Magyarok Nagyasszonya-bazilika, Márianosztra
Nem csak a bazilika, de a település története is szorosan összefonódik a pálos rend helyi munkásságával. A nosztrai pálos kolostort I. Lajos király alapította 1352-ben. Ekkor épült a Magyarok Nagyasszonya névre keresztelt templom is, majd kialakult körülötte a falu, amelyet Mi Máriánknak (Maria Nostra) neveztek.
1544 után, a török hódítások miatt a kolostor és környéke hanyatlásnak indult. A templom is átépítésre szorult, erre 1719 és 1738 között került sor, ekkor épült fel a mai barokk templom, amelyben mindössze a gótikus szentélyt maradt az előző épületből. A templom felszentelésekor került a Fekete Madonna másolata a templomba, amelyet előtte hozzáérintettek az eredeti műhöz, hogy átvegye annak kegyeleti erejét.
A hat mellékoltárt és az egész gótikus szentélyt betöltő főoltárt Hasenmiller János pálos szerzetes faragta barokk stílusban 1724 és 1728 között. A főoltárt ékesíti többek között a Fekete Madonna kegykép is.
A pálos rendet 1786-ban feloszlatták és elvették minden tulajdonukat, a templom pedig csak évszázadok után, 1989-ben került vissza a rend tulajdonába.
Külön érdekessége a templomnak, hogy a köré épült egykori pálos kolostor épületeit ma fegyházként hasznosítják. Az 1860-as évektől közel száz éven át a női rabokat őrizték itt, úgy, hogy az ellátásukat a Szent Vince rend irgalmas nővérei intézték. 1949-ben menesztették a nővéreket, helyükre férfi rabok kerültek állami fennhatóság alatt. Az 1950-es évek években itt raboskodott többek közt Göncz Árpád, Bibó István és Déry Tibor is. 1989 után a templom és a plébániaépület került csak vissza egyházi tulajdonba, az egykori kolostor azonban megmaradt börtönnek - így jött létre ez a furcsa együttélés.
A templom udvarán keresztül jutunk a kiállítótérbe, ahol az egyik részben a pálosok több évszázados hazai történetét ismerhetjük meg. A kiállítás másik része a börtönről és fegyházról szól, ahol az egykori elítéltektől elkobozott tárgyakat és egy élethűen berendezett cellát is megnézhetünk.
Nyitvatartás
A SZENTMISÉK RENDJE:
-
hétfő, kedd, szerda: reggel 7 óra
-
csütörtök, péntek, szombat: este 18 óra,
A téli hónapokban:
- este 17 óra
- vasárnap és ünnepnap: 8:30 és 10:30

Tömegközlekedéssel
- Ha a Börzsönyi Kisvasúttal érkezünk, Márianosztra állomásnál szálljunk le.
- A Vác és Szob között közlekedő buszokról a Márianosztra, autóbusz-forduló megállóban szálljunk le.
Megközelítés
- A kisvasút állomásától a Pᵯ jelzést követve érjük el a templomot (400 m).
- A buszmegállóból a Miklós utcán felsétálunk a Rákóczi utcáig, majd ott balra fordulva az utca végén találjuk a templomot (400 m).
Parkolás
- A templom melletti (Rákóczi út, Pálosok tere) parkolókban hagyhatjuk az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Patak mellől a hegycsúcsra, aztán a völgybe, onnan ismét a tetőre, végül megint le – jellemezhetjük útvonalunk hullámzó szintprofilját.
A Börzsöny nyugati, szerényebb kiemelkedésű magaslatairól nagyszerű panorámák nyílnak minden irányba: felnézhetünk a hegység legmagasabb csúcsaira, ...
A Börzsöny vulkanikus eredetű masszívumán nem egyszerű átvágni, gyakorlatilag két, kelet-nyugati irányú útvonalon lehet ezt megtenni anélkül, hogy ...
A túra a Dunakanyar bűvöletében telik, hiszen a folyóra és hegyvidékeire nyíló nagyszabású panorámák sorozata teszi tartalmassá és feledhetetlenné ...
Mutass mindent
Magyarok Nagyasszonya-bazilika, Márianosztra
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei