Szarvasi arborétum (Pepi-kert)
Az ország legnagyobb arborétumában látnivalókból bizony nincs hiány. A különleges fák és cserjék mellett a Mini Magyarország makettpark is várja a látogatókat.
A kert története
Az Arborétum és a “Pepi-kert” története az olasz eredetű Bolza család nevéhez fűződik. Bolza Péter tábornok 1798-ban lett szarvasi földbirtokos. Fia, Bolza József feleségével, gróf Batthyány Annával kezdte meg az Anna-liget fásítását. A parkban és a később épült kastélyban ma a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működik.
Az ifjú Bolza József – akit “Pepinek” becéztek – a mai Arborétum magasabban fekvő részein, amelyet az árvizek nem öntöttek el -, ültetett el néhány fát. Később a szarvasi kastélyt és a birtokot Bolza Pál (1861-1947) örökölte, aki nagybátyjától megkapta a jelenlegi Arborétum területén lévő “ligetes, fás legelőt”, ahol aztán a Körösök szabályozásának befejeztével, az 1890-es években kezdte meg a nagyobb arányú telepítést. A legidősebb kertrészletet az alapító tiszteletére „Pepi-kert”-nek nevezte el.
A gróf a kert első fáit a közeli Anna-ligetből telepítette át, ahol még nagyszülei, Bolza József és Batthyány Anna alakítottak ki egy parkot. Ezek egyike az arborétum legismertebb lakója, a hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum). A Szarvasi Arborétumban található fát 1873-ban ültették, így egyike a legidősebb európai példányoknak. A paraméterei önmagukban is tekintélyt parancsolóak. A több mint 140 éves példány 30 méteres magassággal, 176 centiméteres törzsátmérővel és 550 cm-es törzskerülettel büszkélkedhet.
Varázsvilág
A park egykori kertészlakjában Pepi gróf Varázstanyája kapott helyet. Az itt található interaktív kiállításon a Bolza család és az arborétum története mellett a Pepi-kert élővilágáról is számtalan érdekességet tudhatunk meg. Az üvegházban a különleges kaktuszok mellett teknősök is élnek, valamint egy ásványkiállítást is berendeztek.
A kikötő melletti kis fenyvesben egy szabadtéri kerámia kiállítás kapott helyet. Az egyik legújabb attrakció pedig családok és baráti társaságok kedvence lehet: a Titkok kertje tulajdonképpen egy szabadulós játék, ahol logikai és ügyességi feladatok megoldása révén lehet megfejteni az elvarázsolt kert titkát.
Persze a gyerekek számára még mindig a Mini Magyarország a legnagyobb szenzáció. Az ország egyetlen interaktív makettparkjában ma már több mint száz híres épület miniatűr mását lehet megcsodálni. A részletgazdag makettek között már nemcsak az ország, de a Kárpát-medence ismert épületei is ott vannak. Az épületek mellett ráadásul 22 különböző útvonalon közelekdő interaktív vasút-és hajómodell is üzemel.
Botanikai értékek
Az öt kertrészletből álló dendrológiai gyűjteményben mintegy 1600 fa- és cserjefaj, illetve kultúrváltozat található, amelyet lágyszárúak tömege kísér. Ugyanakkor a Kert igazi látványossága a tájképi élményt nyújtó elemek összességében rejlik. Gróf Bolza Pál Grines József osztrák kertészt alkalmazta az első nagy ívű telepítési munkák elvégzésére. Ő ültette a legidősebb mamutfenyőt és páfrányfenyőt, amelyek eredetileg Bécsből kerültek Szarvasra az 1880-as években.
A hegyi mamutfenyő már emlegetett legidősebb arborétumi példánya a Kilátó alatt él. 150 életévével még csecsemőnek tekinthető kaliforniai rokonaihoz képest, de itt az egyik legnagyobb és legidősebb faóriás. A nagyobb csoportokban ültetett növények együttes megjelenésükkel igen dekoratív részei az arborétumnak. Ilyen a szarvasiak közkedvelt növénye, a mocsárciprus is, mely szép számban él a Kertben (és a Körös-parti telkeken). Érdekessége, hogy a vízborításos helyeken léggyökereket fejleszt.
Ugyancsak nevezetes az Észak-Amerikából származó, nagyra növő, különleges habitusú vasfa, mely Európába 1750 körül került be. Fája igen sűrű és kemény, nagy fajsúlya miatt elsüllyed a vízben. Igen hangulatos elem a szomorú japánakác vagy ellenpontjaként a liliomfák kollekciója, amelyek között a teljesen sötétlila színtől a rózsaszínen és sárgán keresztül a fehér virágokig számos színváltozattal találkozhatunk.
Meghatározó az állatvilág is, hiszen a több ezer fajból és változatból álló angolpark közelében természetközeli élőhelyek is találhatók.
Természetvédelem
A kertben összesen 19 védett faj él. A fás szárúakat többek között a keleti gyertyán, a magyar tölgy, a törpe mandula, a fekete galagonya és a széleslevelű berkenye, míg a lágyszárúakat - a teljesség igénye nélkül - a telekivirág, a kék szamárkenyér és a keleti zergevirág képviseli.
Oktatás
Évente több száz hallgató tölti itt gyakorlatát vagy készíti diplomamunkáját. Az általános iskolai 1-8 évfolyamokra, illetve felnőttekre kidolgozott oktatási kiadványcsomag az arborétumi környezetben történő ismeretszerzést és tudatformálást segíti.
Kulturális programok és szemléletformálás
Évi rendszerességgel zajlanak itt koncertek, képzőművészeti kiállítások, kézműves és játszóházi foglalkozások, éjszakai túrák, madárvédő foglalkozások, kertészeti előadások, természetismereti táborok.
A kerti sétához szakvezetés, mellette kertészeti szaktanácsadás, természetismereti foglalkozás vagy egyéb játékos program kérhető. A Vendégház és környezete ideális hátteret nyújt értekezletek és konferenciák megtartásához, illetve a résztvevők elszállásolásához. Itt látható a vasárnaponként nyitva tartó Bolza Marietta festménykiállítás is.
Nyitvatartás
Az Arborétum egész évben minden nap látogatható, beleértve az ünnepnapokat is, 8 órától sötétedésig.
A jegypénztár nyitva:
- március 1. – november 30.: 8:00 – 18:00
- december 1. - február 28.: 8:00 – 16:00
Árak:
2022. március 1-től 2023. február 28-ig érvényes belépőjegy árak:
Arborétum
Hétközben:
- Felnőtt jegy: 1900 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 1400 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 1300 Ft
Hétvégi és ünnepi jegyárak:
- Felnőtt jegy: 2800 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 2100 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 1900 Ft
Mini Magyarország
Hétközben:
- Felnőtt jegy: 1900 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 1400 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 1300 Ft
Hétvégi és ünnepi jegyárak:
- Felnőtt jegy: 2800 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 2100 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 1900 Ft
Kombinált belépőjegy
Hétközben:
- Felnőtt jegy: 2900 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 2100 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 1900 Ft
Hétvégi és ünnepi jegyárak:
- Felnőtt jegy: 4200 Ft
- Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 2900 Ft
- Csoportos jegy (20 főtől): 2600 Ft
További árakról az arborétum honlapján tájékozódhatsz.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 szeptemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A szarvasi vasútállomástól kell indulnunk, ha vonattal érkezünk.
- A Szarvas szélén lévő Mezőtúri elágazás nevű buszmegálló van a legközelebb az arborétumhoz.
- Szarvas autóbusz-állomásától is megközelíthetjük a helyszínt.
Megközelítés
- A mezőtúri elágazástól startolva gyalogoljunk észak felé a főútba csatlakozú műúton, mellette, jobb oldalt fogjuk találni az arborétumot (1 km).
- A vasútállomásról az Állomás utcán ki kell gyalogolni a főútra (Szabadság út), majd azon egészen a Holt-Körös hídjáig sétálni. Átkelve a hídon, az első utcán jobbra (Arborétum utca) kell fordulni, melynek végén újabb jobbkanyart követően érjük el a bejáratot (3,9 km).
- A buszpályaudvartól a Szabadság úton kell barla indulnunk, átkelni a Holt-Körös hídján, végül jobbra térni az első lehetőségnél az Arborétum utcára. Ennek végén újabb jobb forduló után találjuk az arborétumot (2,6 km).
- A 2-es számú helyi járattal a Főiskola megállóig közel juthatunk az arborétumhoz. Innen át kell kelnünk a Szabadság utat követve a Holt-Körösön, majd jobbra fordulva az Arborétum utcán végigmenve érünk a mezőtúri útra. Ezen csak keveset kell jobb felé gyalogolnunk, és a bejáratnál találjuk magunkat (1,7 km).
Parkolás
- Az arborétum előtt található egy nagy parkoló.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Kellemes, kényelmes, nyugalmas, különösebb gyakorlatot nem igénylő evezés a Szarvasi-Holt-Körösön, más nevén a Kákafoki-holtágon. Nyáron mindkét ...
Ehhez a túrához sem tapasztalat, sem komolyabb erőnlét, sem folyamatos navigáció nem szükséges. Legyen alattunk hajó, tudjunk úszni – és már ...
Szarvasról több napnyi gyaloglás után Dévaványáig jutunk el az Alföld sík vidékén keresztül. Jelentős távot teszünk meg Észak- és Dél-Alföld ...
Három folyó, három alföldi kisváros – mindez egy túrába sűrítve. Bár a címben szereplő három folyó inkább csak kettő (a Hortobágy-Berettyót és a ...
Olyan hangulatban vagy, hogy madarakon és néhány, a parton legelő, téged csodálkozva bámuló tehénen kívül az égvilágon senkivel nem akarsz találkozni?
Mutass mindent
Szarvasi arborétum (Pepi-kert)
5540 Szarvas
Tulajdonságok
- 5 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei