Budafai Arborétum
Az arborétum májusban, a rododendronok virágzása idején a legszebb, ilyenkor varázslatos színekkel és illatokkal fogadja az idelátogatókat. Leggazdagabb gyűjteménye különleges tűlevelűekből áll.
A Budafai Arborétum is kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosokat. Tudj meg többet a Természetjáró Kártyáról (TEKA), a kedvezményekért kattints ide!
A Kert története
Az arborétum területét alkotó erdők 1945-ig a Zichy család birtokában voltak. 1926-ban épült a vadászkastély, amelyet leginkább ősszel, szarvasbőgés idején használtak. A köré telepített nagy kiterjedésű lucfenyves, a park és kis tó alkotják mára az arborétum magvát.
1945-ben az uradalmat államosították, és a Dél-Zalai Állami Erdőgazdaság kezelésébe került. Az arborétum kialakítása 1954-ben kezdődött meg egyrészt közjóléti célból, másrészt azért, hogy vizsgálják az idegen vidékekről származó fafajok termesztési lehetőségeit, hazai termőhelyi körülmények között. A régi kastélyparkhoz kapcsolódva újat alakítottak ki, a meglévő kis tavat felújították és a Pajtafai-völgyben új víztározó épült.
Botanikai értékek, gyűjteményi sajátosságok
Az arborétum nagyobb részét olyan egzóta fafajok állományszerű telepítései alkotják, melyek egyediségükkel Európában ritkaságszámba mennek. A parkban 132-féle tűlevelű és 88-féle lomblevelű fát ültetettek. A leglátványosabbak a jegenye- és mamutfenyők, a mocsárciprusok, illetve a lágyszárúak közt a május elején nyíló havasszépék (rhododendronok). A talajszinthez közelebb olyan cserjéket láthatunk, mint a mályvafa, lednekfürt, gyöngyvirágcserje, japán- és madárbirs.
A 2000-től 2004-ig tartó aszályos időjárás következtében az arborétum magvát képező – a megyében a legidősebbek között számon tartott – lucfenyvesben folyamatos szúkárosítás lépett fel, amely az addig egészséges fák tömeges pusztulását okozta. 2004 szeptemberéig mintegy 10 hektáron pusztult el az arborétum faállománya. Az elpusztult fák helyére ellenállóbb fákat, cserjéket ültettek, szukcessziós kísérleti parcellát hoztak létre, valamint a Zalaerdő Zrt. dolgozói millenniumi emlékfásítás alkalmával pótolták a fákat. Természetesen, a kis facsemetéknek hosszú idő kell a növekedéshez, a tervezett végső látványban csak évtizedek múlva gyönyörködhetünk majd.
Természetvédelem
A kertben több védett növényfaj él: erdei ciklámen, farkasboroszlán, tavaszi tőzike és zalai bükköny.
Egyéb programlehetőség
A Makk-Kaland elnevezésű játszótér a családoknak és az óvodai, iskolai csoportoknak ajánl aktív pihenést. A kalandmászóka-rendszer minden eleme akácból, egyedi fafaragásokkal készült. Elemei között egyebek mellett torony játszóvár, kaland mászóka és egyensúlyozó pályarendszer, rugós cincér, csúszdatorony és mászófal, kötéltorony, pókhálócső és hintaágyas ringó várja a gyerekeket.
Budafapuszta ipartörténeti szempontból is jelentős. Itt volt az első magyarországi földgázlelőhely: az 1937. február 9-i 1. számú fúrás helyét az arborétumban emlékhely jelzi.
Az elmúlt tív év jelentősebb fejlesztései
A Zalaerdő Zrt. az utóbbi években felújíttatta a vadászházat, új kilátót emelt, játszóteret hozott létre, valamint tűzrakóhelyek, szobrok, emlékhelyek is épültek az arborétumban.
Az arborétum a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalától egy 3,3 kilométeres kitérővel megközelíthető, Bázakerettyétől a P jelzésű turistaúton, de itt halad a K+ Kistolmács–Bázakerettye útvonala is.
Látnivalók a környéken:
- Bázakerettyei Termálfürdő
- Kistolmácsi-tó
- Vétyemi ősbükkös
- Nagykanizsa
- Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark
Nyitvatartás
2022. évi nyitvatartás
április 1. - április 30.:
- szerda, szombat, vasárnap: 10:00-17:00
május 1. - június 19.:
- hétfő: zárva
- keddtől vasárnapig: 10:00-18:00 (június 6-án, pünkösdhétfőn nyitva)
június 20. - szeptember 30.:
- hétfő: zárva
- szerda, szombat, vasárnap: 10:00-18:00
október 1. - október 31.:
- szerda, szombat, vasárnap: 10:00-17:00
Árak:
- Felnőtteknek: 800 Ft
- Gyermekeknek: 400 Ft
A belépő árából 20% kedvezmény jár Természetjáró Kártya tulajdonosok számára.
Szakvezetés a Letenyei Erdészet +3693544900-as telefonszámán kérhető 2022. április 2-től; előzetes egyeztetés szükséges! Minimum létszám: 10 fő, díja 5000 forint.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 júliusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Nagykanizsáról vagy Lentiből autóbusszal Bázakerettye, Budafapuszta megállóig utazzunk.
- Csömödéri Erdei Vasúttal érkezve a Bázakerettye felső vagy a Kistolmács megállóhelynél szálljunk le.
Megközelítés
- A buszmegállótól 1,7 kilométerre lesz az arborétum. Dél felé kell indulni, majd jobbra fordulva a K+ jelzéseit követni az aszfaltúton az arborétumig.
- Bázakerettye felső kisvasúti megállóhelytől az út túloldalán kezdődő a P jelzést kell követni az arborétumig (Kb. 3,3 km).
- Kistolmács megállótól a K+ jelzéseit követve 3,9 km-es túra.
Parkolás
- Az arborétumnál lehet parkolni.
- Megközelíteni a Lispeszentadorján és Bázakerettye közötti 7537-es út felől Budafapuszta elágazásnál a 7542 sz. útra fordulva lehet.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A lágyan hullámzó dél-zalai dombok között megbújó kis forgalmú utakra számos bringás túraútvonal fűzhető fel; ez a 45 kilométeres kör kilátókat, ...
A Turista Magazin "Ti írtátok" rovatában megjelent túraleírás az Olajos Körút - Papp Simon útján teljesítménytúráról.
Kisvasúttal a zalai erdők mélyére, Kistolmácsra érkezünk, ahonnan a Zichyek vadászháza, parkerdeje, a Budafai arborétum érintésével szeljük át a ...
Szív alakban kanyarodunk a zalai erdőségek központjába, a nemzetközileg is jegyzett erdőrezervátumba, a Vétyemi-ősbükkösbe. A Zalai-dombságra ...
Zalában a 20. század elején alig-alig termeltek ki faanyagot a megye nagy területeit borító erdőségekből annak ellenére, hogy nyersanyag bőven ...
Mutass mindent
Budafai Arborétum
8888 Kiscsehi
Tulajdonságok
- 5 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei