Cella Septichora Látogatóközpont és Ókeresztény Mauzóleum
Város a város alatt – nem véletlenül nyilvánította az UNESCO a világörökség részévé a pécsi ókeresztény sírkamrákat. A római kori nekropolisz páratlan kulturális emlék, amelyet nemcsak a régészek csodálhatnak meg a maga teljes valójában, hanem bárki, aki ellátogat Pécsre.
Sopianae városát a 2. században alapították, majd szerepe egyre jelentősebb lett a római fennhatóság idején: a 3. század végén már Valeria tartomány központja volt. Az ókori település Pécs mai belvárosa területén feküdt, a korabeli közigazgatási, gazdasági, vallási központ egy részét fallal is körülvették. A vallási élet folyamatosan változott Pannoniában éppúgy, mint a Római Birodalom egész területén. A hivatalos római istenek kultuszát előbb misztériumvallások kezdték felváltani a 3. században, mígnem a kereszténység a kezdeti üldöztetést követően a 4. század végére hivatalos államvallássá lett. A római uralomnak legkésőbb 430-ban a hunok érkezése vetett végett.
Sopianae ókeresztény lakosságának sírépítményei azonban ma is tudósítanak a római korról. Az első festett sírkamra a Széchenyi téri jezsuita rendház építésekor, 1716-ban került elő, azonban ezt nem őrizték meg az utókor számára. A Péter-Pál sírkamrát a Káptalani Levéltár alapjainak ásása közben találták meg 1782-ben, és ettől kezdve eddig összesen 25 sírkamra feltárása történt meg (ezeket előkerülésük sorrendjében számozzák). Közülük jó néhány a nagyközönség számára is elérhetővé vált a Cella Septichora Látogatóközpont létrehozásával.
A sírkamrák egyedülállóak egyrészt azért, mert méretükben és gazdagságukban a legjelentősebbek az Olaszországon kívül feltárt nekropoliszok között; másrészt festésük egyedül a római katakombákéhoz hasonlítható. Kisméretű, családi sírkamrák és nagyobb építmények egyaránt előkerültek a föld mélyéből; a festett síremlékek belső tere ókeresztény szimbólumok felhasználásával készült bibliai jeleneteket idéz. A leglátogatottabbak a Péter-Pál sírkamra, a Korsós sírkamra, a Cella Trichora (háromkaréjos kápolna), illetve a névadó Cella Septichora, egy hétkaréjos épület, amely a legnagyobb az ókeresztény temetőben.
Az Ókeresztény Mauzóleum térben kissé elkülönül a sírkamráktól. Feltárására 1975-ben került sor, a Szent István téri vízesés javítása során. A kétszintes temetői kápolna felső része cella memoriaeként (föld alatti sírkamra) szolgált, amíg a kriptában temetkeztek. A sírkamrában, amelynek gazdag díszítése a fent említettekéhez hasonló (a festmények részben felületkitöltő díszítések, részben pedig figurális ábrázolások), három szarkofágot is elhelyeztek.
Az ókeresztény temetőt 2000-ben nyilvánították a világörökség részévé, ezzel is elismerve a kulturális emlék egyediségét és értékét.
Nyitvatartás
Ókeresztény Mauzóleum
április 1. - október 31.:
- kedd–vasárnap: 10:00–17:45
november 2. - március 31.:
- csütörtök–vasárnap: 10:00–16:45
Szünnap: hétfő, kedd, szerda
Középkori Egyetem
április 1. - október 31.:
- kedd–vasárnap: 10:00–18:00
november 2. - március 31.:
- csütörtök–vasárnap: 10:00–17:00
Jegyvásárlási lehetőség az Ókeresztény Mauzóleumban, a téli nyitva tartás alatt kísérettel látogatható.Szünnap: hétfő, kedd, szerda
A Cella Septichora Látogatóközpont 2022. június 6-tól várhatóan 2023. év elejéig felújítás miatt zárva tart.
Június 22-től az Ókeresztény Mauzóleum új fogadóépületében várjuk a látogatókat a Szent István téren. Az Ókeresztény Mauzóleumban folytatódnak népszerű tárlatvezetéseink is.
Árak:
Ókeresztény Mauzóleum
-
Felnőtt: 1000 Ft
-
Diák, nyugdíjas, pedagógus: 800 Ft
Középkori Egyetem
-
Teljes árú: 1000 Ft
-
Diák / nyugdíjas / pedagógus: 600 Ft
-
Csoportoknak 10 fő felett 15% kedvezmény
Az idegenvezetés díja:
-
Magyar nyelven: 7000 Ft / csoport
-
Idegen nyelven: 9000 Ft /csoport
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2023 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A helyi járatok közül a Főpályaudvarról induló 44-es busz Cella Septichora megállóhelye van legközelebb a Látogatóközponthoz, amely egyébként a kicsit távolabb lévő Barbakán megállóhelytől is könnyen elérhető.
Megközelítés
- A Cella Septichora megállóhelytől kb. 50 métert kell megtenni a Sétatéren, míg a Barbakán megállóhelytől kb. 350 métert kell sétálni az Esze Tamás utcán és a Dóm téren keresztül.
Parkolás
- A Szent István téri parkolóban lehet legközelebb parkolni.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Pécsett és környékén a vaskortól a modern időkig lehet kalandozni: ha jól választjuk meg a túra útvonalát, számos múltbéli titok tárul fel előttünk.
Kirándulásunk során felkapaszkodunk a Pécs fölé magasodó Parkerdő legmagasabb pontjaira, és a csúcsokon, sziklapárkányokon álló kilátókból ...
Kellemes hegytetői séta a Nyugati-Mecsek legmagasabb csúcsára, kilátójába, tornyába. Tanösvényen ismerkedhetünk meg a természet értékeivel; ...
Az ország legrövidebb kisvasútja egész évben várja a vonatozni vágyókat Pécs felett, a Mecsekben, a Misina-tető és az állatkert tőszomszédságában, ...
A mecseki szénbányászat kezdeteit, a kibontakozó pécsi turistaélet XX. századi emlékeit és a Kanta-vár legendáját megismerve teszünk erdei sétát a ...
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...
Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...
Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk.
Mutass mindent
Cella Septichora Látogatóközpont és Ókeresztény Mauzóleum
7621 Pécs
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei