Erdő Háza Ökoturisztikai Látogatóközpont
Élmények és tudás összesűrítve: a kiállítás
Abban a pillanatban magába szippant bennünket a tárlat, hogy becsukódik mögöttünk az ajtó. Egy erdőrészletbe csöppenünk, amelynek minden szegletében izgalmas látnivalók bújnak meg: az egyik ágról bagoly bámul ránk kerek szemekkel, a fatörzsön mókus szalad, a gyökerek közötti kotoréknál róka szundít, a vadászles mellől őzgida lép elő.
Ha kibámészkodtuk magunkat, érdemes a lábunk elé is lepillantani, hogy eldönthessük: a mag-ösvény melyik ágán indulunk felfedezőútra (az elnevezések mellett a kifejlett növényeket is szemügyre vehetjük a fotókon). A gyerekeket feladatlap várja a bejáratnál, aki hibátlanul kitölti, ajándékot kap a büfében – az izgalmas kérdések játszva motiválják a fiatalokat, hogy megismerjék az erdő titkait.
Földön, vízben és levegőben megbújó csodák
A kiállítás remekül szemlélteti az erdő szintjeit, és bemutatja az egyes „emeletek” lakóközösségét, szerepét. Az erdőket alkotó növényeken kívül megismerhetjük a benne lakó állatokat is számtalan érdekes részlettel fűszerezve. Megtudhatjuk például, mi a különbség az agancs és a szarv, az agyar és a kampó, a növényevők és ragadozók fogazata között; végigkísérhetjük egy agancs fejlődését, vagy a természet olyan „trükkjeibe” is bepillantást nyerhetünk, hogy a vaddisznókanok „páncélt” hoznak létre magukon úgy, hogy gyantával keménnyé, ellenállóbbá teszik a szőrzetüket.
Megismerkedhetünk az erdő madaraival és színes, vagy éppen a környezetbe olvadó tollazatuk titkaival. Tippeket kapunk arra is, hogy milyen „házikót” alakítsunk ki a különféle fajtáknak, ha vendégodút telepítünk akár a közeli erdőben, akár a kertünkben - sőt az etetéssel kapcsolatban is tájékozódhatunk, hogy mivel teszünk jót, és mivel okozhatunk (akár jószándékúan is) kárt.
A „klasszikus”, könnyebben megpillantható állatok mellett felfedezzük az erdei ízeltlábúak világának sokszínűségét. Nem is gondolnánk, a különféle bogarak, kullancsok, bolhák, egyéb élősködők milyen óriási szerepet játszanak a természetes egyensúly fenntartásában. A kiállításon a gombák világába is bepillanthatunk. A 3D-s modellek segítségével megfigyelhetjük a leggyakrabban előforduló, az ehető és mérgező fajtákat, de a talajt behálózó gombafonalak világa is feltárul, amelyek különleges kapcsolatot teremtenek a földfelszín alatt.
Bebocsátást nyerünk a vadgazdálkodás és a vadászat kulisszáiba is: az állatok etetésétől, itatásától kezdve a vadak előcsalogatásán át a vadászkutyák szerepéig sok érdekességgel bővíthetjük ismereteinket. Az életet adó vízzel szintén ismerkedünk – nemcsak források és tavak formájában, hanem azt is megtudjuk, hogyan „iszik” egy fa, és hogy a víz körforgása milyen szerepet játszik a természet tisztulásban.
Bemutatják az erdő természetes és mesterséges halálát is. Előbbire példa a klímaváltozás hatására bekövetkező lucfenyők pusztulása, amelyek helyét az új körülményekhez jobban alkalmazkodó fajok veszik át, utóbbira pedig az erdőtűz, amit a legtöbb esetben az ember okoz. Ennek megelőzésére is kapunk tippeket.
Szó esik a hegységet felépítő kőzetekről és bányászatukról, a vitrineket böngészve pedig rácsodálkozhatunk, hogyan fér el egy kicsi üvegben 17 ezer betűzőszú, vagy végigbogarászhatjuk a „gonoszok birodalmát”, vagyis a károsítók gyűjteményét. Az informatika segítségével játékok formájában ismerkedhetünk a különféle madárhangokkal, az erdőben élő vadakkal. Felnőttek és gyerekek egyaránt szórakozva tanulhatnak a védett fajokról, miközben egy puzzle vagy memóriajáték segítségével rendezgetik a szép fotókat az érintőképernyőn. A térélményről a VR-szemüveg mögött látható virtuális valóság is gondoskodik. A kiállítás megálmodói a család legapróbb tagjaira is gondoltak: a négykézláb kúszó-mászó apróságoknak pihepuha, állatmintás párnákkal kedveskednek.
Az állatpark
A bemutatótérből a büfén, majd a fedett teraszon keresztül, egy rámpán jutunk ki arra a területre, ahol a hazai erdei vadfajok élő „klasszikusait” ismerhetjük meg. A pallón végigsétálva táblák árulkodnak arról, hogy melyik rész milyen állatot rejt – időnként még így is szemfülesnek kell lennünk, hogy megpillantsuk a fák közötti aljnövényzetben megbújó őzet, szarvast, muflont vagy vaddisznót –, de az is előfordulhat, hogy a közelben felröppen egy fácán, vagy vadnyúl robog el alattunk. A leskelődés szabad szemmel is élmény, de távcsővel az igazi.
A táblákról alaposan megismerhetjük az állatokat. Olvashatunk származásukról, elterjedésükről, kinézetük jellegzetes elemeiről, szaporodásukról, sőt láthatjuk a lábnyomukat is, hogy később az erdőt járva könnyen beazonosíthassuk őket. A fotókkal gazdagon illusztrált információs táblán megismerhetjük a hím, a nőstény és a kicsinyek elnevezését, jellegzetességeit.
A helyszín
Az 550 négyzetméteres, korszerű, akadálymentesített, energiatakarékos épületegyüttes 2021. augusztus 2-án nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A komplexum egyéni látogatókat, családokat és csoportokat is fogad. A tágas parkolóban akár busszal is megállhatunk, de ugyanúgy gondoltak a kerékpárral érkezőkre is. Gyalog a K, P, Z jelzéseken vagy a Mária-úton juthatunk ide.
Az épületben a nyitvatartás teljes ideje alatt büfé üzemel, ahol többféle melegszendvics, szendvics, ropogtatnivaló, tea, kávé és palackozott ital közül választhatunk magunknak frissítőt.
Nyitvatartás
vasárnap | 09:00–19:00 |
hétfő | 09:00–19:00 |
kedd | 09:00–19:00 |
szerda | 09:00–19:00 |
csütörtök | 09:00–19:00 |
péntek | 09:00–19:00 |
szombat | 09:00–19:00 |
Árak:
Személyes belépőjegyek
- gyermek (3-14 éves korig): 800 Ft/fő
- diák (14 éves kor felett): 800 Ft/fő
- felnőtt: 1200 Ft/fő
- nyugdíjas: 800 Ft/fő
- támogató jegy: 2500 Ft/fő
Kombinált belépőjegyek
- 2 felnőtt + 1 gyermek: 3000 Ft
- minden további gyermekenként 700 Ft/fő
Csoportos belépőjegyek (10 főfől)
- gyermek (3-14 éves korig): 700 Ft/fő
- diák (14 éves kor felett): 700 Ft/fő
- felnőtt: 1000 Ft/fő
- nyugdíjas: 700 Ft/fő
Éves bérletek
- gyermek: 7200 Ft/fő
- diák: 7200 Ft/fő
- felnőtt: 11000 Ft/fő
- nyugdíjas: 7200 Ft/fő
- családi bérlet (min. 3 fő): -10%
Kedvezmények
- TEKA kedvezménykártyával: 10%
- SOPRONCARD kártyával: 10%
- OEE tagsági kártyával: 10%
- Soproni Egyetem (Erdészeti Múzeum, Ligneum Látogatóközpont): 20%
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2021. szeptemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A legközelebbi buszmegálló a Csík Ferenc uszoda megálló, amit helyi buszjáratokkal érhetünk el.
Megközelítés
- A buszmegállóból déli irányba indulunk, majd a Z jelzésen jobbra fordulunk. A Lővér Kalandparknál a S jelzésre váltunk, amit a Hétbükkfáig követünk. Innen a K+ jelekre térünk, aztán a K jelzésen élesen balra fordulva jutunk a látogatóközponthoz (összesen 5,4 km).
Parkolás
- Sopronból a Récényi úton át jutunk a látogatóközponthoz.
- Az épület mellett tágas parkolóban tehetjük le az autót, amelyben akár buszok is elférnek.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Könnyű és rövid, ám történelmi és erdei kalandokkal teli körséta az egész családnak, hogy felfedezzük a rengeteg, az egykori műszaki határzár és az ...
A Károly-kilátó és a volt Muck-határőrörs között futó, közepes hosszúságú, több ponton megszakítható, kellemes körtúra olyan izgalmas látnivalókat ...
A Várhely környéke a Sopront szegélyező hegyek legszebb zugait kínálja. Kevert, fenyvesektől zúgó erdők, panoráma az Alpoktól a Kárpátokon át a ...
A Tolvaj-árok szűk patakvölgyéből a Soproni-hegység legmagasabb pontjára emelkedünk, ahonnan már az Alpok hegygigászainak előőrsei derengenek a ...
Sopron határában, az Alpokalja szelídebb, erdős dombságain, de hegyvidéki környezetben, a Lőverekben kínálja magát e kerekesszékeseknek is könnyű, ...
Ezen a könnyed családi túrán a történelem és a természet fonódik össze egy látnivalókkal teli, rövid, de kalandos útvonalon.
A Sopron fölötti erdős lejtők panorámáit fűzi fel az útvonal, mely a kilátók alatt is kellemes, tartalmas terepen halad. A parkerdei séta közben a ...
A hajdani, magyarságért vívott csata helyszínéről, Ágfalváról indulva, a vasfüggöny mentén jutunk el a kétkőjáratos vízimalomhoz. A kisebb ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei