Zsidó Kiválóságok Háza, Balatonfüred
Balatonfüreden a 18. század vége felé négy zsidó családot tartottak számon egy adóösszeírás során. A zsidók letelepedését ekkoriban nagyban nehezítette, hogy házvételre vagy házépítésre csak a reformkorban kaptak engedélyt, a kereskedési, iparűzési, letelepedési szabadságot pedig 1840-től biztosította törvény számukra. Mivel korábban sok foglalkozási körből kizárták őket, a Savanyúvíz-fürdő környékén telepedtek le először: a fürdővendégek kiszolgálásából biztos megélhetéshez jutottak.
II. József 1781-ben kiadott türelmi rendelete nagyot lendített a helyi közösségek életén: engedélyezte a fölbirtok-bérletet, iskolák létesítését, ipari tevékenységek űzését és a szabad királyi városokban való letelepülést. Ennek köszönhetően kapott orvosi képzést az izraelita Oesterreicher Manes József is, aki 1786-tól öt évig volt a füredi savanyúvízi fürdő első orvosa. Nemcsak a fürdőt fejlesztette, korszerűsítette, hanem a szegények részére kórházat létesített a faluban, és a gyerekeiket ingyen kezelte.
Füred borászati hírnevének kialakulásában is nagy szerepet játszott a zsidó közösség: a filoxéravész után elsőként telepítették be birtokaikra a szőlőpestisnek ellenálló fajtákat, és vezető szerepük lett a borkereskedelemben is.
A helyi hitközséget hivatalosan az 1867-es emancipációs törvény kihirdetése (amely garantálta a zsidók egyenjogúságát) után néhány évvel, 1872-ben jegyezték be. Az ortodox hitközségnek azonban zsinagógára is szüksége volt, ezért 1855. május 30-án megvásárolták a reformátusoktól a középkori Szent Margit-templom alapjaira épült, akkor már nem használt ó-templomot.
Az épület első ismert említése 1267-ből származik, a templom körüli temetőkert pedig a régészeti leletek alapján az Árpád-kortól a török hódítás koráig folyamatosan használatban lehetett. A református egyházközség a 18. század folyamán a régi falakat elbonttatta, a helyükre a ma is álló épületet emelték. 1826-ra azonban kinőtték a régi templomot, és néhány háznyira innen 1830-ban építettek egy újat.
Ezután 25 évig kihasználatlanul állt az épület, amíg 1855-ben a füredi izraelita hitközség meg nem vásárolta. A zsinagóga 90 éven át, egészen 1944-ig, a füredi zsidók elhurcolásáig töltötte be szakrális szerepét. A hitközség 156 tagját deportálták, majd haláltáborba hurcolták. Közülük tizenöten élték túl a holokausztot.
A háború után a tóratekercseket elvitték, így megszűnt a zsinagóga szakrális funkciója is. Az 1950-es, ’60-as években hajógyári raktárként és garázsként használták, majd 1991-ben magánkézbe került, és először étteremként működött, aztán évekig üresen állt.
2018-ban nyílt meg a felújított zsinagóga és a hozzáépült új, modern látogatóközpont. Az „Einsteintől napjainkig – Zsidók és csúcstechnika” című digitális kiállításon több mint 130 világhírű, zsidó származású tudós életével és munkásságával ismerkedhetünk meg. A magyar és nemzetközi kutatók nyolc tudományterületet képviselnek az orvoslástól az informatikáig, Freudtól Zuckerbergig. A kiállítás bejáratánál az érintőképernyőkön kiválaszthatjuk azt az öt tudóst, akinek az életútjára kíváncsiak vagyunk - de választhatjuk az előre összeállított "csomagokat" is -, az emeleti teremben pedig részletes betekintést kapunk munkásságukról a digitális eszközökön.
A zsinagóga – amely ma kulturális térként funkcionál – szabadon látogatható, a digitális tárlathoz viszont belépő szükséges. A látogatóközpontban könyveket, borokat és emléktárgyakat is lehet kapni, vagy beülhetünk egy kávéra a hangulatos kertben cseperedő fügefa mellé.
Nyitvatartás
vasárnap | 10:00–18:00 |
kedd | 10:00–18:00 |
szerda | 10:00–18:00 |
csütörtök | 10:00–18:00 |
péntek | 10:00–18:00 |
szombat | 10:00–18:00 |
Árak:
Belépőjegy a kiállításra:
- Teljes árú: 1200 Ft
- Kedvezményes (nyugdíjas, diák, füredi lakos, pedagógus): 700 Ft
- Csoportos teljes árú (min. 10 fő): 1080 Ft
- Csoportos kedvezményes (min. 10 fő): 630 Ft
- Családos jegy (2 felnőtt és 2 gyermek): 2500 Ft
- 8 év alatt ingyenes!
Kombinált jegyeket is lehet kapni a Vaszary Galériával, illetve a Vaszary Galéria, Jókai Mór Emlékház, Vitorlázeum, Helytörténeti Gyűjtemény belépőivel. Ezek árait itt találod.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A helyközi buszokról a Balatonfüred, közösségi ház megállónál szálljunk le.
Megközelítés
- A buszmegállóból induljunk el a főútról nyíló Bajcsy-Zsilinszky úton. 250 méter múlva érkezünk úticélunkhoz.
Parkolás
- A házzal szemben tudunk parkolni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Lendületesen futható, nem túl technikás kör, amelyen hosszának köszönhetően alig vesszük észre a 440 m szintet. Erdő, mező, szőlőhegy, település és ...
A Kamor Kör mindkét távja Balatonfüredről indul, és mint instant túra, bármikor teljesíthető. A rövidebb távon a Koloska-völggyel ismerkedhetünk ...
A Kamor Kör mindkét távja Balatonfüredről indul, és mint instant túra, bármikor teljesíthető. A hosszabb táv bejárja a Füred környéki bájos ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák leghosszabb távján sok kis balatoni hegyre kell felkapaszkodunk, tehát ezen a távon csak azok induljanak el, akik ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák öt távja közül - a kisgyerekeknek való sétán kívül - ez a legrövidebb útvonal. Kellemes, könnyű kirándulás szép ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák középrövid távja érint minden olyan látnivalót, amit Balatonfüred környékén érdemes megnézni.
A Füredi ősz teljesítménytúrák középhosszú távja felfűzi a Balatonfüred környéki kisebb-nagyobb hegyeket, szép panorámát ígérő kilátókat és ...
A Balaton-felvidék talán legszebb patakvölgyébe invitál ez a rövid, mégis sokrétű útvonal. A Koloska-völgy patakcsörgéstől hangulatos, jól ...
Mutass mindent
Zsidó Kiválóságok Háza, Balatonfüred
8230 Balatonfüred
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei