Hideglelős-kereszt
A Dunakanyar kapujában meredek lejtők fogják közre az éppen lelassuló, zátonyokat és szigeteket építő folyót. Az egyik hegyoldal sziklás kiszögellésén áll a Hideglelős-kereszt, amely mellől a Dunától a Csóványosig, Esztergomtól Zebegényig fürkészhetjük a tájat.
Tiszta kilátás
A Hideglelős-kereszt szikláján egy kőfejtő peremén állunk - olyannyira közel a Dunához, hogy az orom tövében húzódó országút rejtve is marad. Hosszú szakaszon szemlélhetjük a szorosa kapujában, kanyarja előtt lelassuló folyót, benne pedig erdős szigetek, alacsony vízállásnál zátonyok fodrozzák a hömpölygő vizet. Bal felé, a túlparton a Szlovákiához tartozó Helembai-hegység (Burda) emelkedik, oldalában a Kovácspataki-sziklák kőtáblái és falvak házai látszanak. Szemben az élénk domborzatú Börzsöny hegyei törnek a magasba a Dunától a Csóványosig, tekintélyes látvány a teljes, 800 métert meghaladó kiemelkedés. Jobbra, a háttérben a Naszály oldala is feltűnik.
Ködös múlt
Egykor a limes részét képező római őrtorony állt itt, szemmel tartva a szorost, egyes források pedig a szikla tetején is erősség nyomait sejtik. A feszület eredete, állításának célja körül viszont sok a kérdőjel, részletek sora vész a dunai ködbe. Az biztos, hogy az ormot ékesítő, viharvert kereszt eredetijét 1784-ben emelte egy környékbeli polgár (Nagy Mihály), az elterjedt magyarázat szerint azért, hogy a hajósok figyelmét felhívja az előttük álló, erős sodrású szakaszra, és ájtatosságra bírja őket. Reálisabbnak tűnik ugyanakkor az a változat, miszerint hálából állította, amiért családja túlélte a pestisjárványt – ezt támasztja alá, hogy elterjedt volt a „Járványkereszt” név is.
A régi néphiedelem szerint aki a keresztet háromszor, térden csúszva megkerüli, meggyógyul hidegleléséből. De a névadás hátterében állhat az a feljegyzés is, miszerint a kereszthez igyekvő zarándokok sokasága izzadt meg fölfelé, majd az erős dunai széltől megfáztak. Innen származhat a Lázkereszt név, de felbukkan a Lázár-kereszt alak is - ami lehet az előbbi torzult változata, ugyanakkor kapcsolódhat a Helemba-sziget egykori, állítólagos leprástemetőjéhez, vagy a kereszttel szemben állt Szent Lázár-leprakórházhoz. Valójában a temető és a kórház létezése is kérdéses.
Az eredeti fakereszt sorsáról már többet tudunk: tönkrement és kidőlt, ezért 1871-ben egy Bécsben készült fémkeresztet emeltek a helyén. A feszület azonban egy bányarobbantás során felborult, ezért hátrébb, a mai pozíciójába helyezték. Legutóbb 2005-ben újította fel a Téry Ödön Turista Baráti Társaság.
Fennmaradt egy legenda is, miszerint egy vadász itt akarta a mélybe taszítani megunt kedvesét, ám a lány a keresztbe kapaszkodott, így őrjöngő szeretője egymaga zuhant le.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- Az Esztergom és Szentendre (valamint Budapest) között közlekedő buszokról az Esztergom, Búbánatvölgye megállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A keresztet a buszmegállótól a P▲ jelzésen érhetjük el, eleinte az országút szélén sétálva, végül a fölfelé kanyarodó ösvényen (1,3 km, 87 m szintemelkedés).
Parkolás
- A 11-es útból kiágazó Fárikúti út mentén, a focipálya mellett érdemes parkolni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Dunakanyar egyik legszebb, ám kevésbé ismert tóegyüttese emberi léptékével, jóérzéssel kiépített vízparti utacskáival, erdei ösvényeivel kínálja ...
Búbánat, hideglelés, törökvész, pestis - a terephez tartozó nevek és a mögöttük felsejlő történetek sötét képet festenek a Visegrádi-hegység ...
A Szobot Ipolydamásddal összekötő kerékpárút kiváló túrázási lehetőséget biztosít a kerekesszékeseknek is.
A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...
Evezd körbe a Szent Mihály-hegyet!
Patak mellől a hegycsúcsra, aztán a völgybe, onnan ismét a tetőre, végül megint le – jellemezhetjük útvonalunk hullámzó szintprofilját.
Bringáznál egy jót az erdőben, az autóktól távol? Esetleg sokat esett, de nincs kedved a sárhoz, a nap végén pedig a bringapucoláshoz?
A Visegrádi-hegység ritkán járt hátaira és völgyeibe tartunk, olyan kilátópontokra, melyekről a széles erdőtáj hátterében távolinak tűnik a Duna, ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei