Budaszentlőrinci pálos kolostorrom
A történeti források szerint az egyetlen magyar alapítású rend monostorát a XIV. század elején kezdték el építeni a mai Szépjuhászné-nyeregben, a kolostorról elnevezett, későbbi Budaszentlőrinc, a korábbi Nándor település közelében. A kolostort Károly Róbert, majd Nagy Lajos adományai virágoztatták fel, aki 1381-ben egy itáliai hadjáratáról magával hozta a rend névadója, Remete Szent Pál egy ereklélyét is. Ennek különálló kápolnát emeltek.
A budaszentlőrinci kolostor a 15. században már az egész pálos rend főmonosotra volt, és egy ideig Fráter György, a híres államférfi és későbbi erdélyi vajda is a falai között élt. Bátori László szerzetes pedig itt halt meg, miután a Hárs-hegy csúcsa alatti, ma róla elnevezett barlangban húsz évett töltött, elsőként fordítva magyarra a teljes bibliát. A monostor akkoriban jelentős átépítéseken és bővítésen esett át: a kolostorépület meglehetősen tekintélyes méretűre, több mint 70 méter hosszúra nőtt, hozzá háromhajós templom kapcsolódott.
A létesítményt a törökök 1526-ban feldúlták és lerombolták. Többé nem került vissza a pálosok tulajdonába., majd 1686-tól, a Habsburgok idején az enyészet martalékává vált. A megmaradt, földből kiemelkedő romokat a 19. és 20. század folyamán a környékbeli építkezésekhez széthordták - többek között az 1780 körül épült, az 1930-as évekig álló, a nyereg nevét adó Szép Juhászné fogadóhoz is felhasználták a köveit. A 20. században megkezdett ásatások eredményeként ma a templom és a kolostor alapfalai láthatók a Budakeszi úttól karnyújtásmyira, egy rendezett romkertben. 2001-ben a főtemplom szentélyében szabadtéri oltárt állítottak fel, nem messze tőle Remete Szent Pál fából készült emlékoszlopa áll.
A környéken ma nem találunk Budaszentlőrinc nevű települést. A név eredete valószínűleg arra vezethető vissza, hogy egy időben Szent Lőrinc védelmébe ajánlott, népszerű búcsújáróhely volt itt.
A helyszínt bemutató geoládát itt találod.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.
Tömegközlekedéssel
- Busszal a Széll Kálmán tér és Budakeszi között közlekedő 22, 22A vagy 222 járatokkal közelíthetjük meg a kolostor romját. Leszállnunk a Szépjuhászné, gyermekvasút megállónál kell.
- Érkezhetünk a Széchenyi-hegyet Hűvösvölggyel összekötő gyermekvasúttal is, amiről a Szépjuhászné megállóban kell leszállnunk.
Megközelítés
- A Szépjuhászné, gyermekvasút buszmegállóból, és a parkolóból a Mária-út ᵯ jelzésén kell sétálni lefelé, a játszótéren át, amelynek az aljában át kell térni a lila L jelzésre. Rögtön ott találjuk a romokat.
- A gyermekvasút Szépjuhászné megállójából a Budakeszi út irányába kell sétálnunk a Mária-út ᵯ jelzésén, majd arról balra a lila L jelzésen letérve szinte azonnal a kolostorromnál találjuk magunkat.
Parkolás
- Autóval a Szépjuhászné mellett, a Budakeszi és Schüller út találkozásánál található ingyenes parkolóban érdemes megállni, amely azonban jó időben, különösen hétvégén, zsúfolt lehet.
Koordináták
Budaszentlőrinci pálos kolostorrom
1021 Budapest
Tulajdonságok
- 9 Közeli túrák
Egy rövid, ám annál érdekesebb túrát ajánlunk a Budai-hegységben, amelyben van két kilátó, egy miniszurdok fahíddal, egy rejtélyes barlang, és sok ...
Kinek futókör, kinek túraút. Kinek edzés, kinek séta. A mintegy 80 kilométeres Budai Térképkör körtúra bármi lehet: csak rajtunk múlik, mit hozunk ...
2015-ben adtak át ezt a tanösvényt, amely a szív- és érrendszeri betegek, valamint cukorbetegek rehabilitációját segíti a budai Szent Ferenc Kórház ...
A budai sárga turistaút (S jelzés) a Budai-hegység hátsó udvarában kanyarog, kevésbé ismert, de annál látványosabb helyeken. Hóval fedve ...
Budapest határán túrázva tartalmas keresztmetszeti képet kaphatunk arról, mennyire sokrétű, mozaikos hegyi táj terül el a főváros oldalában.
Egynapos, 23 kilométeres túra Budán és környékén, tengerszemmel, panorámacsúcsokkal, furcsa üregekkel - végig a P jelzésen.
Budapest a világ egyik legszebb fekvésű fővárosa, s ez zömében a Dunáig ereszkedő Budai hegyeknek köszönhető. Egy félig városi, félig erdei túra ...
Főleg a fővárosban és annak környékén élők számára lehet jó ötlet ez az inkább könnyűnek mondható túra szép panorámákkal, kilátókkal, érdekes ...
Fővárosunk peremén közlekedik a keskeny nyomtávú vasútvonal, mely az erdők mélyén, a budai hegyek között kanyarog a XII. és II. kerületben a ...
- 9 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei