Bélháromkúti (Bélapátfalvai) ciszterci kolostor
A Bükk nyugati kapujában, Bélapátfalva határában találjuk az ország egyetlen épen maradt, középkori eredetű ciszterci apátsági templomát. Lenyűgöző erdei környezetben áll a három különböző kor építkezési stílusát is felvonultató kultúrtörténeti emlék.
Az apátság várhatóan 2024 tavaszáig felújítási munkák miatt zárva tart!
A Nagyboldogasszonyról elnevezett, Bélháromkúti vagy Bélapátfalvai apátságként is ismert épületegyüttest 1232-ben alapította a Bél nemzetségből származó II. Kilit egri püspök az itt fakadó Háromkúti-forrás mellett. A torony nélküli, három hajós, kereszt alakú bazilikát és a kolostort a Pilisből idetelepült ciszterci szerzetesek építették kora román kori stílusban egészen a tatárjárásig, amikor is az építkezés félbeszakadt. A harcok miatti kihagyás az épület stílusán is nyomot hagyott: a később létesített részeken a korai gótika hatásai látszódnak. 1246-ban már állhattak az épületek, és a kolostorban szerzetesek éltek. A 15. század végére az apátság fokozatosan elnéptelenedett, a monostor falai be is omlottak. 1495-ben Bakócz Tamás egri érsek kezelésébe került az apátság, és sokáig az egri érsekségnél is maradt. A középkor végére azonban falai már ismét szinte üresen kongtak, majd 1596-ban, amikor Eger török kézre került, a környék is elnéptelenedett.
Az 1730-as, '40-es években az akkor már romos templomot az egri püspök támogatásával felújították, innen származnak az épület barokk elemei, és ekkor épült a templom keleti végéhez a kontytetős sekrestyeház. Legközelebb a 20. század közepén kellett beavatkozni az épület sorsába: 1934-ben kezdődött a műemléki helyreállítása, de csak a háború után, 1953-54-ben folytatódtak a restaurálási munkák. 1964-ben kezdődött a külső helyreállítás, ekkor tárták fel a korábban elpusztult monostor alapfalait. A feltárás során olyan különlegességekre bukkantak, mint egy nyolcszáz éves vízvezeték elemei.
A templom mai belső tere a 18. századi felújításból származik; a korábbi, középkori elemek sajnos megsemmisültek. Így viszont megcsodálhatjuk a késő barokk stílusú Szent Imre oltárt, az ország legrégibb templomi orgonáját, vagy a XVI. Lajos stílusában épített, bibliai történetek domborműveivel díszített szószéket. Nyugati főhomlokzatának legfőbb dísze a rózsaablak, amelyen keresztül beömlik a fény a templombelsőbe.
Az apátság nem csak az egyik legfontosabb középkori műemlék, hanem élő vallási helyszín is: a nagyobb ünnepeken kívül is kéthetente szentmisét tartanak, kulturális programoknak, orgonakoncerteknek adnak helyszínt, valamint kincsvadászatot, fáklyás felvonulást és éjszakai templomlátogatást is szerveznek.
A gyönyörű, erdős környezetben fekvő templom mellett egy külön épületben találjuk a pénztárat, ami egyben kiállítótérként is funkcionál.
A szerző tippje :
Az apátság parkolójából tanösvény vezet a Bükk középső részének nyugati pillére, a Bél-kő teraszosan megbányászott, monumentális sziklatömbjének tetejére. A tanösvény a 815 méter magasan lévő Bélkői kilátónál végződik, a hegy elbányászott, sivatagi hangulatú tetején, amelynek széléről csodás a kilátás Bélapátfalva felé. A tanösvény oda-vissza 10 km hosszú.
Nyitvatartás
Figyelem! Az apátság felújítás miatt 2022 elejétől várhatóan 2024 tavaszáig nem fogad látogatókat.Tömegközlekedéssel
- Vonattal Bélapátfalvi cementgyár vasúti megállóhely esik a legközelebb a K útvonalához.
- Autóbusszal Bélapátfalva, Városháza buszmegállónál szálljunk le!
Megközelítés
- A vasútállomásnál közvetlenül az Országos Kéktúrába csatlakozunk be. Haladjunk a város főútja, a IV. Béla út felé, és a K jelet követve forduljunk balra! 400 méter múlva balra rákanyarodunk az Apátsági útra, amelyen másfél km-t sétálva egyenesen eljutunk az apátságig. A temető melletti alsó parkolóból jobbra gyalogsétány vezet az apátsághoz.
- A buszmegálló a IV. Béla úton található, amelyen visszasétálva, a templommal szemben balra kanyarodunk a K jelzést követve. Az Apátsági úton érjük el a temetőt, amely mellől indul a sétány az apátságig.
Parkolás
- Közvetlenül az apátság előtt találunk egy parkolót.
- Bélapátfalváról az Apátsági úton haladva a temetőnél jobbra fordulva találjuk az apátsági alsó parkolót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Az első alkalommal megrendezett teljesítménytúra leghosszabb távja bebarangolja Szilvásvárad tágabb környékét, a Bükk-fennsíkot, útba ejtve az itt ...
Az első alkalommal megrendezett teljesítménytúra középső távja bebarangolja Szilvásvárad tágabb környékét, a Bükk-fennsíkot, útba ejtve többek közt ...
Bélapátfalva látképét a csipkésre bányászott Bél-kő uralja, de a monstrum mögötti erdőket és egy nagyszerű sziklakilátót is felfűz körtúránk.
Bélapátfalváról Szarvaskőre kellemes erdei sétával kelhetünk át - azon az úton, amit több száz éven át szekérrel vagy gyalog küzdöttek le a ...
Az ország legmagasabb fekvésű táját, s egyben legnagyobb átlagmagasságú hegységét keresi fel a Kéktúra bükki szakasza. Különösen háborítatlan erdők ...
Mutass mindent
Bélháromkúti (Bélapátfalvai) ciszterci kolostor
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei