Ezüst-kevélyi kilátóhely
Az Ezüst-kevély bányáit már nem művelik, de a gödör falszerű peremére felmászva végignézhetünk Budapest Duna-partján egészen a Gellért-hegyig. Szemben a Hármashatár-hegy, mögötte a Széchenyi-hegy és a János-hegy, tovább hordozva tekintetünket pedig a laposnak tűnő hegyháton megpillanthatjuk a hegyvidék legmagasabb pontját, a Nagy-Kopaszt (559 m) is. Eggyel közelebb a Szénások fátlan tetőszintje fedezhető fel.
A lent látható település Üröm, melynek középkori eredetű neve az őrlés szóból ered. Nem véletlenül: a lábunk előtti bányagödör a homokkő-kitermelés maradványa. A kőzetet kovás oldatok járták át, ezáltal különösen keménnyé vált. Az itt bányászott hárshegyi homokkőből sokáig gyártottak malomköveket, így kötődött össze a falu elnevezése a hegy anyagának hasznosításával. A felhagyott gödröt lassan visszahódítja a természet, egyre sűrűbb növényzet lepi el az egykori bányaudvart.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Pilisborosjenő, orvosi rendelő buszmegállóig a 840-es számú elővárosi buszjárattal utazhatunk az Árpád híd autóbusz-állomásról.
- Az Üröm, templom tér megállóhelyet szintén a Budapest, Árpád híd autóbusz-állomástól közelíthetjük meg.
- Ha Budapestről indítanánk a túrát, a csillaghegyi HÉV-megállóból vagy a 143-as és 243-as buszok Pince köz nevű végállomásáról is nekivághatunk.
Megközelítés
- Üröm, Templom térről a PT jelzésen induljunk el észak felé az Iskola utcán! Erről balra kell kanyarodnunk a Rákóczi Ferenc utcára. A PT hosszú egyenes baktatás után jobbra terel, és elhagyja a település fiatal részét. Felérve a hegyre a P jelzés csatlakozik, ezt bal felé kell követnünk. Megkerüljük a bányagödröt, és ahol az ösvény kis jobbkanyart tesz, nekünk visszafelé kell letérnünk a bányagödör felé induló jelzetlen csapásra. A fák között látjuk a nyílt teret, amit keresünk (2,4 km, 179 m szintemelkedés).
- Pilisborosjenőről a P◼ jelzést is választhatjuk, ez az Ezüst-Kevély oldalában harántol föl a hegyre. Ehhez a Rózsa utcán kell elindulnunk, mely a Szent Donáth utcába fut. Erről jobbra térünk a Szőlő utcára, majd balra, a Viola közön keresztül hagyjuk el a települést. A jelzés felkalauzol a gerincre, ahol a P jelzésre váltunk jobb felé. Ahol a gerinc kiszélesedik, a turistaút bal felé hajlik - egy jelzetlen ösvény indul egyenesen, kissé jobbra hajolva. Láthatjuk a fák mögött a bányagödröt, így találhatjuk meg a kilátót (3,2 km, 205 m szintemelkedés).
- A csillaghegyi HÉV-megállóból a P jelzés vezet fel a bányagödörig. Kerüljük meg a turistaúton, majd ahol az enyhe jobbkanyart tenne, forduljunk visszafelé, és válasszuk a gödör peremére vezető jelzetlen ösvényt! (7,2 km, 316 m szintemelkedés.)
- A 143-as és 243-as buszok végállomásától a P+ jelzés kalauzol a P jelzés csatlakozásáig. Ezen érünk el a bányagödörig és megkerüljük azt jobbról. Ahol a turistaút kissé jobbra hajlik, forduljunk visszafelé, és válasszuk a jelzetlen ösvényt! (5,5 km, 293 m szintemelkedés.)
Parkolás
- Ürömön a Templom térről a Fő utcára balra fordulva találunk egy ingyenes parkolót.
Koordináták
Tulajdonságok
- 3 Közeli túrák
A Kinizsi Százas mellett 32 éve megrendezik a két rövidebb útvonalat is, hogy akik nem bírják az extrém megterhelést, azok is átélhessék a legendás ...
A Kinizsi Százassal egy időben rendezik a 25 km-es távot is, immár 32 éve. A Pilis lábáig egy útvonalon halad a "százasokkal", majd ott szétválnak ...
Ha észak felé nézünk a Margit-hídról, magára vonzza tekintetünket egy háromszög alakú, környezetéből élesen kiemelkedő, sziklás csúcsú hegy.
- 3 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei