Jakab-hegyi földvár
A Jakab-hegy tetejét jól kivehető sáncgyűrű veszi körül, ami a természetes formákat kihasználva hatalmas, 55 hektáros területet foglal magában. A domborzatból fakadóan jól védhető helyzete miatt a földvárat csak a keleti és nyugati, lankásabb oldalain kellett komolyabban megemelni - itt található az építmény két bejárata, kapuja is. A külső sáncon belül a legmagasabb hegytetőt egy belső sánc is védi, ami Fellegvár néven el is különül. A hegy déli pereme sziklás letörésével természetes védelmi vonalat képez, a többi lejtőjét kőből és földből összehordott emelvénnyel toldották meg, így a hegyoldal felől meredek, 5-10 méter magas sánc övezi az egész hegytetőt.
A földvárat a hallstatti kultúra népe emelte az i.e. 8. században, a kora vaskorban, de a kelták is lakták a feltárt leletek szerint. Mérete alapján fontos, központi jelentőségű erődítés lehetett az i.e. 8. és 4. század között. A nyugati sánc szomszédságában több száz halomsírt lehet felfedezni, ez az itt élt ókori lakosság temetője. A hamvasztásos temetkezési helyek kőboltozattal fedett, gyűrűs szerkezetűek, az elmúlt évezredek hatására azonban csak a felszín egyenetlenségeiből felismerhető halmokat láthatunk.
Talán ehhez a várhoz kötődik a helyi monda is, miszerint a hegy tetején uralkodó várúr egy váratlan háború kitörésekor elásta harácsolt kincseit, két kádba téve aranyát, ezüstjét. Előbbit egy kakas, utóbbit egy sárkány őrizetére bízta, akik valójában elátkozott királyok voltak. Élő ember persze nem férhet hozzá ehhez a kincshez.
A Jakab-hegy tetején található egy kolostorrom is, mellette fedett pihenő-, tűzrakó helyet, illetve kilátót is találunk.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Kővágószőlős, községháza megállóba tudunk legközelebb utazni tömegközlekedéssel.
- A Cserkút, forduló megállóba utazhatunk dél felől.
- A megyeszékhelyről a Pécs, Ürög felső megállóig utazzunk.
- Az Abaliget, barlang bejárati út megállóba észak felől érkezhetünk.
Megközelítés
- A Kővágószőlős, községháza megállótól röviden jelzés nélkül haladunk a Rákóczi úton, majd a P◼, P+, P▲, K▲ jelzéseken jutunk a Dél-dunántúli Kéktúra K jelzéséhez. Ezen keletre a földvár sáncgyűrűjéhez, nyugatra a halomsírokhoz érkezünk (2,5 km, 320 m szintemelkedés).
- A Cserkút, forduló buszmegállótól a P◼ és K▲ jelzéseken jutunk a Dél-dunántúli Kéktúra K jelzéséhez, amin keletre a földvárat, nyugatra a halomsírokat érjük el (2,9 km, 338 m szintemelkedés).
- A Pécs, Ürög felső megállótól a „Szent Márton út" Z jelzésén érjük el a Jakab-hegyi földvárat (5,4 km, 361 m szintemelkedés).
- Az Abaliget, barlang bejárati úttól a Tópart utcán, majd a K jelzés mentén erkezünk a Jakab-hegyi halomsírokhoz és a földvárhoz (6,6 km, 365 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni Kővágószőlősön a községháza előtt, Cserkúton a buszfordulónál, Pécsen az Éger-völgyi parkolóban, Abaligeten a barlang előtti parkolóban tudunk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...
A Nyugati-Mecsek emblematikus homokkő hegye izgalmas földtani kalandtúrát ígér a folyók és tengerek kőbe zárt hullámai mentén. Az erdők fölé ...
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...
A Nyugati-Mecsek szelíd erdővidékét átszelni változatos élmény. Dombsági magasságok és sziklás hegységi letörések színesítik a kulcsosházakkal is ...
Pécsett és környékén a vaskortól a modern időkig lehet kalandozni: ha jól választjuk meg a túra útvonalát, számos múltbéli titok tárul fel előttünk.
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei