Szennai skanzen
A somogyi népi építészetet bemutató szabadtéri tárlat része a falu gyönyörű, fakazettás mennyezetű temploma is.
1978-ban, az ország harmadik szabadtéri néprajzi múzeumaként nyitott meg a szennai, méghozzá a falu központjában, a templom körül. A skanzen alapításának célja a Somogyra jellemző, és napjainkig fennmaradt talpas-favázas népi építészet emlékeinek megőrzése volt. A többségükben 19. századi házakat Belső-Somogy és Zselic falvaiból, valamint a Dráva mentéről „szállították” ide: a helyszínen szétszedték azokat, minden darabot beazonosítottak, majd Szennán az eredeti állapothoz hűen összerakták, mint egy puzzle-t. A kis domb köré épült kiállítóhelyen öt lakóházat és a hozzájuk tartozó gazdasági épületeket láthatjuk, utcaszerűen elrendezve.
A zsúpfedeles, háromosztatú lakóházak szoba-konyha-kamra elrendezésűek voltak, amelyek mind a tornácról nyíltak. Fontos volt, hogy a helyiségek külön bejáratúak legyenek, hiszen a füstöskonyhának nem volt kéménye vagy akár ablaka, így a füst az ajtón át távozott. A szoba volt a többgenerációs család lakótere, míg a kamrában a háztartáshoz tartozó eszközöket, lószerszámokat tartották. Ez a fajta építkezés 1848-tól egészen a 20. század közepéig elterjedt volt ezen a vidéken.
Az első, Szennán felépült lakóház 1861-es, és egy rinyakovácsi református család lakta eredetileg. A második, Kisbajomból érkezett ház konyhájában a szabadtűzhelyes főzés kellékeit is szemügyre vehetjük. A harmadik, és egyben legnagyobb porta a fehér gyászviseletéről és epertermesztéséről híres Csökölyből került a múzeumba. Jómódú lakói a konyhából leválasztottak egy negyedik helyiséget, amit télen füstölőként, nyáron pedig nyári konyhaként használtak. A nagykorpádi és a somogyszobi házak már a 20. század elejéről származnak, ez főként a berendezésekben és a használati eszközökben érhető tetten.
A skanzenben láthatunk még zselickisfaludi, alsósegesdi és szalacskai szőlőhegyi pincéket is, közösségi térként pedig a pajtából átalakított foglalkoztató szolgál.
A szabadtéri kiállítás ékköve az 1785-ben épült, ma is működő református templom. A népi barokk stílusú épület belső tere az igazán különleges: virágmintás, festett fakazettás díszítése lenyűgöző látványt nyújt. Nem csupán a teljes mennyezeten láthatjuk a változatos mintájú festéseket, de a padok elején, a karzaton és a szószék oldalán egyaránt. A templom mögött látható református temető szép sírkövei részben a szennai régi sírkertből származnak, részben rekonstruált másolatok.
Az Európa-Nostra Díjjal kitüntetett falumúzeum a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalától csupán száz méterre található, így meglátogatása a túrázásba is könnyen beilleszthető program.
Nyitvatartás
vasárnap | 09:00–17:00 |
kedd | 09:00–17:00 |
szerda | 09:00–17:00 |
csütörtök | 09:00–17:00 |
péntek | 09:00–17:00 |
szombat | 09:00–17:00 |
Nyitvatartás:
- március 12. – november 13.
kedd–vasárnap: 09:00-17:00
Téli nyitvatartás:
- március 1. –március 11.
- november 14 . – december 13.
szombat-vasárnap: 10:00 - 16:00
Zárva:
- Hétfőnként
- Mindenszentek napján
- Húsvét hétfőn
- Pünkösd hétfőn
Árak:
Múzeumi belépő :
- Teljes árú (26-62 év közötti felnőtt): 1000 Ft
- Diák/Nyugdíjas (6-26 év között, 62-70 év között): 500 Ft
- 6 éven aluliak és 70 éven felüliek: ingyenes
Templom belépő:
- Teljesárú: 400 Ft
- Kedvezményes (6-26 év között): 200 Ft
Kombinált belépő (múzeum és templom):
- Kombinált teljes árú belépő: 1300 Ft
- Kombinált nyugdíjas belépőjegy (62-70 év között): 825 Ft
- Kombinált diák belépőjegy: 650 Ft
Csoportos- és egyéb belépőjegyekért érdemes a skanzen oldalát felkeresni.
Ingyenes nyitvatartási napok:
- március 15.,
- augusztus 20.,
- október 23.,
- valamint minden hónap 2. vasárnapján a 26 év alatti személyek, továbbá a 18 év alatti személyt kísérő, legfeljebb két közeli hozzátartozó látogatása ingyenes.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 júliusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A Kaposvárról induló buszokról a Szenna, községháza megállóig utazzunk.
Megközelítés
- A buszmegállótól csupán néhány tíz lépés a bejárat a felu központja felé indulva.
Parkolás
- A bejárat előtt, az utcán találunk néhány parkolóhelyet.
- A skanzen oldalában, az Árpád utcában találunk kiépített parkolót (a kerékpáros pihenő mellett).
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Viszonylag hosszú túra kalandparkkal, csillagparkkal, forrással, tóval és skanzennel. Hossza ellenére csekély szintkülönbséget tartalmaz.
A Zselici Tájvédelmi Körzet legvadregényesebb erdeiben teszünk egy körtúrát. Összefüggő erdőrengetegben kirándulunk, csak néhányszor szakítja meg ...
Könnyed, rövid családi séta az erdővel keretezett, bájos Töröcskei-tó körül a zselici bükkösök hangulatával fűszerezve.
A Somogy megyei turisták egyik szentélyéből, a Gyertyánosból indulunk nagy körtúránkra. A Zselic hangulatos erdei, vadregényes völgyei, és a lankák ...
A Dunántúl kevésbé ismert kistáját, a Belső-Somogy és a Mecsek, illetve a Kapos és a Dráva folyók között elterülő löszös-homokos dombságot, a ...
A Zselic dombvidéke sokak számára elsősorban a csillagos égbolt rezervátum miatt lehet ismerős, azonban a kistáj leghíresebb – és egyben talán ...
A Zselic két, legendákkal körbeszőtt kútjához igyekszünk körtúránkon. A Mátyás-kút és a Feneketlen-kút a Dennai-erdő mélyén bújik meg, ahol ...
A versenyre utaló elnevezés ezúttal családi túrát takar: a Kaposvár melletti mesterséges tó nemcsak a horgászok, hanem a rövid bringatúrára vágyó ...
Mutass mindent
Szennai skanzen
7477 Szenna
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei