Olasz-kapu és Fekete-sár
Olasz-kapu
A rövid sziklafolyosó a rét északi oldalán található, és aszfaltút szeli át. Az első világháborúban foglyul esettek közül 18 olasz katona került a terület tulajdonosa, az olasz felmenőkkel rendelkező Pallavicini őrgróf birtokára. Thurzó Gáspár vezetésével 1918-ban ők vágták át ezt a sziklát, mely az épülő fakihordó kisvasút útjában állt. Az áttört torlasz ma a fennsík egyik legfontosabb északi kapuja (túlsó oldalán parkoló található, Bánkúton kívül ez a másik autós feljutási lehetőség a Bükk legmagasabb részére). (Korábban "őrgróf Pallavicini Alfonz kapujának" nevezték.)
A Bükk platójának letermelt faanyagát 600 mm-es nyomközű vasút szállította itt egykor. A fákat siklópályán juttatták le a hegylábra, ennek felső végállomása az Olasz-kapuhoz közel, a mai erdőgazdasági aszfaltút mellett volt.
Fekete-sár
A rétet a bükkösök kivágása hozta létre, később pedig a legeltetés és kaszálás nem hagyta visszaerdősülni a tisztást (ma természetvédelmi célú kaszálás állja útját az erdő térhódításának). A 20. század elejéig a környékbeli falvak gulyáinak éjszakázóhelyeként funkcionált. Elképzelhető, hogy az állatok által kifeküdt, letaposott és lerágott, hajlott tálat formázó felszín sáros viszonyai ihlethették a névadást.
Az Olasz-kapu belső oldalán lévő réten (Fekete-sár) kis mélyedéseket, azaz töbröket figyelhetünk meg, melyekben nyári sötétedéskor a mikroklíma miatt gyakran látható kísérteties ködlepel. E karsztos mélyedések a víz oldó hatásának következményeként keletkeztek. Sok millió éve a Bükk-fennsíkot a közeli tűzhányók működéséből származó tufalepel fedte be, az ezen lefolyó patakok pedig medrüket mélyítve elérték a mészkőréteget. A víz hatására a mészkőn víznyelők alakultak ki, így a kis patakok a mélybe fejeződtek, azaz elnyelődtek a karszt hasadékrendszerében. Ahogy a víznyelők eltömődtek, töbrök maradtak hátra, melyek piciny tálakként lyuggatják a szelíden íves terepet.
Innen indul az Olasz-kapui tanösvény, ami a fennsíkon tesz egy változatos élményeket kínáló kört: többek közt érinti az Őserdőt és a Tar-kőt. A Fekete-sár rétjének délnyugati csücskéhez közel, fák takarásában erdészház áll.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Szilvásvárad, Szalajkavölgy vasúti megállóig Egertől napi néhány vonattal, vagy jóval gyakrabban járó busszal jutunk el.
- A Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás buszmegállóból is indulhatunk.
Megközelítés
- Szilvásváradról a Z jelzésen kell elstartolnunk, hogy az első kiágazásnál balra, a Tótfalusi-völgybe kanyarodjunk a S jelzéseket követve. Ezeken felérve a fennsíkra tartó aaszfaltútra, az aszfalton kell folytatnunk az utat (S+ majd K/ jelzések) (6,7 km, 529 m szintemelkedés).
Parkolás
- A legközelebbi lehetőség az olasz-kapui parkoló (melyhez feljutni a fizetős szilvásváradi úton lehet).
Koordináták
Tulajdonságok
- 3 Közeli túrák
A Bükk-fennsík minden jellegzetességét felvonultató, könnyed túra. Sűrű, természetes erdők, széles kilátás a hegység belsejére, borókás töbröktől ...
Túránk a bükki vadon központi részére vezet: a legvadregényesebb tájakra, messze a településektől. Az északnyugati erősségtől, a Gerennavártól ...
A Bükk fennsíkjának kellemes hangulatú kaszálórétjeit és panorámás mészkőszirtjeit fűzi fel túránk, mely a hegység két legmagasabban fekvő ...
- 3 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei