Szent Imre-templom (Bazalttemplom), Badacsonytomaj
Európában két, bazaltból épült templomról tudunk: az egyiket Franciaországban, a másikat Magyarországon, Badacsonytomaj belvárosában találjuk. Badacsonytomajon már a honfoglalás korától kezdve több templom épült, ám ezek a tatár-, majd a török dúlások és az eltelt évszázadok során az enyészeté lettek.
Az 1700-as évek közepén egytornyú barokk templomot építettek az úgynevezett „Iskola-dombon”. 1903-1905-ben megalakult a Bazalt Bánya Rt., amely a bazalt kitermelését tűzte ki célul. A bazaltot kötélpályán, a templom magasságában szállították. A számos robbantás, a csillék rezgése és a kitermeléssel járó egyéb folyamatok kárt okoztak a templom szerkezetében, amely életveszélyessé vált.
1930-ig használták a hívők a régi templomot, amelynek a helyén ma a Katolikus Közösségi Ház áll. A Szent Imre tiszteletére szentelt bazalttemplom 1930 és 1932 között épült fel, Fábián Gáspár tervei alapján. A Bazalt Bánya Rt.-től ingyenesen kapott bazalttömböknek és a helyiek áldozatos munkájának köszönhetően 1932-ben fel is szentelték a 37 méter hosszú és 19 méter széles, 33 méter magas tornyokkal épült neoromán stílusú római katolikus templomot.
A templom szentélyében fehér műkő oltár áll, rajta vörös márvány oszlopdíszítéssel. Az oltártól jobbra a szentségtartóban Szent Imre szobra áll, amely Krasznai Lajos szobrász alkotása, ahogy a hajóban lévő Szent Család szoborcsoport és a Piéta szobor is az ő műve. A szentélykupolában látható sgraffitot Leszkovszky György festőművész tervezte. A hajó árkádja alatt állt a Lourdes-i barlang, amelyben Mária és Bernadett szobra látható, amelyek még a korábbi templomból valók. Az árkádok alatt található gyóntatószék ismeretlen lengyel mester munkája. A templom orgonáját Pécsett készítette az Augster cég 1947-ben.
A II. világháború során az 1944-es gránátbecsapódásokkor az ablakok betörtek, majd a megszálló katonák kifosztották a templomot, de súlyosabb kárt nem szenvedett az épület. A templom 50 éves fennállása alkalmából felújították az épületet, ekkor került át a Lourdes-i barlang a hajóból a templom előcsarnokába, így a hívek ezt akkor is látogathatják, amikor az épület többi része zárva van. Ez egyébként a többszöri betörés következménye, de előzetes bejelentkezéssel a templom továbbra is látogatható. A fél évszázados jubileumra készültek el a badacsonytomaji Udvardi Erzsébet Kossuth-díjas művész olaj montázs technikával készült táblaképei is, amelyek Az utolsó vacsorát, a Gecsemáné kertbeli éjszakát és a Feltámadást ábrázolják. A templom hajójában több emléktábla is látható, olyan egyházi személyeknek állítva emléket, akik támogatták a templomot. A kis kápolnában az Angyali üdvözlet, a Mária látogatása Erzsébetnél és a Mária gyermekével alkotásokat láthatjuk, amelyek szintén Udvari Erzsébet munkái. Vele szemben Szent Rita hársfából faragott szobra áll, amely Marialigeti László pesti mester alkotása.
A templom bejárati kapujának két oldalán elhelyezett domborművön Badacsonytomaj hősi halottainak neve szerepel, akik az I. és II. világháborúban vesztették életüket.
A templomtól indul a híres Római út, ami végigvezet a Badacsony oldalán, és nem mellesleg ezen keresztül vezet a Balaton körüli kerékpárút is. A templom a gyalogos turistáknak is fontos jelzőpont, hiszen itt halad el a Balaton-felvidéki Kéktúra.
Nyitvatartás
Csak előzetes bejelentkezéssel látogatható.
Tömegközlekedéssel
- A vonatról a Badacsonytomaj állomáson szálljunk le.
- Ha busszal érkezünk, a Badacsonytomaj, vasúti megállóhely bejárati út megállóig utazzunk.
Megközelítés
- Az állomástól kisétálunk a Vasút utcába, majd a háromszög alakú kereszteződésben jobbra fordulunk a Balaton utcán. Néhány méter után már látni is fogjuk a templomot (450 m).
Parkolás
- A templom előtti terecskén is tudunk parkolni, de a templomtól egy saroknyira északra, a tájház melletti utcában találunk parkolót (150 m).
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Jó állóképességet követelő, technikásabb út, amely a Balaton-felvidék legszebb panorámáival ajándékoz meg bennünket, és ha nem autóval érkeztünk, a ...
Nem kevés kihívást tartogat a Tanúhegyek teljesíténytúra 30-as távja. A Badacsonyon kívül meg kell hódítani a két kúp formájú testvérhegyet, a ...
A Tanúhegyek teljesítménytúra leghosszabb távján igen alaposan megismerkedhetünk a Balaton-felvidékkel. Sorra megmásszuk a Badacsonyt, a Tóti ...
A 2021-es Tanúhegyek teljesítménytúra újdonsága a déli partot is érintő, két útvonal. A hosszabikon a Badacsony megmászása után áthajózunk Fonyódra ...
A Balaton északi partján a tanúhegyek zord tömbjei, vagy éppen csúcsos gúlái alatt nagyszerű bringatúrát tervezhet az, aki nyáron már unja a ...
Mutass mindent
Szent Imre-templom (Bazalttemplom), Badacsonytomaj
8258 Badacsonytomaj
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei