Cáki pincesor
Mesébe illő hangulatba ringatnak minket a cáki pincék, amelyek gesztenye- és tölgygerendából ácsolt, agyaggal döngölt falai között nem csupán szőlőt, hanem főleg gesztenyét, olykor gyümölcsöt tároltak. A pincék elhelyezkedésének tervezését ránézésre egy kiadós borozás kísérhette; talán így fordulhatott elő, hogy a „házsor” tagjai cikkcakkban, kusza összevisszaságban pöttyözik a domboldalt.
A Kőszegi-hegység lábánál fekvő falucskában a terebélyes gesztenyefák alatt sétálva elkezd visszafelé forogni az idő kereke, amint megpillantjuk a zsúpfedeles, kontyos, fehérre meszelt falú házikókat. A nyolc, múltat idéző épület a 19. század elejéről mesél nekünk. Földes padozatot, boronagerendázatos falakat, szelemenes, ollóágazatos nádtetőt figyelhetünk meg. Jellegzetes az előreugró tetőzet, amely a szabadban is védelmet biztosított az eső és a tűző nap ellen, valamint a házikóknak különös bájt adó, túlnyúló fagerendázat.
A skanzenként látogatható pincéket tavasztól őszig nemcsak kívülről, de belülről is megnézhetjük. A kiállításon a korabeli szőlészeti, borászati eszközökkel is találkozunk, sőt a boroshordó készítésének mesterei, a kádárok munkásságába is bepillantást nyerünk.
Régen, amikor a környék hegyeit-völgyeit lugasok hosszú sorai csíkozták, a szüretelők ősszel puttonyokba gyűjtötték a szőlőt, amit nagyobb tárolóedényekben, szekereken szállítottak a pincékhez. Itt a darálás után préseléssel nyerték ki a szőlőlevet, majd a mustot speciálisan kezelt fahordókba töltötték, és a megfelelő eljárással bort állítottak elő belőle.
A hegység déli lábánál a táj adottságai ideálisak voltak a szőlőtermesztéshez. A benapozott, fényben fürdő lejtőkön virágkorát érte a borkultúra - egészen az 1890-es évekig, amikor végigsöpört itt a filoxérajárvány, elpusztítva a szőlőültetvényeket. Az amerikai kontinensről származó szőlőgyökértetű jelenlétét nemcsak itt, hanem egész Európában megsínylették a szőlők. A rákövetkező években kisebb arányban újratelepítették ugyan a tőkéket Cákon is, de a terület nagy részére inkább gesztenye- és gyümölcsfákat ültettek. A pincék ezentúl a termések tárolását is szolgálták, vagy épp egy baráti poharazgatás helyszínévé váltak.
Ha tavasztól őszig tervezzük a látogatást, nagy eséllyel belefuthatunk egy borkóstolásba, lovaskordézásba, íjászatba, kézműves foglalkozásokba, egyéb szervezett programokra.
Előzetes bejelentkezéssel kérhetünk magyar nyelvű tárlatvezetést, ami segít abban, hogy visszarepülhessünk a szőlőtermesztés virágkorába.
Nyitvatartás
A pincesor szabadtéri múzeum, így szezonálisan tart nyitva,
minden évben az alábbiak szerint:
április 1. - október 31.:
- hétfő: zárva
- kedd-vasárnap: 10:00-12:00; 14:00-16:00
Borkóstolásra a Mándli Borházban és a Stefanich Pincészetben van lehetőség előzetes egyeztetés alapján.
Csoportoknak előzetes bejelentkezés: Fehér Csabánénál: +36 20 246 0180
A pincesor kívülről az év bármely napján megtekinthető.
Árak:
Belépőjegyek:
- felnőtt: 500 Ft
- diák/nyugdíjas: 300 Ft
- csoportos (10 fő felett): 300 Ft/fő
- családi (2 felnőtt és 2 vagy több gyerek): 1000 Ft/család
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 augusztusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A Kőszegről és Bozsokról induló buszjáratokról a Cák, pincesor nevű megállóban kell leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból a nyugati irányba induló mellékutcán induljunk a S↺ jelzést követve, majd az Y elágazásnál tartsunk jobbra (150 m).
Parkolás
- Az ország nyugati csűcskében található Cákot a Kőszeget Szombathellyel összekető 87-es főútról tudjuk megközelíteni. Északi irányból Kőszeg, Rohonci utca felől, déli irányból pedig Kőszegszerdahelyen keresztül érhetjük el.
- A faluban haladjunk végig a Fő utcán, majd ennek folytatásában jobbra a Petőfi utcán. A fából készült buszmegállóval szembeni ingyenes parkolóban tudjuk hagyni az autót. Innen gyalogosan közelítsük meg a skanzent!
Koordináták
Ajánlatok a környéken
A szelídgesztenyéseiről és régi pincesoráról híres Cákról induló körtúra a Kőszegi-hegység hét forrását járja végig, emellett számos történelmi és ...
Az Alpok magyarországi nyúlványának aljába kalauzol bennünket ez a tartalmas, természeti értékekben gazdag körtúra.
Hangulatos patakvölgyek, források, zöldpala sziklaformációk és sétányok mentén kapaszkodunk fel a Dunántúl legmagasabb pontjára, majd a Szent Vid ...
Kellemes klímájú patakvölgyben, majd a Szent Vid bronzkor óta lakott hegyén keresztül kapaszkodunk a Kendig-gerincre. A panorámákkal tűzdelt ...
Változatos túra a hegység csúcsaira, mely során nagyszerű kilátásokban lehet részünk az Alpok és a Kisalföld irányába. Közben hűs fenyveseket ...
Ezen az alpannonia® Hard túrán két igazolóponttal találkozunk. Masszív igénybevétel ez a túrázó izomzatára nézve, hiszen az első etapban több, mint ...
A Velemből a Szent Vid-hegyre vezető tanösvény a régészeti leletekben gazdag terület történelmét mutatja be.
Az Írott-kőre magyar oldalról induló legkönnyebb és legrövidebb körtúra akár kisgyerekekkel is bejárható.
Mutass mindent
Cáki pincesor
9725 Cák
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei