Csillagvár, Balatonszentgyörgy
A világon egyedülálló, csillag alaprajzú épületben ma múzeumot találunk, ahol a középkori élet szereplőit láthatjuk valósághű ábrázolásban. A valaha vadászkastélynak épült vár ma rengeteg programnak ad otthont.
A Csillagvár Múzeum is kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosokat. Tudj meg többet a Természetjáró Kártyáról (TEKA), a kedvezményekért kattints ide!
A Balatontól és Balatonszentgyörgytől délnyugatra, erdős domboldalban helyezkedik el a Festeticsek egykori vadászvára. A világon egyedülálló, csillag alaprajzú épületben ma múzeumot találunk, ahol két állandó kiállítás is vár ránk: a huszármúzeum és a középkori életpanoptikum.
A vár központi helyiségében egy több mint 30 méter mély kút található, mellette a kapitány-, az őr- és pihenő szobák, a füstös konyha. Itt kapott helyet a középkori életet bemutató panoptikum. A falusi pappal vitázó várkapitány, a lakomázó vitézek, az őrséget teljesítő katonák, az éppen fogat húzó falusi kovács és a konyhán serénykedő asszonyok mind valósághű ábrázolásban szerepelnek.
A görögkereszt alaprajzú kazamatákban (pincerendszerben) kapott helyet a világon egyedülálló huszármúzeum. A közel 150, egyenként 80 cm magas huszár egykori könnyűlovasságunk díszes viseletét jeleníti meg, de láthatjuk időrendbe állítva a hun-magyar harcosokat és a középkori főurakat is, a sort pedig az I. világháború katonái zárják.
A régi feljegyzések alapján kiderült, hogy a Csillagvár az 1820-as években épült, Festetics László gróf vadászkastélyának, régi várakat idéző preromantikus stílusban. Majd még ebben az évtizedben árokkal és magas sánctöltéssel vették körül az épületet, amely így már leginkább egy középkori végvárhoz hasonlított. Az épületet 1957-ben műemléki védelem alá helyezték; falain a régi paraszti élet mindennapi használati tárgyait láthatjuk.
A közel 1,5 hektáros területen 2006-tól művészeti alkotótáborokat indítottak, amelynek alkotásait is megcsodálhatjuk a parkban. Az egykori grófi istállóban ma csárdát találunk, és egy kovácsműhely is vár ránk a parkban, ahol mi magunk is megpróbálkozhatunk a nekünk tetsző tárgyak elkészítésével.
A szabadtéri színpadon a „Csillagvári Esték” rendezvénysorozatát is megtekinthetjük. A Csillagvárban lovaskocsizhatunk, lovagolhatunk, kipróbálhatjuk az íjászatot és a dobócsillagozást. Az Állatudvarban hazánkban őshonos állatokat és honosított fajokat egyaránt találunk, így simogathatunk és etethetünk kecskéket, racka- és merinói juhokat, magyar fajta baromfikat, nyulakat, magyar tarka tehenet és egy mosómedve mindennapjaiba is bepillantást nyerhetünk. A ragadozók világával egy solymászbemutató keretében ismertetnek meg bennünket, ahol láthatjuk a madarak mozgását, felrepülését és leszállását, valamint meg is érinthetjük ezeket a csodás madarakat és egy közös fotót is készíthetünk velük.
A környezet tökéletes hangulatához a szalonnasütés illik, erre is lehetőségünk van a Csillagvár parkjában, de bográcsozhatunk is, ha inkább egy paprikás krumplira vágynánk. A helyszínen tűzrakót, fát, edényeket, sőt még alapanyagot is biztosítanak számunkra. És amíg az étel készül, a gyerekek jót játszhatnak a fából készült mászókán, hintán, libikókán és a többi játszótéri játékon. A múzeumot Koroncz Ilona, Túri Török Marcell és Túri Török Tibor alapították, utóbbi egyébként Keszthely számos múzeumának is alapítója, tulajdonosa.
Nyitvatartás
április:
- a hét minden napján: 10:00-16:00
május - augusztus:
- a hét minden napján: 10:00-18:00
szeptember, október:
-
a hét minden napján: 10:00-16:00
november, december és január - március:
- zárva
Árak:
2022-es árak:
- Felnőtt: 1150 Ft
- Gyerek (4-14 év), nyugdíjas: 850 Ft
- Családi (2 felnőtt, 2 diák): 3600 Ft
- Felnőtt csoport (15 fő felett): 1000 Ft/fő
- Diák (4-14 év) és nyugdíjas csoport: 750 Ft/fő
- Íjászat: 25000 Ft
A belépő árából 20% kedvezmény jár Természetjáró Kártya tulajdonosok számára.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 decemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A vasútállomástól induló autóbuszjáratokkal Balatonszentgyörgy, Battyánpuszta megállóig utazhatunk.
- Balatonszentgyörgy a Székesfehérvár - Gyékényes, vagy a Balatonszentgyörgy - Tapolca - Ukk vasútvonalon érhető el.
Megközelítés
- A buszmegállótól északkelet felé indulunk. Az elágazáshoz érve jobbra kell tartani. Innen a P jelzést követhetjük. Egy jobb-, majd egy balkanyar után érünk a múzeumhoz. Összesen 1,6 kilométer.
- A vasútállomástól az ott induló P jelzést követhetjük egészen a múzeumig. 4,2 kilométert kell gyalogolnunk.
Parkolás
- Balatonszentgyörgy a 75-ös úton, vagy a 7-es útról Holládnál lekanyarodva közelíthető meg.
- A Csillagvár előtt van parkoló.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Rövid kirándulást teszünk a Balaton partjáról a közeli somogyi erdőkbe, miközben az egyedülálló Csillagvárat, a Festeticsek erődszerű vadászlakját ...
A Vonyarcvashegyről induló Lepke teljesítménytúrák legrövidebb távja is sok látnivalóval, pazar panorámával várja az indulókat.
A Lepke teljesítménytúrák középső távja is igen látványos útvonalon vezet, a Keszthelyi-hegység olyan pontjait érintve, ahonnan megunhatatlan a ...
A Lepke teljesítménytúrák leghosszabb távja rengeteg látványos kilátóponttal várja a túrázókat.
Hosszú andalgás a Balatonra lehanyatló erdős riviérán - így is jellemezhető túránk, mely a vonyarcvashegyi rengeteg mélyére kalauzol, és a ...
A balatoni bringakört érdemes néha elhagyni egy kis plusz kaland kedvéért: a Keszthelyi-hegység számos kisebb-nagyobb felfedezést kínál ezen a ...
A Balaton-felvidék tanúhegyeinek látványa szinte szimbóluma a Kéktúra e szakaszának. A szigetszerűen kiemelkedő hegykoronák szoknyáján zöldellő ...
Világos, egyszerű szintgörbéjének köszönhetően meglepetések nélküli, kezdőknek is jól tervezhető erőbeosztású futás. Hangulatos völgyeket, ...
Mutass mindent
Csillagvár, Balatonszentgyörgy
8710 Balatonszentgyörgy
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei