Gönci pálos kolostorrom
A 320 méterrel a tengerszint felett található kolostort a 14. században kezdték építeni, majd a következő század elejétől használni. 1371-ben Nagy Lajos király alapította, majd a pálos rend használta egészen a 16. századig, amikor magára hagyták.
A kolostor alapításának pontos dátumát nem ismerjük. Első említése a 14. századból való, amikor Nagy Lajos király malom építését engedélyezte a falu fölötti erdőben a gönci szerzeteseknek. A kolostor a szerzetesek elszegényedésével párhuzamosan, a 16. század elejétől indult hanyatlásnak. A rendet többször is kifosztották, és a kolostor mindössze néhány évtized alatt elnéptelenedett, tönkrement. A rom régészeti feltárása a 20. század első felében indult meg, de sajnos a falak a mai napig pusztulnak.
A ma is álló falak és a feltárások alapján kisméretű, egy hajós kolostor lehetett. Az egyszerű keresztboltozatos, három boltszakaszos templomhajó falai szinte az egykori tető magasságáig állnak még, a boltozatot tartó oszlopok maradványai is jól látszódnak. A nyugati homlokzaton találjuk a főbejáratot, fölötte egy kerek rózsaablak helyével. Szemben, az épület keleti oldalán állt a hajótól boltívvel elválasztott szentély, amelynek falai kevésbé maradtak épen. A hajó és a szentély találkozási pontjánál az északi oldalon egy háromemeletes torony állhatott. Délről csatlakozott a kolostor, amelyből viszont szinte semmi nem maradt, csupán az aljnövényzet benőtte kőhalmok utalnak arra, hogy egykor itt is egy épület állt. A főbejárat faragott, csúcsíves ablakát a gönci Huszita-házban csodálhatjuk meg.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- Legegyszerűbben Telkibánya felől közelíthetjük tömegközlekedéssel a romot. Telkibányára Hidasnémetiből járnak autóbuszok, melyekről a Telkibánya, községház megállónál érdemes leszállni.
- Göncről is elérhetjük a romot, a település vonattal és busszal is kapcsolódik a környező falvakhoz és legfőképpen Hidasnémetihez, de a tömegközlekedési rendszer errefelé észszerűteln, esetleges és bonyolult, a csatlakozások sokszor nem megoldottak, ezért mindenképpen tájékozódjunk előre lehetőségeinkről. A buszról a Gönc, községháza megállónál szálljunk le, a vonat a Gönc állomáson tesz le.
Megközelítés
- A telkibányai buszmegállótól a Szabadság utcán a P sáv jelzésen induljunk el, ez vezet a romhoz (2,8 km).
- Göncről a P+ jelzésen érjük el a romot a buszmegállótól (4,6 km).
- A gönci vasútállomstól a Petőfi utcán kövessük a P◼ jelzést, majd a buszmegállónál váltsunk a P+-re, ez már a romig vezet (5,8 km).
Parkolás
- Mind Göncön, mind Telkibányán találunk útszéli parkolóhelyet a falu végében, szélein.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Túránkkal körbejárjuk a Gönc feletti Dobogó-hegyet, melynek természetes sáncán túl a történelem két markáns hangulatú emlékhelye áll: az Amadévár ...
A Zempléni-hegység nyugati bérceinek látványos sziklakilátóit felfűző túra, amely magashegyi hangulatú rétre, és szurdokszerűen mély patakvölgybe ...
Túránk a Rákóczi-túra középső szakaszát járja be: a Tokaj-Hegyalja pereméről, a Tolcsva patak völgyéből a központi erdőséget keresztezve vezet az ...
Látványos, igazi hegyvidéki túra a Tokaji-hegység legmagasabb összefüggő hegyhátán. Meglátogatjuk a belső területek vadonját, a fokozottan védett ...
Mutass mindent
Gönci pálos kolostorrom
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei