Kecskeméti Arborétum
A Kiskunság legnépesebb városát, Kecskemétet egy jól megtervezett zöldövezeti gyűrű veszi körül, mely láncolat fontos tagja a fiatal, formálódó arborétum. Szerepe messze túlmutat a közjóléti funkciókon: termőhely-állékonyságot célzó vizsgálatoknak, madártani megfigyeléseknek, tanításnak-tanulásnak válik évről évre gazdagabb, színvonalasabb helyszínévé.
Az arborétum története
A néhány évtizede alapított arborétum megálmodója és a beruházás szervezője Dr. Gőbölös Antal erdőmérnök. A fejlesztési tervek készítője Mészöly Győző, a kivitelezés kezdeti irányítója Ván László. Az arborétum területén 1986-ig mezőgazdasági művelés folyt, amelyet egy speciális erdő telepítésének előkészítési munkái követtek még abban az évben. Az őszi mélyszántást követően a közönséges fa- és cserjefajok mellett – kísérleti jelleggel – néhány díszfát és díszcserjét is kiültettek. Az alapállományt elsősorban kocsányos tölgy, fehér nyár, valamint szil-, kőris- és juharfajok alkalmazásával geometrikus rendben telepítették. Az előállomány fokozatos megnyitásával, ennek védelmét élvezve, később kerültek beültetésre az egzóták.
Az arborétum három fő részre tagolódik, ezek a véderdősáv, a tölgygyűjtemény, és a gyűjteményes rész. A gyűjteményes részt három oldalról 20-80 méter szélességben véderdőövezet szegélyezi, mely az Alföld főbb erdőállomány-típusait mutatja be. Ezen túl szerepe még, hogy a közrezárt gyűjteményes kertet és annak területét védje a széltől, az arborétum menti autósforgalom okozta zajszennyezéstől, oxigéntermelésével, párologtatásával tiszta levegőt, kedvezőbb mikroklímát teremtsen.
A tölgygyűjtemény az arborétum legfiatalabb része, 1989-ben csatolták a gyűjteményhez. A tölgygyűjtemény hazai, illetve egyes külhoni, száraz viszonyokat elviselő tölgytípusokat mutat be mintegy 16 hektáron.
Botanikai értékek és gyűjteményi sajátosságok
A Kecskeméti Arborétum tájképi keretben kívánja bemutatni a mérsékelt égöv fás növényei közül azokat, melyek ökológiai igényeik alapján itt várhatóan sikerrel nevelhetők. A Gyűjteményes kert dendrológiai arculatát az adja, hogy a területet behálózó feltáró utak és ösvények környezetében meghatározott rendező elvek szerint csoportosított fás növényzetet ismerhetünk meg. A gyűjteményes részben helyezkednek el a növényföldrajzi ösvények: Mediterrán, Atlantikus és Pacifikus (csendes-óceáni) észak-amerikai, Kelet-ázsiai, Balkáni, Pannóniai.
Más ösvények esetében morfológiai tulajdonságok, rendszertani szempontok és a növények igényei voltak meghatározóak a kialakítás során. Ilyen a Színes lombok ösvénye, a Virágos fák és cserjék körútja, a Hosszútűs fenyők, Ciprusok, Borókák ösvénye, a Szárazságtűrők, Örökzöldek, Sziktűrők és Vízkedvelők útja. A gyűjteményes részt három oldalról 20-80 m szélességben véderdő övezi, mely az Alföld főbb erdőállomány-típusait mutatja be. A tölgygyűjtemény ezen a sávon kívülre esik.
Oktatás és kutatás
A kert alapításának és fenntartásának egyik célja honosítási kísérletek, termőhely-állékonysági megfigyelések folytatása.
Épített értékek
Az arborétum szerves részét alkotja a közel 2 hektáros egyházi terület, melyen egy 1718-ban épült műemlék kápolna áll oromzatos homlokzattal, azon fa huszártoronnyal, félköríves záródású kapukerettel. Szomszédságában a kálvária, a sziklakert, a szabadtéri oltár, a Magyar Szentek szoborsétánya, a Lourdes-i barlang, a Kegyeleti hely teszi a Kápolna-dombot még gazdagabb, spirituális elmélyülésre alkalmas hellyé. A Mária-kápolna több évszázados kegyhely.
Nyitvatartás
Az arborétum minden nap látogatható.
-
január 1. - február 12.: 8:00-16:00
-
február 13. - március 12.: 8:00-17:00
-
március 13. - 31.: 8:00-18:00
-
április 1. - április 23.: 8:00-19:00
-
április 24. - augusztus 31.: 8:00-20:00
-
szeptember: 8:00-19:00
-
október: 8:00-18:00
-
november: 8:00-16:00
-
december 1. és 25. között: ZÁRVA
- december 26. és 31. között: 8:00-16:00
Árak:
Az arborétumba a belépés díjtalan.
Az adatok csak tájékoztató jellegűek,és a 2022 szeptemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A helyközi buszokról a Kecskemét, Domb Áruház megállónál kell leszállni.
- Városon belül a 14-es buszra szállva a Margaréta Otthon nevű (vég)állomásig kell utaznunk.
Megközelítés
- A Domb Áruház megállótól a körforgalom felé induljunk. Ott kanyarodjunk balra a III. Béla körútra. Jobb kéz felől lesz az arborétum bejárata (300 m).
- A Margaréta Otthontól induljunk el a Károly Róbert körúton, majd a körforgalom után egyenesen menjünk tovább a III. Béla körúton. Jobbra találjuk a bejáratot (400 m).
Parkolás
- Az arborétum bejáratánál ingyenesen parkolhatunk (III. Béla körút).
- Az egyházi terület felőli bejáratnál is találunk parkolót.
Koordináták
Kecskeméti Arborétum
6000 Kecskemét
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei