Százhalom
Az itteni erdőségbe több mint 3000 éve érkezett egy ismeretlen népcsoport, aminek emlékét számtalan földvár és halomsír jelzi. Ezek legnagyobbika a Száraz-Gerence oldalában álló, 226 halomsírt magába foglaló terület.
Az időszámításunk előtti 15. században óriási népvándorlási hullám indult a mai Ausztria és a Cseh-medence felől a Dunántúlra. Mivel a népcsoport eredete tisztázatlan (talán az illírekhez tartozhattak), a kutatók a temetkezési szokások alapján halomsíros kultúrának nevezték el őket.
Habár sok konkrétumot nem tudunk a népcsoportról, a leletekből annyi látható, hogy társadalmuk tagolt volt. A katonák és az arisztokrácia a hegytetőt foglalták el, földvárakban éltek, míg a földművesek az alacsonyabb lankák tisztásain telepedtek meg. A földvárak (pl. Tevelvár, Pápavár) védelmét vagy a hegyoldal természetes meredek lejtői látták el, vagy ennek hiányában sáncot emeltek az összehordott kövekből.
A hegyvidéki körülményekhez szokott, állattartással foglalkozó közösség az addig lakatlan Öreg-Bakony erdőségeiben telepedett meg. A hegység nagy részét ekkor tölgyerdő borította, ami a makkoltatással igencsak kedvezett a sertéstartásnak. Ezt igazolja, hogy a feltárt sírokból több helyen számos malaccsont került elő. A kutatók azt valószínűsítik, hogy a temetkezési szertartás részeként a halotti toron elfogyasztott állat maradványait is a sírba tették.
A halottakat a társadalmi rangtól függetlenül máglyán égették el, majd a hamvakat urnába rakták. A halott mellé helyezték fegyvereit, ékszereit, egyéb használati tárgyait, majd 1-3 méter magas, valamint 5 és 30 méter közötti átmérőjű halmot emeltek fölé kőből vagy földből.
Itt, Bakonybéltől északkeletre található a legnagyobb, kiemelkedő jelentőségű halomsírmező összesen 226 sírral, de az Öreg-Bakony számtalan más pontján, például Ugodtól délre is felfedezhetünk ilyeneket. A temetkezőhelyek beazonosítását időnként az is megnehezíti, hogy az egykori tisztásokat az idők folyamán benőtte az erdő, visszafoglalta a természet.
Ilon Gábor régész így mutatja be az egyik legjelentősebb lelőhelyet, az ugod-katonavágási halomsírmező egyik halomsírját: „8-18 méter átmérőjű és átlag fél méter magas, földből és kőtörmelékből álló halom alól előkerült a 10-30 centiméter vastag faszenes máglyamaradvány, mely alatt vörösre égett a talaj a holttestet hajdan elemésztő máglya tüzétől. Ezen a vörösre égett talajon és a máglyamaradványok között voltak a sírmellékletek 100-110 centiméteres mélységben. A föld felszínén elégetett halott csonttöredékei fölött edénytöredékek hevertek, valamint itt kerültek elő a máglyatűzben eldeformálódott bronztárgyak: karperecek, tűk, karikák, tőr- és lándzsacsúcsmaradványok, üveggyöngyök."
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Budapestről, Veszprémből, Pápáról és Zircről közlekedő járatról a Bakonybél, felső nevű megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból a Z jelzés északnyugat felé induló ága vezet a halomsírokhoz; az utolsó métereket jelzetlen szakaszon kell megtennünk. A halmokat a jelzett úttól jobbra, pontosabban a Z és S● jelzés között találjuk (összesen 3,7 km, 155 m szintemelkedés).
Parkolás
- A Jókai utcán, a Z jelzés mentén a KRESZ szabályainak megfelelően tudjuk leparkolni az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Közepesen nehéz, csúcsmászós körtúra Szépalmapusztáról a Kőris-hegyre halomsírokkal, barlangokkal.
Rövid, látványos, kisebb gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető túra Hubertlakra, ahol a különleges látványt nyújtó tavacska mellett egy ...
A kör nevéből már sejthető, hogy nem pehelysúlyú futásra nevezünk: majdnem 18 km-en több mint 600 m szint nem is jöhet ingyen. Cserébe kapunk erdőt ...
Kellemes körtúra Bakonybél vonzáskörzetében, Móricháza romjaival, több mint 3000 éves halomsírokkal és a Witt Lajos-kilátóponttal, ahonnan Kádár ...
Az elején kissé megerőltető, de utána kellemes Bakonybél körüli körtúra a Likas-kő, az Odvas-kői-barlang és Gerencepuszta érintésével.
A Márvány-völgy meredek, törmelékes ösvényén és barlangok szomszédságában haladó, sírhalmok titkait kutató, tanösvényekkel összefonódó, jól ...
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
A legkönyebb és legrövidebb klasszikus csúcsmászó körtúra Bakonybélből a Kőris-hegyre, amelynek során víznyelőket, barlangokat és több mint 3000 ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei