Csókakői sziklamászó hely (Vértes)
Általános jelleg
A Csóka-hegy (479 m) előterében található csókakői vár az ország egyik legszebb várromja, amely az utóbbi években nagyon látványosan megújult. Az erődítmény a mászóhellyel együtt gyorsan elérhető Székesfehérvárról, de a fővárosból is, ami megalapozza népszerűségét. A sziklák az északi oldalon találhatók, egy kis völgy árnyas oldalán. A várhoz közel helyezkedik el a táblás és rövid Déli-fal (Óvoda), amely néhány 3-5-ös nehézségű útjával a kezdők ideális célpontja.
Az Északkeleti-fal jobbra magasodik, leghosszabb részén már 60 méteres kötél szükséges a duplaköteles ereszkedéshez. Ez egy tekintélyes, jól tagolt fal 14 úttal, amelyek nagy része közepes nehézségű. Élvezetes és komoly útvonalak találhatók itt, mint például a Nagyveréb (5), Temes platni (6+) vagy a Stefi útja (5+). Néhány úton természetes biztosítóeszközökkel (ékek, friendek, kötélgyűrűk) kell kiegészíteni a falon található nitteket.
Az Északi-fal kissé bajosan megközelíthető a meredek letjőn, amely esők után óvatosságot kíván. Ez a fal meredek részeivel, áthajlásaival és kemény repedéseivel egyébként sem könnyű játszótér. Az útjai jellemzően 7-8-as nehézségűek, de nem az egyszerű fajtákból, hiszen erős, boulderes részekkel kell megküzdenünk mindenütt. A két könnyebb 6-os útvonala (Szellős repedés , Kulcsos) sem éppen bemelegítő jellegűek.
Ezen a falon komoly erőt igénylő, áthajló útvonalak mászhatók érdekes koreográfiákkal, jó kövön. Ilyen pl. a Tábla direkt (7-), a Proletár (8-), vagy a Madár depresszió (7+). A fal jobboldalát a Kétkaros (7-) és a Kulcsos (6+) markáns és áthajló repedései tagolják. Tőlük jobbra, fogástalan és erősen áthajló falon lelhető fel a legendás Csontbrigád (9+/10-) útja. Az északi fal jobb szélét a Krokodil két 8-as variánsa zárja, valamint két tagolt és könnyű út.
Helyi tippek
Egy szó mint száz: Csókakő fala komoly sportmászóhely. Néhány kezdőknek való útja van, míg a 8-as fokozatban még kitűnő sportmászók is találhatnak maguknak kihívást - annál inkább, mert a sok mászástól a nehéz utak már elég síkosak, és a számozás se baráti. Ám, az útvonalak kifejezetten érdekes, váratlan, jó mozgások, ez pedig nagyon értékessé teszi e mászóhelyet.
A csókakői vár nagyon jó levezető programot kínál egy mászónap után. A sziklafalak árnyékosak, ezért nyáron is pompás mászóhely ez, néhány része egy ideig ellenáll a kisebb zuhéknak is.
Történet
A vár alatti sziklákon először a pannonhalmi mászók kapaszkodtak fel az 1960-as években, majd a székesfehérvári mászók vették gondozásba, jelenleg is két klub kedvenc sziklája ez. Mai, gondos kiépítettsége igazi csapatmunka, ahol Csutorás Gergely, Abonyi Gábor, Németh Attila, Simon Róbert és még sokan mások is dolgoztak. 2004-ben e szép helyről a Rotpunkt SE egy önálló kalauzt is kiadott, amelyet Posch Gabriella szerkesztett. A hely legendás útját, a Csontbrigádot Ravadits Kornél mászta meg 1990-ben.
Mászóutak
1. Sima falacska 5-
2. Bal oldali út3
3. Jobb út 3
4. Borda 3+
5. Kisveréb 3+
6. Ibolya 5
7. Anonim 6+
8. Barguzin legenda 7-
9. Nagyveréb 5
11. Temes platni 6+
12. Tapéta 6
13. Stefi útja 5+
14. Koszos 4-
15. Variáns 5
16. Szellős repedés 6-
17. Téli út 7
18. Tábla direkt 7-
19. Mózes 8
20. Proletár 8-
21. Madár depresszió 7+
22. Kétkaros 7-
23. Kulcsos 6+
24. Csontbrigád 9+
25. Krokodil 8
26. Kémény 3+
27. Bástya 4
Nyitvatartás
A fal egész területén TILOS a sziklamászás minden év március 1. és 20. között , de a "Kormos" nevű úttól jobbra (északra) eső falszakaszon február 15. és június 30. között is tilos a mászás.
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Csókakő, községháza buszmegállóig kell utaznunk.
Megközelítés
- A parkolótól a K jelzést követjük a vár mögé, megkerüljük a várat, és balra, a PL jelzés mentén megtaláljuk a sziklákat (0,3 km, 27 m szintemelkedés)
- A buszmegállótól a K◼ jelzésen indulunk fölfelé a faluból a vár irányába, majd a csatlakozó K jelzést követjük egyenesen a vár mögé. Ott balra, a PL jelekre térve megtaláljuk a sziklákat (1,2 km, 102 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolót a vár alatt, a Vár utca végén találunk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Vértes vidéke és Fejér megye nem bővelkedik várakban, a környéken egyedinek számító, a Móri-árok felett őrködő Csókakő mégis pont olyan, mint ...
A 2014-ben átadott, rövid, családoknak is jó szívvel ajánlott tanösvény a Vértes esszenciáját adja a maga 4,6 km hosszúságával, hiszen bepillantást ...
Kellemes félnapos kirándulás a Vértes platójának egyedi hangulatot rejtő nyugati sziklabércein, melyekről a Móri-árkot és a túloldalon hullámzó ...
Szurdok, fennsík, hegygerinc: a Vértesre jellemző összes hegyi tájat végigjárjuk ezen a látványos körtúrán, a hegység legjellegzetesebb vidékén.
Meglepő változatosság jellemzi a Vértes zeg-zugos vidékét, az összes hazai tájegység arculatát hordozza magán. Látványban, hangulatban gazdag ...
A 10. szakasz átszeli a Vértest, közben izgalmas kitérőket tesz a hegyvidék látnivalóihoz. Az erdészeti utakkal szabdalt, mégis egyedülálló ...
Tömény, látványos körtúra a Bakony legkeletebbi részén, ahol egy kellemes sétával bejárjuk a méltán híres Gaja-szurdokot és a Bodajk feletti ...
A Bakony és Vértes hegységeket elválasztó földrajzi képződmény tökéletesen alkalmas egy kellemes bringatúrára. Kerékpárutakon és kis forgalmú ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei