Az ajnácskői csevicefürdő
Ajnácskő (szlovákul: Hajnáčka) régen gyógyvizéről (amelyet a tágabb környéken csevice névvel illetnek) és az erre épült fürdőjéről volt híres. A fürdő - no és az itt tartott táncmulatságok – híre Pestig ért. A fürdő sajnos már a múlté, sőt, évtizedekig a forráskút sem működött, de 2018-ban a helyiek kitisztították a kutat és megszépítették a környéket, így ma megkóstolható a „vulkánok íze”, és a felállított információs táblák segítségével megemlékezhetünk a múltról is.
Az Ajnácskő (Hajnáčka) Šťavica nevezetű falurészében, a főút mellett található, 10-12 fokos hideg kénes ásványvizet adó kutakhoz régen egyaránt jártak fürdő- és ivókúrára. A kihelyezett információs táblák szerint Ajnácskő pezsgő savanyúvizét sok korabeli szakíró híres fürdőhelyek (Parád, Borszék) magas minőségű gyógyvizéhez hasonlította. Ennek fényében nem meglepő, hogy a réten, ebben a gyönyörű természeti környezetben - rálátással a környező vulkáni hegyekre - egykoron több fürdőépület is állt.
A fürdő építésének pontos dátuma nem ismert, annyi bizonyos, hogy 1843-ban már állt, és valószínűleg Suffert György, az első fürdőmester, egyben helyi kocsmáros építette az első fürdőépületeket, amely aztán a Kemény család tulajdonába került. 1853-ban a két, egymástól 400 méterre lévő fürdőépület saját forrással rendelkezett. 1857-ben 250 állandó fürdővendége volt Ajnácskőnek, s az átutazó vendégek száma is nagy volt. 1870-re minden adott volt, hogy nagy múltú fürdőhellyé váljon: volt egy szálloda, kocsma istállóval és kocsiszínnel, táncmulatságokra alkalmas díszterem, sétányok a fürdő körül, és nem utolsósorban kiváló kirándulóhelyek (különös tekintettel Ajnácskő várára és a közeli Csontos-árokra, amely európai jelentőségű ősmaradvány-lelőhely).
A víg, táncmulatságokkal tarkított fürdőéletnek az 1890-es években azonban vége szakadt, amely sajnálatos tény mögött két esemény sejlik fel. Egyrészt 1889-ben megnyílt a mai is üzemelő, Rimaszombathoz közelebb eső csízi gyógyfürdő, amely valamennyire biztosan elszívta a közönséget, de a bezárásban a nem megfelelő tulajdonosi hozzáállás is szerepet játszhatott, ugyanis a fürdő valóban elhanyagolttá vált ezekben az években. 1910-ben az épületek nagy részét lerombolták; mára ezekből semmi nem látszik.
2018 tavaszán helyi összefogás keretében kitisztították a kutakat. Ma egy kellemes pihenőhely várja az utazókat információs táblákkal, és természetesen a kiváló minőségű kút vizét is feltétlenül érdemes megkóstolni!
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Fülek felől érkező buszok megállója (Šťavica) közvetlenül a csevicekút mellett található.
Megközelítés
- A csevicekút a buszmegálló (Šťavica) mellett található.
Parkolás
- Šťavica falurészt Ajnácskőt Almágy (Gemerský Jablonec) felé elhagyva találjuk, a csevicét pedig az út bal kéz felőli oldalán (a kút mellett a füvön parkolhatunk is).
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei