Dera-szurdok
A főváros környékén kirándulók és a gyerekek nagy kedvence a Pilis és a Visegrádi-hegység találkozásánál lévő, kis hídjairól és meredek sziklafalairól híres, vadregényes szurdok.
Pilisszentkereszt környékén ered és Szentendrén ömlik a Dunába a Pilis leghosszabb vízfolyása, a Dera- vagy más néven a Kovácsi-patak. A környékbeli szerb lakosság adta a pataknak a Dera nevet, amely lefordítva rést, hasadékot jelent. Ennél találóbban nem is lehetne leírni azt a jelenséget, amit Pilisszentkereszt déli határában láthatunk: a víz mély vájatot ásott a mészkőbe, melyet két oldalról már-már függőleges sziklafalak vesznek körbe. A szurdok alján sejtelmes, mohával fedett, óriási kődarabok fekszenek, mintha a mesebeli óriások kavicsokkal dobálóztak volna hajdanán. Kétoldalt, a meredek sziklafalon megkapaszkodó fák lombjai még a legnagyobb kánikulában is megőrzik a hűvöset a völgyben. Érdemesebb azonban csapadékosabb időben jönni, hiszen az ide medret vágó patak nyaranta akár teljesen ki is szárad (vagy a mélyben, a mészkő belsejében csörgedezik).
A kijelölt útvonal hol a szurdok egyik, hol a másik oldalán halad, számtalanszor váltakozva, de ez csak fokozza az élményt, hiszen mindannyiszor egy-egy fahídon kell keresztülmennünk. A patakvölgy romantikus-vadregényes része nem hosszú, nagyjából 1 km-es, minimális emelkedéssel, de ha a parkolóból indulunk, oda-vissza is megjárhatjuk, nem fogjuk megunni.
A parkoló melletti nagy tisztáson pihenőhely és tűzrakó hely is várja a kirándulókat, sőt a szurdok felső végében is találunk padokat, piknikező helyet.
A szurdokon keresztülvezet az Országos Kéktúra útvonala is.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- Pomáz felől Volánbusszal a Pilisszentkereszt, Pomázi út 35. elnevezésű megállónál kell leszállni. Innen a szurdok felső végéből indulhatunk a túrára.
Megközelítés
- A legjobban akkor járunk, ha a Pilisszentkereszt, Pomázi út 35. buszmegállótól feljebb sétálunk a főúton a település felé, majd a Híd utcán néhány lépcső és egy híd után a K jelzést elérve balra térünk. Ez már közvetlenül a szurdokba vezet, és végig is halad azon.
Parkolás
- A Szentendre és Esztergom közötti, 1111-es úton kell lekanyarodni a szurdok parkolójába. Tábla nem jelzi a lehajtót; a 15-ös kilométerkő körül találjuk, közel Pilisszentkereszt déli határához.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Hazánk talán legnépszerűbb hegyvidékén, a Pilis és a Visegrádi-hegység határán túrázunk a Dobogókő és Pilisszentkereszt körüli sziklaformációk között.
A Pilisi vándorlás a Piliscsabai Természetjáró Egyesület jelvényszerző túramozgalma, melynek célja a Pilis és Visegrádi-hegység ismert és kevésbé ...
Túránk az óramutató járásával ellentétes irányban járja körbe a Pilis tömbjét. A Dunántúli-középhegység legmagasabb pontján a pálos rend helyi ...
Kevés olyan hely van Magyarországon, ami a Pilis-tetőhöz felvezető szerpentinhez fogható. Ilyen nyílt, változatos panorámákkal kényeztető, ...
Kihívásokkal teli, elvadult kalandtúra-útvonal a Visegrádi-hegységben, a Holdvilág-ároktól egy kicsit nyugatabbra, Pilisszentkereszt felé.
A Pilis emlematikus településéről, Pilisszántóról indulva járjuk körbe délről az ikonikus hegységet úgy, hogy igazán komoly emelkedőktől mentesen ...
Pilisszentiván és Pilisszántó között futó oda-vissza túra, mely részben városi aszfalton, részben terepen, erdőben halad. Látnivalók szempontjából ...
Pilisszántóról induló, s a Hosszú-hegyet körbeölelő túra, mely a környék népszerű mountainbike útvonalát használja. Bár nem körtúra, néhány perces ...
Mutass mindent
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei