Bauxitföldtani Park és Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum (Gánt)
1920-ban Balás Jenő bányamérnök hatalmas karsztbauxittelepre bukkant az addig viszonylag jelentéktelen, csendes kis falu, Gánt határában. Hosszas előkészítő fázis után 1926-ban indult meg a kitermelés. Ha ma körbesétáljuk Gántot, déli és keleti oldalában meghökkentő látványra lelhetünk: óriási, hullámos felszínű területeket fed egy vörös, apró szemcséjű kőzet.
Az 1930-as években már a világ legtöbbet termelő bauxitbányái közé tartozott, így aztán nem is meglepő, hogy a II. világháború idején Németország is szemet vetett rá. A világégés során teljes kapacitását a német hadiipar szolgálatába állították. A csúcsteljesítmény éve 1953 volt: ekkor 600.000 tonna ércet nyertek ki a bányarendszerből, ami ahhoz képest is tekintélyes mennyiség, hogy működésének évei alatt összesen 10.000.000 tonna bauxitot adott a világnak. A bánya nem csak a mennyiséget, hanem a minőséget tekintve is az élvonalba tartozott. Előnyére vált, hogy a kevés kovasav mellett nagy arányban volt benne titán, cirkónium, króm, gallium és berillium.
Egymás után nyíltak a különböző külszíni fejtések, az utolsóban az 1980-as évek elején indult a munka (ebben található a ma látogatható tanösvény). Ez már nem volt hosszú életű, ugyanis 1987-re eljött az a pont, amelytől fogva a működés már nem lett volna gazdaságos, így a bányák bezártak. Azóta sok tájsebet helyreállítottak (rekultiváltak) és beerdősítettek.
De vajon miért volt szüksége a fémre éhes német hadiiparnak a gánti bauxitra? Ez a kőzet a timföldgyártás alapanyaga, melyre az alumínium előállításához van szükség. A bauxit csapadékos éghajlaton, tartósan magas hőmérséklet hatására keletkezik több féle kőzet málladékaként. A forróság és a nedvesség hatására ugyanis a kőzetben lévő kémiai anyagok jelentős része kioldódik - kivéve az alumínium, a titán és a vas, melyek oxidként halmozódnak fel. A bauxit éghajlatjelző kőzet: a keletkezéséhez szükséges klimatikus körülmények trópusi éghajlaton fordulnak elő. Ez azt is jelenti egyben, hogy a ma a Dunántúl aljzatát képező kőzetlemez-töredék egykor trópusi területen helyezkedett el, csak a későbbiekben sodródott mai helyére. A Dunántúli-középhegység bauxittelepei általában karsztos kőzetek mélyedéseiben, töbreiben estek csapdába, ahová folyóvízi szállítás útján kerültek. Később betemetődtek, hogy aztán a bányászkodás során lássanak újra napvilágot.
A Bauxitföldtani parkon egy tanösvény vezet körbe, melynek 13 állomásán információs táblákat olvasva tájékozódhatunk a helyszín geológiai jellegzetességeiről és bányászati múltjáról. A gödör falain helyenként a kőzettestek elmozdulásáról tanúskodó vetőkarcokat is láthatunk. A vöröslő, földöntúli tájban kanyargó tanösvény végigjárásához 1-2 óra szükséges.
A Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum bejárata előtt korabeli gőzmozdonyt, bányában használt villanymozdonyt és csilléket szemlélhetünk meg közelről. A múzeum belsejében fényképek és ábrák segítenek elképzelni az egykori bányászéletet, miközben a táró alagútjában sétálunk. Megtekinthetünk kézi és gépesített bányaeszközöket - köztük benzines teherautót is. A szénbányákkal szemben ugyanis itt ilyen üzemű járművek használata is lehetséges volt. A 100 méter hosszú alagút végén egy utolsó teremből juttat ki a parkolóhoz egy légajtó.
Az időjárás viszontagságai miatt a tanösvény útvonala és táblái is rossz állapotban vannak jelenleg, de sikeres pályázatoknak köszönhetően 2019-ben kezdetét veszi a felújítás.
Nyitvatartás
- április 1. - október 31.: 10:00 - 17:00
- Téli időszakban csak szombat-vasárnap: 10:00 - 16:00
Egyéb időpontokban előzetes bejelentkezés alapján látogatható legalább 20 főtől.
Árak:
Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum és Földtani Park belépő:
- felnőtt: 900 Ft
- diák/nyugdíjas: 500 Ft
Figyelem! Fizetés csak készpénzzel lehetséges!
Egyéb szolgáltatások díja:
- fotózás a helyszínen munkaidőben: 5000 Ft/óra
- fotózás a helyszínen munkaidőn kívül: 10000 Ft/óra
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2021 márciusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a megadott telefonszámon, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A Gánt, bányatelep buszmegálló esik a legközelebb a helyszínhez.
Megközelítés
- A Gánt, bányatelep buszmegállóból Gánt felé haladva a főúton 400 méter sétával érjük el a bemutatóhelyet.
- Gántról a kilátásokban bővelkedő K▲ jelzésen érjük el a múzeumot (2,7 km, 53 m szintemelkedés), vagy a forgalmas főúton lépdelve (2,1 km).
Parkolás
- Parkolót a szabadtéri múzeum bejáratánál találunk.
Koordináták
Bauxitföldtani Park és Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum (Gánt)
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
Látványos, rövid kirándulást tehetünk a Gánt feletti dombokon, ahol megismerhetjük a falu történetét, a Vértes változatos élőhelyeit, növény- és ...
Rendhagyó útirányt is választhatunk a fővároshoz közeli népszerű tó felkereséséhez: a Vértesen és a Velencei-hegységen át kanyarogva garantáltan ...
A Vértes elég „szelíd” ahhoz, hogy bringával nekivágjunk megcsodálni e cseppnyi Magyarországot - ahogy tájképi változatossága miatt gyakran hívják.
A 10. szakasz átszeli a Vértest, közben izgalmas kitérőket tesz a hegyvidék látnivalóihoz. Az erdészeti utakkal szabdalt, mégis egyedülálló ...
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Értékelések
A közösség fényképei