- novemberben: minden nap 9:00-16:00
- decemberben: hétvégén 9:00-15:00
- december 24., 25., 26. zárva
Árak:
Regéci vár
Jegyárak:
- Felnőtt: 1200 Ft
- Diák/nyugdíjas: 900 Ft
Csoportos kedvezmények (15 fő felett):
- Felnőtt: 1100 Ft/fő
- Diák/nyugdíjas: 800 Ft/fő
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 márciusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A Regéc és Novajidrány között (igen ritkán) járó autóbuszokról a Regéc, községháza vagy a Mogyoróska, szálló nevű megállóig utazzunk!
Megközelítés
- A regéci buszmegállóból déli irányba induljunk a K, P jelzésekkel egy ideig együtt futó, leginkább a ® szimbólumra hasonlító speciális jelzésen (piros R betű, körülötte zöld C betű), ami a várhoz vezet minket (2,1 km).
- A Regécről megközelíthető parkolóból szintén a speciális ® jelzéseket kövessük (1 km).
- A mogyoróskai megállóból északkelet felé induljunk a K jelzéssel egy ideig együtt futó, ® szimbólumra hasonlító speciális jelzésen (2,5 km).
Parkolás
- Regécet Miskolctól a 3-as úton tudjuk megközelíteni. A települést Háromhuta felé kell elhagyni; innen táblák jelzik a vár felé vezető keskeny erdei utat, ami a vár aljáig visz.
- Az út mentén két parkolót is kialakítottak; érdemes ezek egyikében hagyni az autót, mert az út második fele kocsival igen nehezen járható.
- A parkolás ingyenes.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Kilátóhelyekben gazdag turistaút, mely alig járt, helyenként háborítatlannak tetsző erdőket érint a Zempléni-hegység középső, vadregényes részén.
Rövid kirándulást teszünk a Tokaji-hegység legendás várába, mely egyben a központi rész legszebb, legteljesebb panorámáját kínálja. A Hernád ...
Látványos, igazi hegyvidéki túra a Tokaji-hegység legmagasabb összefüggő hegyhátán. Meglátogatjuk a belső területek vadonját, a fokozottan védett ...
Túránk a Rákóczi-túra középső szakaszát járja be: a Tokaj-Hegyalja pereméről, a Tolcsva patak völgyéből a központi erdőséget keresztezve vezet az ...
A Tokaji-hegység szívében, vízválasztó gerincek találkozásánál járunk, az egykori regéci uradalom központjában, a legmélyebbre nyújtózó völgyek ...
A cím elsősorban várakat ígér – akad is három az útvonalon –, de talán senki nem fogja bánni, hogy gótikus templomok, csendes falvak, sűrű ...
Túránk a Tokaji-hegység egyik legvadregényesebb, leglátványosabb völgyébe kalauzol, a Magoska vulkáni kúpjának oldalába vágódó Arka-patak szurdokába.
A Tokaji-hegységbe lépve hazánk egyik kevésbé látogatott, s markánsan kárpáti jellegű hegyvidékén teszünk túrát. Kőgörgeteges patakvölgyek, komor ...
Mutass mindent
Regéci vár
3893 Regéc
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei