Malkocs bej dzsámija
A névadó klisszai Malkocs bej a 16. század közepén jelentős szerepet játszott a magyarországi török harcokban, így Siklós 1543-as elfoglalásában is. A nevét viselő imahely valamikor a következő két évtizedben épülhetett, pontos adat nincs róla. Siklós török kori életéről egyébként is kevés információval rendelkezünk, de a városban talált régészeti emlékek, illetve a híres utazó, Evlia Cselebi leírása alapján Pécshez és Szigetvárhoz hasonlóan telhettek itt is a napok a hódoltság időszakában.
Malkocs bej dzsámija egy volt a legalább négy siklósi dzsámi közül. A török kort követően többször átépítették, a 19. században lakóházként szolgált, majd szinte teljesen feledésbe merült a létezése is. Feltárása 1969-ben kezdődött meg, a műemléki helyreállításra pedig az 1990-es évek elején került sor (ezért Europa Nostra díjban is részesült). Ennek köszönhető, hogy szinte teljesen régi fényében ragyog az épület (bár előcsarnoka és minaretje hiányzik). A 12,2×12,2 méteres épületbelsőben rögtön feltűnik a tizenkétszög-záródású mihráb, azaz a Mekka felé tájolt imafülke, a tompa csúcsíves záródású, illetve a jellegzetes szamárhátíves tükörrel ellátott ablaknyílások. Az épület számos balkáni dzsámival mutat erős hasonlóságot, mint például a szarajevói Ali pasa dzsámi, a mosztári Koski Mehmed pasa dzsámi, vagy épp a pocsitelji Siáman Ibrahim dzsámi. További érdekesség, hogy eredeti rendeltetésének megfelelően (is) működik.
Nyitvatartás
Tavasztól őszig látogatható! A téli időszakban zárva tart, de előzetes bejelentkezés alapján fogadnak csoportokat!
- hétfő-vasárnap: 9:00 - 17:00
Árak:
A várban megváltott jegyek ára:
- felnőtt: 350 Ft
- diák (6-18 év) és nyugdíjas: 250 Ft
A Dzsámiban vásárolt jegyek:
- felnőtt: 400 Ft
- diák (6-18 év) és nyugdíjas: 300 Ft
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A dzsámihoz legközelebb található Siklós, Városháza buszmegállóból Pécs, Mohács, Villány irányába indul napi néhány járat.
- A néhány száz méterre található autóbusz-állomásról óránként 2-3 járat is megy Pécsre, és közvetlen budapesti buszjárt is megáll itt.
Megközelítés
- A városháza melletti buszmegállóból keleti irányba induljunk a Széchenyi utcán! 90 méter után, az első kereszteződésben jobbra már látjuk a néhány méterre álló dzsámi épületét.
- Az autóbusz-állomásról keleti irányba induljunk el a Szent István térről! A Felszabadulás utca (a város főutcája) egyenesen a dzsámihoz vezet, amit a Kossuth téren álló városháza mögött kell keresni 10 percnyi sétát követően (összesen 900 méter).
Parkolás
- A művelődési ház parkolójában lehet megállni közvetlenül a dzsámi mellett (bár a kihelyezett tábla szerint erre az intézmény kávézójában kell engedélyt kérni), vagy a Széchenyi utcán lehet megállni a közelben.
- Siklós egyes területein fizetős a parkolás - további információ a linkajánlónkban található.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A dél-baranyai, Dráva menti tájegységet határolják le egyes néprajzkutatók az „ameddig a bikla ér” fordulattal. A jellegzetes helyi szoknyaviseletet ...
A Villányi-hegységben összesimul, ötvöződik a kultúrtáj és a lágy erdőség: a szőlősorokkal borított dombok tövében százéves, parányi présházak ...
A Harkányi Gógy és Starndfürdőt és a Thermal Spa Siklóst összekötő biciklitúra. Egy termáltúra során két fürdő között, vidéki környezetben ...
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér Magyaroszág déli fertájának 19 termálfürdőjét köti össze egy ...
Hazánk legdélebbre található, és egyik legkisebb hegysége, a Villányi-hegység számos kincset rejteget a kíváncsi bringás számára. Nemcsak a borról ...
Mutass mindent
Malkocs bej dzsámija
7800 Siklós
Tulajdonságok
- 7 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei