Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Tihany
A Skanzen két épületből áll, amelyeknek már külseje is igazi különlegesség, hiszen építészeti stílusuk csak Tihanyra jellemző. Az egyik épületben egy parasztgazda életmódjával, a másikban egy halászcéh mindennapi tárgyaival kerülhetünk közelebbi kapcsolatba.
A Tihany egykori jellegzetes népi építészetét és az itt élők életmódját bemutató Skanzen létrehozásának ötlete már az 1930-as években felmerült, ám a megvalósításra csak az 1960-as években került sor. A Balaton-felvidékén és a Bakony környékén a fő építkezési anyag a kő volt, Tihanyban pedig külön helyi építkezési stílusként alakult ki a vakolatlan bazalt-terméskő falazás.
Más falvak építészetétől könnyedén megkülönböztethető a tihanyi ház, hiszen csak itt jellemző, hogy míg a ház vakolatlan, addig az ablakok körül vakolt, fehérre meszelt a szegély. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum két épületet és azok környezetét foglalja magába.
Az 1965-ben helyreállított Parasztgazda-ház egy nádfedeles, úgynevezett "lopott" tornácos épület. A lopott kifejezés itt arra vonatkozik, hogy a tornácot a homlokzat beljebb helyezésévél, azaz a szobából teret lecsípve alakították ki. A tornác oldalának később jelentősét részét befalazták, így egy kisebb szobát alakítva ki, amely aztán általában a nagyszülők hálószobája lett. A házban az egykori lakók mindennapi használati tárgyait, gazdagon díszített bútorait tekinthetjük meg. A fészerben a mezőgazdasági eszközök mellett egy szekér és egy fakutya is áll.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum másik épülete a Halászcéh-ház, amely a Balaton környékének egyetlen ilyen háza. Itt rendezte a céh régen az összejöveteleket, és a céh jelképeit (pl.: céhláda, céhpecsét, céhkorsó) is itt őrizték. A ház szobából és konyhából áll, láthatunk benne egy zöldmázas kályhaszemekből rakott szemeskályhát, korhű bútorokat, szentképeket, gipsz- és porcelánszobrocskákat.
A lakótérhez csatlakozó fészerben helyezték el a különféle halászati eszközöket. Olyan érdekességeket láthatunk itt, mint az egyetlen fatörzsből kifaragott bödönhajó, az ennél újabb fajta deszka- vagy lentahajó, valamint a jég- és nyári halászatnál használt rengeteg korabeli eszköz.
Az épületeket 1934-ig mostani formájukban használták. A két épület érdekessége, hogy míg a Parasztgazda-ház nádfedeles tetejét 2015-ben újra cserélték, addig a Halászcéh-házon az eredeti nádfedélt láthatjuk. A két tető egymás mellett jól mutatja a fölöttük elszállt éveket.
A múzeum bejárata az apátság és a Visszhang-domb között kanyargó Pisky-sétányról nyílik.
Nyitvatartás
2022-ben:
- márc. 11. – ápr. 30.: csütörtök, péntek, szombat, vasárnap: 10:00-16:00
- máj. 1. – máj. 31.: hétfő-vasárnap: 10:00-17:00
- jún. 1. – aug. 31.: szerda-hétfő: 9:00-18:00
- szept. 01. – szept. 30.: hétfő-vasárnap: 10:00-17:00
- okt. 1. – 2022. dec. 18.: csütörtök, péntek, szombat, vasárnap: 10:00-16:00
Árak:
Felnőtt (26-62 év között): 1000 Ft
Ifjúsági / nyugdíjas (6-26 év és 62-70 év között): 500 Ft
Gyermek 6 éves korig: ingyenes
Nyugdíjas 70 év felett: ingyenes
Családi jegy (2 felnőtt és max. 3 gyermek): 2500 Ft
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 augusztusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltrést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A helyközi buszokról a Tihany, posta megállónál szálljunk le.
Megközelítés
- A buszmegállótól sétáljunk fel az apátsághoz, onnan induljunk el a Pisky sétányon, útközben találjuk a skanzent (3-400 m).
- Bármelyik parkolóból indulunk, sétáljunk ki az apátság és a visszhang-domb között tutó Pisky sétányra, nagyjából félúton találjuk a Szabadtéri Múzeumot.
Parkolás
- A legközelebbi parkolót a Visszhang utcában találjuk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Ez a rengeteg látnivalót felvonultató, változatos útvonal bemutatja a táj kialakulását és természeti értékeit, miközben számos kilátópontról ...
A könnyű túra a Tihanyi-félsziget faluhoz közeli, keleti felét járja be. Fő látványosságai a barátlakások, a Szélmarta-sziklák, a Külső- és Belső ...
Egy tihanyi körről nehéz bármit is mondani anélkül, hogy az ne szirupos közhelyek puffogtatásának tűnjön. Izgalmas geológia és morfológia, ...
A leghíresebb balatoni monda emblematikus alakja, a mesebeli szépségű Helka ihlette a Tihanyi-félszigetet keresztbe-kasul behálózó instant túrát.
A leghíresebb balatoni monda emblematikus alakja, a mesebeli szépségű Helka ihlette a Tihanyi-félszigetet keresztbe-kasul behálózó instant ...
A Téli Tihany teljesítménytúrák második leghosszabb távja bejárja a félsziget leglátványosabb részeit. Végigjárjuk a gejzírmezőt, majd a félsziget ...
A Téli Tihany teljesítménytúrák rövid, könnyen teljesíthető távja is bőven tartogat csodás panorámákat és izgalmas felfedeznivalókat.
A Téli Tihany teljesítménytúrák leghosszabb távja tökéletesen alkalmas arra, hogy a Tihanyi-félsziget geológiai és kulturális értékeit megismerjük, ...
Mutass mindent
Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Tihany
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei