Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide
Vár

Drégelyvár

· 15 értékelés · Vár · Börzsöny · 422 m
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Drégely vára
    Drégely vára
    Fénykép: Farkas Péter, Magyar Természetjáró Szövetség

A Börzsöny északi részén, a Nógrád megyei Drégelypalánk községtől délre, a magyar–szlovák határ közelében egy magányos sziklacsúcson emelkedik Drégely vára. Az erdőségekkel körülvett 444 méteres magaslaton található várromért és a pompás kilátásért megéri felkapaszkodni.

A vár első fennmaradt okleveles említése 1285-ből származik. 1311–21-ig Csák Máté birtokolta, majd halála után tulajdonjoga a királyra szállt. 1438-ban Pálóci György esztergomi érsekhez került örökbirtokként, hogy aztán Várday Pál érsek az 1540-es években a közrendű családból származó Szondi Györgyöt tegye meg a drégelyi uradalom intézőjévé és a vár parancsnokává.

A korábban az érsekség által vadászkastélyként használt drégelyi vár hadászati jelentősége a török időkben nőtt meg. Amikor 1544-ben Visegrád, Vác és Esztergom mellett már Nógrád vára is török kézre került, Drégely lett az egyetlen erődítmény, amely a gazdag felvidéki bányavárosokat megvédhette a török támadásoktól. Szondi György vára azonban vékony falaival, magas tornyaival, törékeny „vadászkastély” jellegével akkori állapotában alkalmatlan volt e szerepre. Maga Szondi is tudta ezt, ezért kérelmezte a vár megerősítését és megfelelő felszerelését. Az uralkodói szándék I. Ferdinánd részéről ugyan megvolt, az országgyűlés 1546-ban el is rendelte az erőd fejlesztését, de a munkálatok végül elmaradtak.

Így 1552. július 6-án Hádim („a herélt”) Ali budai pasa és 10–12 ezer fős serege egy meglehetősen elhanyagolt, rosszul felszerelt várat talált, mindössze 146 katonával. A hatalmas török túlerő már eleve eldöntötte a küzdelem végkimenetelét. Innen nem lehetett csatát nyerni, jól látta ezt Szondi kapitány is. Az ostrom három napig tartott. A védők hősiesen tartották magukat, többször is visszaverték a támadásokat, de végül az oszmán tüzérség ágyúi módszeresen szétlőtték a vár falait.

Ali a végső roham előtt felszólította Szondit a megadásra, de ő visszautasította a pasa ajánlatát. Válaszul az ellenség táborába küldte két hadapródját és velük együtt két előkelő török foglyot azzal az üzenettel, hogy a két fogoly életéért cserébe a pasa nevelje fel az apródokat, illetve Szondit temettesse el tisztességesen a csata után. Ezt követően július 9-én a vár védői kitörtek, élükön Szondival, s mindannyian hősi halált haltak a közelharcban.

Az ütközet után Ali állta a szavát, és tiszteletteljes temetést rendezett ellenfele számára, aki bátorságával az oszmánok megbecsülését is kiérdemelte. A török elhagyta a romhalmazzá lőtt Drégely várát, s helyette 1575-ben az Ipolyhoz közel, a völgyben fekvő községben 2000 lovas befogadására alkalmas palánkvárat építtetett. Drégelypalánk innen kapta a nevét.

A sziklaormon megmaradt romot 1593-ban, a tizenöt éves háború alatt felgyújtották, majd 1605-ben Bocskai foglalta el. 1644-ben Rákóczi Györgyé lett, 1649-ben pedig rövid időre ismét török kézre került; végül 1663-ban az oszmán had végleg elhagyta. Innentől kezdve főként az enyészet uralkodott Drégely romjain, köveit a helyiek nagyrészt elhordták, és az 1980-as évek végére úgy tűnt, hogy lassan csak hűlt helye marad a várnak.

1990-ben hivatalosan nemzeti örökségnek nyilvánították. 1991-ben létrejött a Drégelyvár Alapítvány, melynek segítségével megkezdődött a vár feltárása, a falmaradványok állagmegóvó helyreállítása, és ennek köszönhetően mára több száz köbméternyi falat húztak fel a régi romokra. 2012-től történelmi emlékhely, ahol minden év júliusában Szondi-várjátékokkal emlékeznek a végvári vitézekre. Drégely vára jelenleg a magyar állam tulajdona.

Nyitvatartás

A romok egész évben szabadon látogathatók. 

A kiállítótér nyitva tartása:

  • hétfő–péntek: 10:00-16:00
  • szombat–vasárnap: 11:00-16:00

Árak:

A romok ingyenesen látogathatók.

A Szondi Kiállítótér és Turisztikai Központ árai (2646 Drégelypalánk, Fő út 22.):

  • Felnőtt jegy: 800 Ft
  • Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 600 Ft
  • Szondi filmmel +200 Ft
  • Tárlatvezetés (csoportos): 6000 Ft

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 szeptemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Péter Lánczi profilképe
Szerző
Péter Lánczi
frissítve: 2022-09-30

Tömegközlekedéssel

  • A várhoz a legközelebb a Sáferkút vasútmegálló esik, Vácról a menetidő átszállás nélkül kb. 70 perc.
  • Leszállhatunk előbb, a Drégelyvár vasútmegállónál is.
  • Ha busszal érkezünk Vác vagy Rétság felől, a Nagyoroszi, pataki elágazás megállónál szálljunk le!
  • Vagy buszozzunk Balassagyarmatról a Drégelypalánk, bejárati út megállóig!

Megközelítés

  • A Sáferkút vasútmegállótól a P+ jelzésen induljunk el délnyugati irányba! Ez közvetlenül a várhoz vezet (1,9 km, 247 m szintemelkedés).
  • A Drégelyvár vasútmegállótól a P jelzést kövessük északkelet felé! Az utolsó pár száz méteren a PL jelzésre váltva a romnál találjuk magunkat (4,3 km, 212 m szintemelkedés).
  • A Nagyoroszi, pataki elágazás buszmegállótól induljunk el dél felé, majd a Kossuth Lajos utcán a Z jelzést követve forduljunk jobbra! A Drégelyvár vasútállomásnál, miután kereszteztük a síneket, térjünk át a P jelzésre jobbra, azaz északkeleti irányban! Ez már a várhoz vezet, csak a végén kell a PL jelzést követnünk (5,4 km, 228 m szintemelkedés).
  • A Drégelypalánk, bejárati út buszmegállótól először sétáljunk dél felé a főút mentén, majd a P+ jelzésen forduljunk jobbra! Ez közvetlenül a várhoz vezet (4,5 km, 292 m szintemelkedés).

Parkolás

  • Nagyorosziban a Kossuth Lajos úton, majd a Mártírok úton haladva, a Drégelyvár vasútmegálló mellett érdemes leparkolnunk az autót.
  • Drégelypalánk közelében a Sáferkút vasútmegálló környékén célszerű letenni az autót. A falu szélén kanyarodjunk le nyugat felé a 2-es útról a sínek mentén vezető útra! Az odavisz.

Koordináták

DD
48.016661, 19.036068
DMS
48°01'00.0"N 19°02'09.8"E
UTM
34U 353549 5320018
w3w 
///megpárol.mocsár.lenyűgöz
Navigáció Google Térképpel

Ajánlatok a környéken

Gyalogtúra · Nógrádi-medence
Múltidéző körtúra Drégely várához
ajánlott túra Nehézség közepes nyitva
Hossz 14,1 km
Időtartam 4:50 óra
Szintemelkedés 355 m
Szintcsökkenés 355 m

Könnyű terepen, de változatos tájakon vezető, közepes hosszúságú körtúra kora újkori történelmünk egyik leghősiesebb epizódjának csodálatos ...

25
Szerző: Farkas Péter,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Börzsönyvidék
Zarándoklat Drégely várába
ajánlott túra Nehézség könnyű nyitva
Hossz 11,6 km
Időtartam 3:30 óra
Szintemelkedés 358 m
Szintcsökkenés 358 m

Múltidéző túraútvonalat járunk be a Börzsöny északkeleti szegletében az egykor nagy tettek helyszíneként szolgáló Drégely váránál és az alatta ...

5
Szerző: Német-Bucsi Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
Kerékpártúra · Nógrádi-medence
Börzsönyi kerékpáros túra a Nagy-völgyben
ajánlott túra Nehézség közepes nyitva
Hossz 47,4 km
Időtartam 3:56 óra
Szintemelkedés 706 m
Szintcsökkenés 706 m

Lehetsz kerékpáros vagy bakancsos turista, pihenésre vágyó vagy felfedező kedvtől hajtott természetjáró, a börzsönyi Nagy-völgyben biztosan ...

1
Szerző: Péter Lánczi,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Börzsönyvidék
A Magas-Börzsöny északi gerincein
ajánlott túra Nehézség nehéz nyitva
Hossz 14 km
Időtartam 4:35 óra
Szintemelkedés 703 m
Szintcsökkenés 703 m

A Börzsöny központi kalderaívéről leágazó mellékgerincek vadban gazdag, védett erdőségei nagyszerű túraterepeket hordoznak. Útvonalunk java ...

1
Szerző: Kisida András,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Nógrádi-medence
Diósjenőről a Csóványosra
ajánlott túra Nehézség nehéz nyitva
Hossz 17,9 km
Időtartam 6:00 óra
Szintemelkedés 916 m
Szintcsökkenés 916 m

Sportteljesítménynek is beillő körtúránkon a Börzsöny keleti lábától kapaszkodunk fel legmagasabb ormára, hogy kilátójából bámuljuk a tájat, ...

10
Szerző: Kisida András,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Nógrádi-medence
Diósjenőről a Závoz nyeregbe
ajánlott túra Nehézség könnyű nyitva
Hossz 7,5 km
Időtartam 2:30 óra
Szintemelkedés 361 m
Szintcsökkenés 361 m

Rövid, de hangulatos túra a titokzatos múltú Csehvár és a Kemence-patak érintésével, a közepes kaptatókért jutalmul szép kilátással Diósjenőre a ...

35
Szerző: Farkas Péter,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Nógrádi-medence
Túra a Kámor elvarázsolt erdejében
ajánlott túra Nehézség könnyű nyitva
Hossz 17,3 km
Időtartam 5:30 óra
Szintemelkedés 683 m
Szintcsökkenés 683 m

Vannak olyan tájak, ahol az ember sejteni véli valamiféle ősi erő jelenlétét, mely a jó és a rossz emberi fogalmai felett állva átitatja az elmúlt ...

17
Szerző: Német-Bucsi Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
ajánlott túra Nehézség nehéz nyitva
Hossz 25,9 km
Időtartam 8:30 óra
Szintemelkedés 1 210 m
Szintcsökkenés 1 210 m

A Csóványos népszerű kilátójának közvetlen szomszédságában a Börzsöny legelhagyatottabb, vadregényes, éles gerincei és mély völgyei húzódnak.

5
Szerző: Dömsödi Áron,   Magyar Természetjáró Szövetség

Mutass mindent

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,9
(15)
Szondiné Gyöngyi Csilla
2021-04-18 · Közösség
Sokat időztünk a várromon, egyszerűen nem kívánkoztunk eljönni onnan. A hely szelleme, a kisugárzása, a hősök emléke magávalragadó volt.
Mutass többet!
Hidvégi Renáta
2021-03-25 · Közösség
2021. március 25., csütörtök 23:01:57
Fénykép: Hidvégi Renáta, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 5

Drégelyvár

2646 Drégelypalánk

Tulajdonságok

Ajánlott látnivaló
  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 8 Közeli túrák
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp