Jurisics-vár (Kőszeg)
A Kőszegi-hegységben tett túrát érdemes megkoronázni a Kőszeg történelmi óvárosában emelkedő Jurisics-vár felfedezésével. Építőköveinek legrégebbi darabjai a XIII. századból származnak; gótikus, reneszánsz és barokk stílusjegyeket visel magán. Kiállításait látogatva történelem- és kultúramorzsákkal töltekezhetünk fel; a Várszínházban egyedülálló előadások, koncertek fül- és szemtanúi lehetünk; megtekinthetjük a nyugati torony csodálatos panorámáját, és családi programokon is részt vehetünk.
Építésekor az erősség a Héder nemzetség tulajdonában állt. Mint a hasonló épületek általában, a kőszegi vár is sűrűn cserélt gazdát. 1289-ben Albert herceg foglalta el, nem egészen negyven év múlva pedig Károly Róbert tett szert rá. Ebben az időben kibővítették, tornyok és falak sokaságát húzták fel. A 14. század végére a Garai család tulajdonába került; őket a Habsburgok követték. Ezután rövid ideig Hunyadi Mátyás birtokolta, majd ismét a Habsburgok.
Arról már biztosan mindenki hallott – és sokan élőben is tapasztalhatták – hogy Kőszeg városában nem délben, hanem délelőtt 11-kor harangoznak. A rendhagyó időpont az 1532-es török ostrom leveréséről emlékezik meg. Az épület ma is őrzi a várkapitány, Jurisics Miklós nevét. A vár és az uradalom 1695-től az Esterházyaké lett - tulajdonlás tekintetében ők tartják a rekordot: mintegy 240 évig állt a család birtokában az erősség. Az építmény jelenleg Kőszeg városa, illetve a Vas megyei Múzeum fennhatósága alá tartozik.
Az elmúlt években nagy volumenű felújításokat hajtottak végre, a modern technika eszközeit is bevetették az újdonságok kivitelezésekor, például interaktív kiállítótereket hoztak létre, és klimatizált vitrineket helyeztek el.
Nincs sok olyan várunk, amely ennyire gazdag ismeretanyagot szolgáltat a történelem és kultúra iránt érdeklődők számára. „A kőszegi vár évszázadai” című kiállítást bejárva végigkövethetjük a település és az épület történelmét, de alkalmunk nyílik megtekinteni egy középkori fegyvertárat, Somogyi Győző történelmi arcképcsarnokát és egy kőtárat is. A Lovagteremben bemutatófilmeket vetítenek, valamint bazár, büfé és fűszernövénykert várja a látogatókat. A gyerekek számára alkotósarkot létesítettek, ahol színező és labirintusjáték biztosítja a vidám időtöltést, de a család kvízek és feladatok segítségével is felfedezheti a várat. Az 1982-től működő Kőszegi Várszínház többek között szórakoztató vígjátékokat, komolyzenei hangversenyeket, operetteket, operákat, táncbemutatókat tűz a műsorára.
Ha túra előtt-után-közben szeretnénk megejteni a vár megtekintését, arra bőven adódik lehetőség. A Kéktúra útvonalát követve, illetve a P jelzés mentén feljuthatunk az Írott-kőre, amely a Dunántúl legmagasabb (882 méteres) pontja. A városból a S és a Z jelzésen is elindulhatunk. Megtekinthetjük a Kőszegi-hegység legmagasabban fekvő forrását, amelyet Hörmann Mihály várnagyról neveztek el, valamint szemügyre vehetjük a 609 méter magasan lévő Óház kilátót – egykor itt állt a kőszegi Felsővár. A Kéktúra útvonalán vagy a Királyvölgyön át elérhetjük a hét magyar vezérről elnevezett Hétforrást. Izgalmas tanösvények várnak felfedezésre a környéken, például az Óriások útja, amely sziklaalakzatokat, kisbarlangokat mutat be. Ha kedvünk támad, akár bringára is pattanhatunk, ugyanis a térségben remek kerékpáros útvonalak állnak rendelkezésre. Ha mindez nem lenne elég, és egyéb alternatívákat szeretnénk, Szombathely és Kőszeg között félúton találjuk a Holdfény Liget Kalandparkot. A közelben lehetőségünk van lovagolni, paintballozni, teniszezni, tekézni és horgászni is.
Kőszeg felfedezése már önmagában hatalmas élmény és hosszan tartó program. Elég megemlítenünk a csodálatos neogótikus Jézus Szíve templomot vagy a zsinagóga romantikusan romos épületét. A Kőszegi Tájvédelmi Körzet szívébe látogatva a Chernel-kert Arborétumban sétálgathatunk, de nem szabad kihagyni a Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpontot sem, ahol a gyerekeket sövénylabirintus is várja. A város visszatérő vidám ünnepeiről szintén híres. Ilyen például a fényűző Concordia bál; az 1532-es törökök elleni csata emlékére megrendezett esemény, azaz a Félhold és telihold ostromnapok, valamint a História futás.
Az egykori földesúri várat a városfallal és várárokkal körülvett belváros északnyugati sarkában találjátok meg. Két részből áll: az elővárból és a belső várból. Egykor az elővár két oldalán álló épületekben helyezték el az őrséget és a vár kiszolgáló személyzetét. Az udvaron látható Jurisics Miklós várkapitány szobra, aki az 1532-es török ostrom idején maroknyi seregével védte a várat és Kőszeget. A belső várba a vizesárok felett ívelő téglahídon juttok. A kapu mögött trapéz alakú belső udvar fogadja a látogatót, amely kiváló akusztikájával nyaranta színházi előadásoknak ad otthont.
A vár későgótikus, korareneszánsz folyosója a hazai várépítészet egyik legszebb öröksége.
Nyitvatartás
vasárnap | 10:00–17:00 |
kedd | 10:00–17:00 |
szerda | 10:00–17:00 |
csütörtök | 10:00–17:00 |
péntek | 10:00–17:00 |
szombat | 10:00–17:00 |
- turistaszezonban, csoportok kérésére hétfőn is megtekinthető a vár egy része, amire előzetesen jelentkezni kell a +36 94 360 113-as telefonszámon.
- külön díjazásért kérés alapján idegenvezetés kérhető, amire az igényt az érkezés előtt legalább 1 héttel kell jelezni.
Árak:
Jegyárak
- Felnőtt: 1600 Ft
- Csoportos (20 főtől): 1200 Ft/fő
- Kedvezményes (18 év alatt, 70 év felett, mozgássérült, egyéb fogyatékos): 1000 Ft
- Kedvezményes csoportos (18 év alatt, 70 év felett, mozgássérült, egyéb fogyatékos): 800 Ft/fő
- Családi jegy (2 felnőtt és 2-5 gyermek): 4000 Ft
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Ha vonattal érkezünk Kőszegre, kalkuláljunk azzal, hogy a vasútállomás kb. 1,5 km-re található a belvárostól. Az állomás előtt a Kőszeg-Szombathely közötti járatra szállva utazhatunk a várhoz.
- A Kőszeg és Szombathely között közlekedő buszról a Kőszeg, Várkör 98. nevű megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóval szemben az út túloldalán látható a várfal, valamint egy csúcsíves kapu. Ezen keresztül sétálva, majd az ösvény végénél balra fordulva jutunk a várkapu hídjánál található bejárathoz (200 m).
- A parkolóból északkeleti irányba induljunk a Várkör úton, majd térjünk jobbra a Rajnis utcára, ahol az Országos Kéktúra K jelzése és a Mária-út ᵯ jelzése együtt vezet a várig (200 m).
Parkolás
- Kőszeget Szombathelytől északra a 87-es főút mentén érhetjük el. A vár bejárata a Rajnis utcából nyílik, de a parkolót a Várkör 60-as számmal szemben találjuk.
- A parkolás munkanapokon 8:00-17:00 között és szombaton 8:00 és 13:00 között fizetős.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A maratoni táv igazi kihívás: szinte minden zegzugát felkeresi a Kőszegi-hegységnek. Sok izgalmas emelkedő, bájos völgyek, csodaszép panorámák - ...
Városismereti- és felfedező séta Kőszegen, a Kubát Hugó emléktúrák kiegészítéseként. Öt kilométeres könnyű barangolás, amit akár sétapálcával, akár ...
A tíz kilométeres túra a Kőszeg környéki hegyeket és azok látnivalóit mutatja be. Lesz benne kellemes andalgás csakúgy, mint emelkedők kihívása, a ...
A túra második leghosszabb távja sem hagyja ki a Dunántúl csúcsát, az Írott-kő kilátóját. Elvisz a Hegyalja bájos településeire is: Cák, Velem és ...
A túra legrövidebb távja kellemes kis séta, kirándulás Kőszeg közvetlen környékén, egy kis város feletti nézelődés, átmozgatás, feltöltekezés.
Kellemes középtáv azoknak, akik szeretnék jól átmozgatni magukat, miközben örömmel kirándulnak látványos és kellemes környezetben; gyönyörű hegyek ...
Nyáresti és éjszakai túrázás a Kőszegi-hegység remek panorámát nyújtó pontjaira, szakaszaira. A rövid, de tartalmas esemény során három kilátóból ...
Kellemes nyáresti vagy akár éjszakai kirándulás Kőszeg felett. Egyszerre rácsodálkozás a városra és a természetre is, megtapasztalva mindkettő ...
Mutass mindent
Jurisics-vár (Kőszeg)
9730 Kőszeg
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei