Füzér vára
A Zempléni-hegység vadregényes lankái között, 170 méter magasan áll a füzéri vár a 13. század óta. Történelmi jelentőségét aláhúzza, hogy a Szent Koronát ide menekítette Perényi Péter koronaőr a mohácsi csata után. A vár 2016-ra megújult: felépült az alsóvár, rekonstruálták a felsővár várkápolnáját, palotaszárnyát és alsóbástyáját. A közeli látogatóközpontban kiállításon ismerkedhetsz meg a város és a település történetével.
A Füzér fölött magasodó, vulkanikus eredetű hegyre épült erősség legelső Árpád-kori váraink egyike. Többszöri tulajdonosváltás után a 15. század közepén többszintessé építették át, és a kornak megfelelő védművekkel látták el. Az épület birtokosai között volt például Nádasdy Ferenc, a híres törökverő „erős fekete bég” özvegye, a „csejtei szörnyként” emlegetett Báthori Erzsébet, akiről az a pletyka járta, hogy szépsége megőrzése érdekében szűz lányok vérében fürdött. Ebből – hála az utóbbi évek kutatásainak – feltehetőleg egy szó sem igaz. A vár később még többször cserélt gazdát, a 17. század végén pedig nem úszta meg, hogy a császári csapatok felégessék, ami után végleg elvesztette jelentőségét.
1903-ban Wittich Géza erdészeti segédtiszt kezdeményezte a rendbehozatalát. Ekkor Lux Kálmán építész javasolta a kápolna teljes renoválását, valamint a kaputorony részleges helyreállítását, amely munkálatok a gróf Károlyi család támogatásával 1934 és 1936 között készültek el. 1941-ben védettség alá helyezték a várat, amit Horthy Miklós kormányzó rendelt el. A hetvenes évek végétől Juan Cabello és Feld István vezetésével kezdődtek meg az első régészeti feltárások, amelyek 1990 óta a vár helyreállításával együtt Simon Zoltán, majd Gál-Mlakár Viktor régészek és Oltai Péter építész közreműködésével folytatódtak. A munka nem volt hiábavaló.
Az ásatásokon a vár alapterületét és a kőfal 90 százalékát feltárták, a középkori kút és a ciszterna eredeti faszerkezete és kávakövei mellett többek között megtalálták a labancok által felgyújtott vár biblikus és életfajelenetekkel, valamint griffábrázolással díszített kályhacsempéit is. Ennek azért van jelentősége, mert a legendás mitológiai állat azóta a vár jelképévé vált: ahogy idáig, úgy ezek után is őrizni fogja Füzér erősségét.
Az elmúlt években a vár felújításokon esett át. 2016-ra felépült az alsóvár, megújult a felsővár várkápolnája, palotaszárnya és alsóbástyája. Füzér központjában megépült a Váruradalmi Kézművesház és az 1940-es és 1950-es éveket idéző Tájház. Létrehoztak egy látogatóközpontot is, ahol kiállítást tekinthetünk meg a várról és a település épített, természeti és kulturális értékeiről.
A várban folyamatosan tartanak rendezvényeket.
Nyitvatartás
- naponta: 10:00 - 18:00
A parkolótól az alsó várig, valamint az alsó vártól a felső várig megközelítőleg 15-15 perc alatt lehet gyalogosan feljutni - tehát a felső várig fél órát kell sétálni. Belépőjegyet emiatt legkésőbb zárás előtt fél órával lehet váltani.
- Alsó Vár pénztárnyitás: 10:00
- Alsó Vár pénztárzárás: 17:30
Árak:
Belépőjegyek a várba:
- felnőtt: 3300 Ft
- diák/nyugdíjas: 2800 Ft
- Családi kedvezményes belépőjegy (2 felnőtt és 2 diák (7-25 év között): 9000 Ft
Csoportos kedvezmények:
- 20 fő felett: 20% kedvezmény
- 40 fő felett: 30% kedvezmény
Egyéb kedvezmények:
- 6 éves kor alatt: ingyenes
- füzéri lakosoknak: ingyenes
- fogyatékkal élőknek + 1 kísérőnek: ingyenes
A csoportos látogatáshoz előre be kell jelentkezni a info@fuzervara.hu e-mail címen!
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2023 áprilisi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A Pálházáról, Hollóházáról, Pusztafaluról és a sátoraljaújhelyi vasútállomásról induló távolsági buszokról a Füzér, községháza nevű megállóban kell leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból keleti irányba induljunk a Rákóczi Ferenc utcán a K+ jelzéseket követve. 500 m után térjünk balra a KL jelzésre, ami a vár bejáratához visz (várpénztár összesen 1 km, a felső vár 1,4 km).
- A parkoló déli csücskéből kelet felé induljunk az együtt futó K és P jelzéseken, majd az elágazásnál térjünk a P jelzésre, ami a várig visz (a várpénztár 300 m, a felső vár 700 m).
Parkolás
- Füzér, hazánk legészakibb települése Miskolc felől a 3-as úton, Nyíregyháza irányából pedig Sátoraljaújhelyen keresztül közelíthető meg. A településen a Szabadság út vezet a vár alatt kiépített parkolóhoz.
- A parkolás díjköteles!
Koordináták
Ajánlatok a környéken
A Milic hegycsoportjának központi, legmagasabb részén kilátópontokkal tűzdelt csúcsokat és hegyi kaszálókat keresünk fel. A határon haladó zöld ...
A Milic tömbjének legvadabb, sziklákkal tarkított keleti oldalát járjuk körbe kényelmes dózerutakon és a határsáv egy jellemző szeletén át.
Egy 15 kilométeres nemzetközi túrakört megyünk a Tokaji-hegység északi bástyája, Nagy-Milic körül, tengerszemmel, erdei lápossal, menedékházzal és ...
Kellemes körtúra Pusztafalu és Füzérkajata között a Bába-hegyen keresztül, melyet idilli tölgyesek és sziklákal tűzdelt bükkösök fednek a kevéssé ...
Egy kalandos és változatos túrán, néhol vadregényes, járatlan utakon navigálunk a Milic-csoport nyugati oldalán, a határátkelőhöz vezető, ...
Túránkkal bepillantunk a Telkibánya feletti erdőkbe, ahol a bányászat évszázados múltját, a középkori tárókat, horpákat és az egykori bányatelepet ...
A Zemplén talán legszebb tájait fűzi fel ez a túra Pálházáról indulva előbb a kisvasút nyomvonalát követve, majd erdészeti utakra térve, helyenként ...
A pálházi erdei vasút mai vonala a Nyíregyházától Füzérkomlósig vezető vaspálya egyik szárnyvonalaként valaha Magyarország egyik leghosszabb ...
Mutass mindent
Füzér vára
4 értékelés- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei