Tarnai-pihenő
A Budai-hegység legmagasabb, egyben leglaposabb tönkjének peremén emelkedik a Tarnai-pihenő panorámás sziklanyúlványa.
Kilátás a hegyperemről
Tágas, feketefenyves keretezte, pázsitos tisztás a Tarnai-pihenő. A murvás, árkokkal szabdalt sziklagyepes placc előreugró bércorráról széles, de nem túl részletgazdag a kilátás: szemben a Kis-Kopasz fémjelezte erdős hátak gyönge hullámzása a Zsámbéki-medence felé rajzol kapcsolatot, balra a Széchenyi-hegy tömbje és a budaörsi kopárok sora mutatkozik, jobbra pedig a Gerecse felé nyílnak távlatok. Szemközt, a párába vesző távolban olykor felsejlenek a százhalombattai finomító kéményei. A helyszín Tarnai László túravezetőről kapta nevét, aki 1991-ben csoporttal utazva, egy ausztriai buszbalesetben vesztette életét.
A kissé mediterrán hangulatú helyszínt pusztuló feketefenyves szegélyezi, gyepéből elő-előbukkan a nyers dolomitfelszín. A jól aprózódó kőzet szőnyege nehezíti a talajképződést, így aztán fák csak elvétve telepedtek meg a lejtőn. Ezért a nyílt dolomitsziklagyepet a lágyszárúak túlsúlya határozza meg - miattuk fontos, hogy az ösvényt ne hagyjuk el, hiszen a laza, szikár talajhártyát lépéseinkkel könnyen elmozdítjuk, ezzel tönkretéve a növényzet élőhelyét. A mostoha helyszínen olyan ritkaságot is fellelhetünk még, mint például a jégkorszak óta kitartó István király szegfű. Mellette pl. tarka kosbor, henye boroszlán és kököricsnek színesítik a lejtőt.
A lejtő „kertészei"
A kis fantáziával Winnetou-filmeket idéző tájkép hangulatfelelősei egyértelműen a kecses megjelenésű feketefenyők, a hajdani dolomitkopárok „kertészei". A faj a mészkő- és dolomitbércek specialistája, kedveli a napfényt, tűri a szárazságot, és zord zugokban is feltalálja magát, ezért esett rá a választás, amikor felmerült, hogy az erdő letermelése után lemosódott, elenyészett talajt valahogyan meg kellene erősíteni. A gyorsan növekvő tűlevelűek szerepe a humuszképződés elősegítése volt, megerősítve a talajt az őshonos fajok számára, amiknek telepítése a következő fázisban indulhatott meg. Ennek eredményeképpen sokfelé a feketefenyő eredeti élőhelyi viszonyaihoz hasonlóan ligetes, lombhullatókkal elegyes pagony lakta be a lejtőket. Mára többnyire teljesen lecserélték az átmeneti állapotot, és a procedúra betetőzéseként az eredeti tölgyes társulások hódították vissza a terepet - máshol viszont a gazdasági haszon került előtérbe, és a sebesen felnövekvő fenyvesek „fellazítása", lecserélése nem történhetett meg.
A Fekete-hegyek nevéért is felelős tűlevelűek közül sok kidőlve hever a földön - az élővilág szempontjából kívánatos is a ritkulás, hiszen ha a feketefenyő túl sűrűn nő, talajszintje elsötétül, és az állatvilág képviselőinek menedéket nyújtó aljnövényzet megritkul, vagy akár el is tűnik. A Tarnai-pihenőt a jelzésen fölfelé elhagyva láthatjuk a csapadékvíz nyomában mélyült árkokat is, amik nem kímélik a dolomitmurvás felszínt. Ennek köszönhető a tönk peremének viszonylag élénk a mikrodomborzata itt, ahol a lapos hegyhát lejtőbe hajlik.
A Tarnai-pihenő kb. 30-45 perc séta a Hideg-völgyi pihenőtől (ami a budakeszi országút mentén található), és hozzávetőleg 20 perc alatt kereshetjük fel róla a Budai-hegység legmagasabb pontját, a kilátóval ékesített Nagy-Kopaszt.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Budakeszi, Hidegvölgyi pihenőház buszmegállótól érhető el leggyorsabban a kilátóhely (a járatok Budapest, Budakeszi és Telki felől érkeznek).
- A 63-as BKK-busszal érhetjük el a Nagykovácsi, Tisza István tér buszmegállót, ahonnan szintén elérhető a kilátópont.
Megközelítés
- A Tarnai-pihenő a Budakeszi-Telki országút melletti Hideg-völgyi pihenőhelytől a Z▲ jelzésen érhető el (2 km, 134 m szintemelkedés).
- Nagykovácsiból a Z jelzésen, majd arról balra térve, a Z▲ jelzésen érhető el (a Nagy-Kopasz útba ejtésével) a Tarnai-pihenő (5,8 km, 213 m szintemelkedés).
Parkolás
- Parkolni legközelebb a Budakeszi-Telki országút mentén működő Hideg-völgyi pihenőhely (avagy Erzsébet büfé) mellett lehet.
- Aki Nagykovácsiból indulna, annak a falu szélén, a Telki út mentén érdemes parkolnia.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Viszonylag rövid, kevésbé technikás túra, amely akár kezdők számára is bátran bevállalható, de mégis erdőben, terepen halad. Ideális kóstoló a ...
Csendes bemelegítő tekerés és kulturális látnivalók után a túra második felében egy masszív, murvás lejtő vár ránk, hogy visszajussunk a kezdőpontra.
Hosszabb és jelentős szintkülönbséget magába foglaló futókör, de a terep nehézségének tekintetében azért nem állít bennünket különösebb kihívások elé.
A fenyvesekkel is foltozott Fekete-hegyek tömbjének egyetlen markáns völgyét kerülve a Budai-hegység legmagasabb pontjára, onnan pedig mellőzött, ...
Sok látnivalót tartogató, mégis könnyed túránkon megismerhetjük a Fekete-hegyek dolomit sziklagyepének fehérrel csipkézett köveit és egyedi ...
Ha valaki igazi kihívásra vágyik a főváros környéki hegyekben, annak ideális választás az Alpintrail instant teljesítménytúra: a túrázva, futva és ...
Könnyű kirándulás a főváros környéki hegyvidék peremén. Budapest közelsége miatt bármely hétvégi délutánon gyorsan felkereshetők a Zajnát-hegy ...
Számottevő, de azért könnyen teljesíthető szintkülönbségért cserébe meghódíthatjuk Buda egyik legmagasabb hegycsúcsát, ámultan foroghatunk a Nagy ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei