Agostyáni Arborétum
Az arborétum, melyet a Gerecse gyöngyszemének is szoktak nevezni, 30,5 hektáron terül el Agostyán határában, Tatától 8 kilométerre. A völgy hatásának köszönhetően az arborétum a legnagyobb nyári kánikulában is kellemes, hűvös klímájú.
Az Agostyáni Arborétum is kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosokat. Tudj meg többet a Természetjáró Kártyáról (TEKA), a kedvezményekért kattints ide!
A kert története
Az Arborétum létrejötte részben az Eszterházy-családhoz köthető – 1912-ben a területre szlavóntölgyet és vörösfenyőt telepítettek, amelyek ma az arborétum legidősebb fái. Noha a Gerecsében tűlevelű erdőket nem találunk, az ide ültetett vörösfenyők kiválóan fejlődtek, igaz, idővel feledésbe merültek.
1953-ban a Magyar Tudományos Akadémia a „Honosítás alatt álló fás növények ökológiai, élettani és rendszertani vizsgálata” címen pályázatot hirdetett. A telepítési tervet ennek keretében készítették el, majd, miután azt az Akadémia elfogadta, megindult a részletes tervező munka. Megfelelő termőhelyi viszonyokat keresve jutottak el a Tatától 5 km-re fekvő Agostyán határába, a Bocsájtó-völgybe, és találtak rá az égre törő nyitvatermőkre.
A területet egy állandó vízfolyás szelte ketté, hosszanti irányban esztétikailag is szép, kanyargós völgy húzódott, lankás, változó kitettségű, enyhén szeldelt tereppel övezve. A tervezési, szaporítóanyag beszerzési, felügyeleti munkákat Nemeskéri Kiss Miklós, dr. Barabits Elemér, Bánó István és Galambos Gáspár végezték. Szakirányításuk alatt 1955 és 1962 között mintegy 300 növényt és változatot telepítettek a kertbe.
Botanikai értékek
Az arborétum alapvetően fatermesztési kísérleti céllal létesült. A kísérletek a nem őshonos, illetve hosszabb idő óta szélesebb körben nem alkalmazott fajok és változatok klímatűrésére, termőhelyi igényére, az ellenálló képesség, a növedék és a faminőség vizsgálatára irányultak. A fajok elegyes és elegyetlen csoportjait összesen 91 kisebb-nagyobb parcellába ültették. A Hidegkúti-forrás vizét összegyűjtő, völgyön átfutó Árendás-patak útjába gátat építettek és tavakat létesítettek a kedvező éghajlat fenntartása érdekében. Az 50-es években telepített fák mára jelentős méreteket értek el, impozáns látványt nyújtanak.
A kaputól a völgybe vezető utat az oregoni álciprus 10-15 méter feletti egyedei, illetve az óriástuja méretes példányai – tövükben hibatuják – szegélyezik. Az arborétum legimpozánsabb részletéhez vezető utat török mogyoró- és tiszafák szegélyezik. A kiszélesedő völgy otthont nyújt az örökzöldek közé ékelődő, díszítő jellegű lomblevelű fák, illetve cserjék foltjainak. A kis tó partján álló vérbükköt pillanthatunk meg. Több helyütt atlaszcédrusokat találunk, illetve egy hegyi mamutfenyőt.
A felső tó túlfolyójának környéke kitűnő környezetet biztosít a mocsárciprus számára, amelyből egész kis erdőbe botlunk. Csoportokat formál a japánciprus és a kínai szúrósfenyő is. Találunk még itt tulipánfákat, selyemfenyőket, vasfákat, duglászokat, köztük pedig örök- és télizöld cserjék díszlenek.
Az elmúlt években egy gyönyörű híddal, részletes növényleírásokkal, tájékoztató táblával, piknikre csábító filagóriával és padokkal lett gazdagabb a Kert. A bejáratnál szépen kidolgozott székely kapu látható, melyet 1980-ban az erdész fafaragó tábor tagjai készítettek.
Nyitvatartás
November 1. - április 30.:
- hétköznapokon: 9:00-16:00
- hétvégén: 10:00-16:00
Május 1. - október 31.:
- szerda-péntek: 9:00-16:00
- hétvégén és ünnepnapokon: 10:00-17:00
- hétfő, kedd: szünnap
Árak:
- Felnőtt: 800 Ft
- Csoportos jegy (15 fő felett): 700 Ft/fő
- Kedvezményes jegy: 600 Ft
- Csoportos kedvezményes jegy (15 fő felett): 500 Ft/fő (diák, nyugdíjas, geocaching igazolvánnyal rendelkezők részére)
- Szakvezetés díja 50 főig: 5000 Ft/csoport
- Szakvezetést előzetes egyeztetés alapján tudnak biztosítani.
A belépő árából 20 % kedvezmény jár Természetjáró Kártya tulajdonosok számára.
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2020 októberi állapotot tükrözik. Látogatás előtt mindig tájékozódj az arborétum honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Tata autóbusz-állomásról induló távolsági busszal, Tata (Agostyán), Arborétum bejárati út megállóig kell utazni.
Megközelítés
- A buszmegállóból 10 méternyit kell sétálnunk a bejárati kapuig. A kaputól a bekötőúton 500 m-re van az út végi házikó.
Parkolás
- A Tatát Agostyánnal összekötő úton találjuk az arborétumot nagyjából félúton. Tata felől az Agostyáni út - Szabadság utca útvonalat kell követni. Az arborétumot körülvevő kerítés segít a tájékozódásban.
- Az arborétum bejáratánál ingyenesen lehet parkolni.
Koordináták
Agostyáni Arborétum
2835 Tata-Agostyán
Tulajdonságok
- 2 Közeli túrák
Közepes hosszúságú, fél napos körtúránkon végig a Nagy-Gerecse árnyékában, a 634 méter magas főcsúcs környéki utakon vándorlunk, és mivel a ...
Ezen a páratlanul sokszínű kerékpártúrán először a tájegység szelídebb, kevésbé ismert dombjai között kerekezünk, majd a Gerecse szívén, Tardoson ...
- 2 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
A többiek fényképei