Tisza-holtág tanösvény és ártéri pallósor (Mártély)
A folyószabályozás után kialakult ártéri erdőbe vezet, és a mártélyi holtág fülledt vízi univerzumát tárja elénk a Tisza-holtág tanösvény, amelynek attrakciója a vízre épített pallósor.
A tanösvény
Strand és büfék sorakoznak a mártélyi üdülőtelep parti sétánya mentén. Nem messze tőlük, magasra emelt nyaralók láncolatának végén, az ártéri erdőben kezdődik a Tisza-holtág tanösvény, amely kisebb és nagyobb körtúra lehetőségét kínálja a holtág körül, a Tisza mellett. Az ösvény kiágazására tábla hívja fel a figyelmet, a következő, jobbra mutató tábla pedig már az útvonal legizgalmasabb részére, a holtág vizére épített pallósorra terel.
A Tisza magyarországi szakaszának legnagyobb összefüggő erdőtömbje Mártély közelében még őrzi a (19. század közepi) folyószabályozáskor létrehozott természeti képet, így aztán a vízhez közeledve egyre átláthatatlanabb, sűrű növényfüggönyben érjük el a cölöpsétány „beszállópontját". Ettől saras, nem ritkán tócsás mélyedés választ el, de maga a pallójárda is gyakran kerül víz alá: a kissé megsüllyedt szerkezet középső részén magasabb vízállásnál bokáig gázolhatunk a Holt-Tiszában. Ez nyári melegben nem is jön rosszul, és átélhetőbbé is teszi e rejtett vízi világ élményét, de legyünk óvatosak: az algás deszkák sikamlós felületén könnyű elcsúszni. Szerencsére a korlát stabil kapaszkodót biztosít.
A hozzávetőleg kétszáz méter hosszú deszkajárda a végén kettéágazik, és egy rövid hurok újabb oldalról biztosít rálátást a holtág nyílt vízfelületére. Bár a cölöpsétány rövid, van miért elidőzni rajta, hiszen az általa kínált szemszög tényleg izgalmas: a buja, elmocsarasodó ártéri világ olyan szegletébe enged betekintést, ahová a sok kidőlt vagy vízben álló fa, a sűrű nádasok, a süppedős partszakaszok és a fonatként összekapaszkodó erdő miatt se csónakkal, se lábon nem lenne egyszerű a bejutás.
Az informatív táblákkal ellátott tanösvény a holtág túloldalán már a Tiszát veszi célba, partját egy madármegfigyelő torony után, pihenőhelynél éri el. A tanösvény itt elágazik: érdemes inkább balra fordulva a rövidebb verziót választani, semmint követni tovább a Tiszát hosszú kilométereken át. Minden elágazásban táblák jelzik a helyes irányt, de az erdő túlfelén nyíló, hatalmas réten futó földút is a faluba vezet. Ha maradunk az ösvényen, hangulatos, sűrű erdőben jutunk vissza a pallósor elágazásához, majd Mártély üdülőtelepére.
Holtágak világa a Tisza mentén
A mártélyi holtágat 1889 és 1892 között alakították ki, amikor a század közepén megkezdett folyószabályozás részeként levágták a Tisza itteni kanyarját. Az így keletkezett, 4,6 km hosszú, legfeljebb 100 m széles, átlagosan 2 m mély tó vízutánpótlását aszály idején a déli végében épített szivattyú biztosítja, ahogy ez segít ellátni a belőle kiágazó öntözőcsatornát is. A mártélyi Holt-Tiszát zsilip rekeszti el az átvágás után 2-3 m-rel mélyebbre vágódott folyótól, hogy az ne csapolhassa le a holtágat. (A folyószabályozás idején az átvágásra ítélt kanyarulatok belső ívén egyenes vezérárkot ástak, amelyet aztán a beleengedett Tisza kimélyített és kiszélesített, elhagyva, lefűzve korábbi medrét.)
A tanösvény körül fűz-nyár ligeterdők dominálnak, leglátványosabb részeiken fátyoltársulások kúsznak fel 15-20 m magasra, zöld, megszaggatott függönyökként lógva mindenhonnan. Ezek szövetére kínál rálátást a madármegfigyelő torony. A pallósorról a legizgalmasabb a látvány, hiszen a holtág elmocsarasodó déli szegletét és annak madárvilágát vehetjük róla szemügyre. Szürke gémek, bakcsók, kis kócsagok és fekete gólyák is élnek a vizek által átjárt rengetegben, aminek nagyrészét egyébként árvízvédelmi céllal, a folyószabályozás után telepítették.
A holtág életében meghatározó a tavaszi árhullámok érkezése, ilyenkor ugyanis a víz megtelik ívó halfajokkal, akiknek ivadékait elsősorban a madarak fogyasztják. A több mint kétszáz madárfaj közel fele költ is a területen, ezért a hazánkban harmadikként kijelölt tájvédelmi körzet szerepel a Ramsari Egyezmény jegyzékében, azaz nemzetközi jelentőségű vizes élőhely. Nyár elején a kérészek rajzása, a tiszavirágzás is megfigyelhető a környéken.
A szerző tippjei:
- Az ártéri tanösvény és a pallósor magas vízállásnál víz alá kerül, így nem járható. A cölöpsétány középső szakaszát bármikor boríthatja több-kevesebb víz, ilyenkor a sikamlós deszkák mezítláb, a korlátba kapaszkodva járhatók (kellő óvatossággal).
- A cölöpsétány szűk, ezért babakocsival nem járható.
- A tájvédelmi körzet ártéri erdőjében nincs szúnyogirtás, ezért a látogatást érdemes a kora nyári árhullám előtti vagy az őszi időszakra időzíteni, és a karokat, lábakat fedő öltözetben kirándulni. (Nagyobb sportáruházakban fejre applikálható rovarháló is beszerezhető.)
- Egy nagyon rövid pallósort a strandtól északra található tanösvény is tartalmaz.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- Mártély vasútállomásának Szentes (és Kiskunfélegyháza), valamint Hódmezővásárhely felé vannak közvetlen vasúti összeköttetései.
- A Mártély, autóbusz-váróterem megálló a település központjában található.
Megközelítés
- A mártélyi vasútállomásról egyenes irányt tartva érünk a Fő utcára, ahol a buszmegálló is található. Ezen előbb jobbra, majd a Petőfi utcán balra tartva, végül a Vásárhelyi utcára (a gát felé) jobbra fordulva már a jó irányban gyalogolunk. Átkelve a gáton, kövessük a parti sétányt, és az üdülősor végénél, az erdő határán tábla mutatja a tanösvény kezdetét (1,5 km).
Parkolás
- Parkolni a Darvassy István utcán (a parti sétány végén), a tanösvény kezdeténél érdemes. (A fasor végénél, ahol a vízpartot eléri az erdő.)
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Az Alföldi Kéktúra ötödik szakasza a Körös-Maros közének északnyugati szegletét járja be. Utunk tágas szántók és történelmi emlékek mellett vezet ...
A Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség hagyományos, őszi éjszakai teljesítménytúrájának leghosszabb gyalogos távja Mindszentről vezet Szegedre, ...
A Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség hagyományos, őszi éjszakai teljesítménytúrájának vízitúra távja Mindszentről vezet Szegedre, a Tiszán ...
A Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség hagyományos, őszi éjszakai teljesítménytúrájának legrövidebb gyalogos távja Algyőről vezet Szegedre a ...
Mutass mindent
Tisza-holtág tanösvény és ártéri pallósor (Mártély)
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei