Kálvária templom és Szent Donát-kápolna (Kőszeg)
A templomhoz felvezető, csak gyalogosan járható meredek utat stációk szegélyezik. Az elsőket még 1763-ban Georg Schweitzer soproni kőfaragó készítette. Ezeket 1890-ben lebontották; ma a templom melletti kerítés falába beépítve láthatóak. A helyükre Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján 14 stáció és egy indító kápolna került.
A Kálvária-hegy tetején 1686-ban a jezsuiták állították az első fakeresztet. Ennek helyére épült 1715-ben egy kápolna. Az 1712-ben dühöngő pestisjárványkor tett fogadalmakból a jezsuiták kezdeményezésére 1729-ben kezdődött el a Kálvária templom építése. A hagyomány szerint a szükséges építőanyagot, a mintegy 40000 darab téglát a város lakói vezeklésként szinte egyenként, kézben hordták fel.
Az 1735-ben elkészült templom a maga nemében páratlan építmény. Különösen figyelemre méltó a táj és az épület összhangja. Érdemes megfigyelni, hogy ha a város Fő teréről a Hősök kapuján át belépünk a várfallal körülvett belső városi részbe, felnézve előttünk magasodik a Kálvária-hegy, tetején a monumentális Kálvária templommal. A látvány szép példa arra, hogy az épített környezet összhangjára is nagy figyelmet fordítottak elődeink.
A tervező barokk stílusú díszítő és szerkezeti elemeket alkalmazott. A templom főhomlokzatán két kerek és egy szögletes torony látható. A homlokzatot szintén barokk szobrok díszítik, közepén a megfeszített Krisztus, oldalán a két lator látható. A kereszt tövében Mária Magdolna, Szűz Mária és Keresztelő Szent János alakját faragta meg a szobrász.
A templom belül egyhajós, melyhez két oldalról egy-egy kis kápolna kapcsolódik. A jelenleg látható főoltár a jáki temetőkápolnából került ide, miután az eredeti 1947-ben gyújtogatás áldozata lett. A belső térben látható Molnár C. Pál festőművész, grafikus köztéri műve, a Szűz Mária fájdalma kórusmellvéd (1947).
A templom mellé 1735-ben remetelak is épült. Itt lakott gr. Weisz Heinrich képíró remete, a templom első festője. A remetét a város látta el élelemmel, mert a szőlőskertek védelmében a jégesőt hozó felhők közeledtekor mindig meghúzta a vészt jelző harangot. A templom előtti térre felvezető lépcső 1775-ben készült el. Rajta alul két angyal figura, felül Szent Veronika és Szent Péter szobra díszlik.
A Szent Donát-kápolna
1891-ben épült meg a kis kápolna. Előtte tűzrakó- és pihenőhely várja az erre járókat. A templomot és a remetelakot alapesetben kívülről csodálhatjuk meg, belül csak a helyi plébánia hivatallal előzetesen egyeztetve nézhetünk körül.
Ha a meredek, stációkkal szegélyezett utat választjuk a templom megközelítésére, érdemes továbbmenni a közeli Trianoni keresztig, illetve a szőlőskertek között átsétálni a sárga alpannonia jelzést követve a Szulejmán kilátóhoz, valamint megnézni az Ördögárok geológiai érdekességeit. Eezzel tulajdonképpen a táblákkal jelölt körtúrát választotod, csak fordított irányban.
Ha a stációk mellett mész fel, és viszel magaddal néhány téglát, egy kis ízelítőt kapsz abból, hogy milyen lehetett annak idején „téglánként felvinni a hegyre a templomot”.
Nyitvatartás
Az épületek alapesetben csak kívülről csodálhatók meg.
A Kálvária templom látogathatóságát a plébánia hivatal tudja biztosítani minimum 35 fő részvételével. Előzetes egyeztetés szükséges a tervezett látogatás előtt legalább 1 héttel.
A plébánia hivatal ügyfélfogadási rendje:
- hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken délelőtt 9:00 - 12:00
- hétfőn és csütörtökön délután 15:00 - 17:00
Misék a templomban:
- Nagyböjtkor minden kedden és pénteken 8 óra 30 perckor
- augusztus 7-hez (Szent Donát) legközelebb eső vasárnap 11 órakor
- szeptember 14-én 8 óra 30 perckor
Árak:
- A helyszín látogatása ingyenes.
- A Kálvária templom látogatását a plébánia hivatala tudja biztosítani. Előzetes egyeztetés szükséges minimum a tervezett látogatás előtt 1 héttel.
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2021 júniusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Kőszegre busszal és vonattal is érkezhetünk. A vasútállomás kb. 1,5 km-re található a belvárostól. Helyijárat nincs, de a Kőszeg-Szombathely közötti járatokra válthatunk jegyet városon belül is.
- A Kőszeg és Szombathely között közlekedő járatról a Kőszeg, autóbusz állomás nevű megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
-
A buszmegállóból induljunk észak felé a Kossuth Lajos utcán, majd néhány méter után térjünk rá az Országos Kéktúra K jelzésű nyomvonalára, egészen a Kálvária utca közepéig. A Koronaőrző bunker után balra tér le egy földes mélyút, amin nyugat felé haladunk a K jelzésen. Innen kb. 500 m-t megtéve érkezünk a Kálvária-hegyre, ahol a templom található.
Parkolás
- Autóval csak a Királyvölgyi utcáról felvezető, nehezebben járható – „zötyögős” vasúti betonaljakkal kirakott - úton indulva, majd a szőlőskertek közötti földúton haladva érheted el a templomot és a kápolnát. Inkább a gyalogos megközelítést ajánljuk!
- A Csónakázó-tó felé indulj el az autóddal! A koronaőrző bunkernél a Kálvária utcában tudsz parkolni. Kb. 4-5 autó fér el a kivételesen nem fizetős, nem kiépített parkolóban.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Kőszeghegyalja az ország északnyugati csücskének egy jellegzetes kistája, ami Ausztriába is átnyúlik. A magyar oldal felfedezése – a Tömördi-erdő, ...
A túra legrövidebb távja kellemes kis séta, kirándulás Kőszeg közvetlen környékén, egy kis város feletti nézelődés, átmozgatás, feltöltekezés.
Kellemes nyáresti vagy akár éjszakai kirándulás Kőszeg felett. Egyszerre rácsodálkozás a városra és a természetre is, megtapasztalva mindkettő ...
Az Óház-kilátó a Kőszegi-hegység egyik legszebbje; tetejéről a Balatoni tanúhegyekben is gyönyörködhetünk. Sajnos a legtöbben autóval teszik meg az ...
Kőszeg esszenciája recept: 1 csipetnyi természeti érték (látogatóközpont), 2 csipetnyi kilátás (Szulejmán-kilátó, Kálvária templom); 2 csipetnyi ...
A kényelmesen járható körtúra közvetlenül a városból indul. Megismerhetjük kulturális örökségünk érdekes emlékeit, mint például a Szulejmán ...
Ez a túra a szó szoros értelmében is határtalan élményeket tartogat, ugyanis többször átlépjük közben az osztrák-magyar államhatárt, és találkozunk ...
A maratoni táv igazi kihívás: szinte minden zegzugát felkeresi a Kőszegi-hegységnek. Sok izgalmas emelkedő, bájos völgyek, csodaszép panorámák - ...
Az Országos Kéktúra több mint ezer kilométer hosszú legendás útvonalának kiindulópontja és a Dunántúl legmagasabb kiemelkedése az Írott-kő.
Könnyű, mégis látványos, panorámákkal színesített útvonal, amit történelmünk izgalmas eseményei fűszereznek.
Kőszegről indulva kezdetben az országhatáron egyensúlyoz, majd a hegység több ikonikus helyét érintve tér vissza a városba ez a körtúra.
A látványos, panorámás kilátópontokban bővelkedő túra végén a hegység természeti értékeit bemutató Bechtold István látogatóközpontba is betérhetünk.
Mutass mindent
Kálvária templom és Szent Donát-kápolna (Kőszeg)
9730 Kőszeg
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei