Püspökladányi Arborétum
Az arborétum története
A püspökladányi arborétum telepítése 1954-ben kezdődött. A három évtizeddel korábban meginduló szikfásítási kutatások keretében létesítették kötött, illetve szikes talajú és erdősztyepp klímájú termőhelyek erdészeti hasznosítása, valamint az erdők fafaj választékának bővítése céljából. A díszítő jellegű fásítások megalapozása, az ahhoz szükséges fa- és cserjefajok, fajták, változatok kiválasztása és bemutatása csak másodlagos cél volt. Ezért az arborétum egyik részét erdőszerűen telepítették, 2x2 méteres hálózatban, többszintesen, sűrűn és elegyesen. A mintegy 2 hektáros egykori szántóterületen akkor 1290 faj, fajta és változat került telepítésre. A létesítés óta eltelt idő alatt teljesen záródott állományban mára 450 fa- és cserjefaj maradt az alapállományból. Az Arborétum 1988-ban 8 hektárra bővült.
A Kert botanikai értékei
Az Arborétum növényállománya közül kiemelkedő jelentőségűek a borókák, tiszafák, juharok, mogyorók, madárbirsek, galagonyák, kőrisek, fagyalok, loncok, mahóniák, szilva- és rózsafélék, valamint a bangiták, fajok, amelyek természetes úton is szaporodnak. Az álciprusok, vagy a duglászfenyő kiváló növekedése meglepő eredménynek könyvelhető el. A változatos növényanyagból említést érdemelnek még a különféle fás bazsarózsák, az 1928-ban telepített kocsányos tölgy csoport, a vasfa, a perzsafa és a japán cseresznye egyedek. Virágzáskor aranyvesszőkben, díszalmákban, fehér és lila virágú orgonákban gyönyörködhetünk.
Az arborétum két tavában és környezetében élő növények közül említést érdemel az átokhínár, a békatutaj, a fehér tündérrózsa, a sárga vízitök, a keskenylevelű gyékény, a mocsári-, illetve szibériai nőszirom.
Kutatás és oktatás
Az Intézmény kutatási céllal létesült, de az állomás tevékenysége kiterjed az ország más területeire is. Ugyanakkor a Debreceni Egyetem kihelyezett tanszéke.
Ismeretterjesztés
Az arborétumban található a Bemutatóház, amelyet Kaán Károly születésének 125. évfordulója alkalmából nyitottak meg. Benne a Farkassziget élővilágát és a szikfásítási kutatások történetét bemutató állandó kiállítás, mellette Tury Elemér szobra látható. Helyet kapott a Kertben egy méhészeti bemutató és egy tanösvény is. A természet felé nyitott ifjúság részére ökotáborokat, erdei iskolákat szervez az intézmény.
Műtárgyak a Kertben
Az Arborétumban található esőbeálló és egy 16 méter magas kilátó. A felső szintről keleti és déli irányba nyílik szép kilátás. Az Arborétum területén található még az Intézet irodaépülete, előtte áll Kaán Károly szobra, aki a természetvédelem és az alföldfásítás úttörője volt. Kezdeményezésére jött létre a Püspökladányi Szikkísérleti Telep is 1924 őszén. Szintén az irodaépület előtt áll Magyar Pál, a biológiai tudományok doktorának, a magyar erdészeti ökológia megalapítójának szobra, aki a kísérleti állomás első kutatója, illetve vezetője volt.
Nyitvatartás
- Bemutatóház:
- hétfő - csütörtök: 8:00 -16:00
- péntek: 8:00 - 13:00
- Gyalogosan a kert szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes.
Tömegközlekedéssel
- Vonattal érkezve a Püspökladány-Vásártér megállónál érdemes leszállni.
- Helyi busszal (1Y) a Petri Pál utca 17. nevű megállóig utazzunk.
Megközelítés
- A vasútmegállóból a Karcagi utcán induljunk el, majd forduljunk jobbra a Petri Pál utcán. Átmegyünk a főúton, és balra fordulunk. Az elágazásnál jobbra tartunk, átkelünk a síneken. Hosszasan megyünk a Farkasszigeti úton, átkelünk a keresztező 4-es úton - innen 200 méter múlva jobbra találjuk a bejáratot. (2,3 km)
- A buszmegállótól a Kút utcán sétáljunk ki a főútra, majd forduljunk balra. Az elágazásnál jobbra tartunk, átkelünk a síneken. Hosszasan megyünk a Farkasszigeti úton, átkelünk a keresztező 4-es úton - innen 200 méter múlva jobbra találjuk a bejáratot (1,6 km).
Parkolás
- A bejáratnál tudunk parkolni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér a Hortobágy és a Tisza 18 termálfürdőjét köti össze egy ...
Mutass mindent
Püspökladányi Arborétum
4150 Püspökladány
Tulajdonságok
- 1 Túrák a környéken
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei