Prédikálószék
Két festői kilátás, egy kilátó
A Prédikálószék valóban fenséges trónként ül a Dunakanyar fölött. A 639 méter magas tetőről a Duna patkó alakú kanyarjára nyílik panoráma, szemben a kis, sziklás élekre szabdalt oldalú Szent Mihály-hegy, hátterében pedig a Börzsöny tömege emelkedik a folyó szalagja fölé. A nagyszerű látvány szépségét tetemes magasság és jelentős meredekség fokozza.
De a kilátás nem csak észak felé emlékezetes: keleti irányban a Visegrádi-hegység Duna felé lefutó gerincei és a Naszály tömege uralják a látképet, de a visegrádi várat is könnyű észrevenni. Tiszta időben egészen a Mátráig elláthatunk. Az erdős hegyvidékek és a Visegrádi-szoroson átvágó folyó összhangja a festői látványt az Északnyugati-Kárpátok természeti csodáinak sorába emeli. Bár a Prédikálószék elsősorban a Duna kanyarjának látványáról nevezetes, a kelet felé kirajzolódó, sűrű hegyvilág képe önmagában is a hegység ékessége lehetne.
Távoli ismerősök vetélkedésének ritka színtere a Dunakanyar: a földrajzi környezetünket leginkább meghatározó elemek (a hegykeret és a Duna) e helyen kívül csak a hegykoszorú ívének két peremén találkoznak egymással. A Kárpátok főgerincéről befelé induló patakok fokozatosan egyesülve, egyre nagyobb folyókat alkotva csaknem kivétel nélkül a Dunának adják át vizüket. Mindeközben pedig a hegységet lassan barázdáló vízfolyások hordaléka a Kárpát-medence nagy síkságait béleli ki. A kárpáti táj formálódásának makettje, egyben a hegykoszorú és a folyó egymásra gyakorolt hatásának nagyszabású „illusztrációja" a Duna patkó alakú szorosa.
A lenyugodott tűzhányó
A Visegrádi-hegység a szembenső Szent Mihály-heggyel együtt egy tekintélyes (1500 méteres magasságot meghaladó) rétegvulkán lepusztult roncsa. A hajdani keserűs-hegyi tűzhányó lejtői idővel magasra nyúltak és meredekké váltak, a forma pedig északi irányban, U-alakban nyílt fel egy óriási csuszamlás során. Részben ennek anyaga építi fel a Szent Mihály-hegyet, mely tehát földtani értelemben valójában a Visegrádi-hegység része. Az egykor monumentális vulkán lepusztulása már-már „nyugvópontra" jutott, amikor a megállapodni készülő táj nyugalmát a Duna megjelenése bolygatta fel. Mi több, a tektonikus erők is megrázták magukat, és a dombsággá szelídült vidék rögei emelkedni kezdtek. A folyó viszont nem hagyta magát, lépést tartott a függőleges mozgással, és egyre mélyebbre vágódott a Visegrádi-hegység és a tőle elszakított Szent Mihály-hegy között. A magasabb területről érkező patakok is alkalmazkodtak a helyzethez: kitartó, lassú munkával fűrészelődtek be a kemény, andezites alapkőzetbe, így mély, szűk völgyekkel barázdálva a Duna felé lejtő felszínt - ami keleti irányban tárul fel a kilátóból.
Ugyanebben az irányban tekinthetjük meg a „Keserűs-hegyi vulkán" központi kalderáját (eróziós eredetű mélyedését), melyet a domborzat változásai már nagyrészt elfedtek a laikus szem elől. A tűzhányóroncs centrumát a Prédikálószék - Szent Mihály-hegy - Öreg-Pap-hegy - Keserűs-hegy vonal határolja körül (az Öreg-Pap-hegyet könnyen felismerhetjük, ez az a meredek lejtőjű hegy kelet felé, mely tetemesen környezete fölé magasodik).
Modern idők szelei
A csúcs közelében, egy jókora sziklatömbön a Duna kör emléktáblája díszeleg - a rendszerváltás előtt indult tüntetésekre emlékeztetve, melyeknek fontos szerepe volt a nagymarosi vízlépcső építésének megakadályozásában. A terv részeként szivattyús energiatározó (víztároló) épült volna a Prédikálószékre, hogy a felszivattyúzott, majd leeresztett vízzel meghajtott turbinája olcsó áramot biztosítson. A súlyosan természetkárosító beruházás szerencsére nem készült el, a hegycsúcson pedig csupán a szószéket mintázó kilátó, egy pihenőhely és a fakereszt foglalnak helyet. (Hangzatos neve a korábbi, német Predigerstuhl elnevezés tükörfordítása, amit vélhetően a csúcs alakja miatt aggattak rá.)
A kilátó tetején webkamera is van, így indulás előtt meggyőződhetünk az aktuális időjárásról. Extraként ingyen WIFI szolgáltatás van az objektum környezetében, ezért frissen készített képeinket azonnal meg is oszthatjuk.
A kilátó ezenkívül tematikus kiállításként is szolgál: környékbeli legendákat, történeteket, magyar királyok életéből vett jeleneteket mutat be sajátos stílusban.
Az építmény bivakolásra is alkalmas. Környezete viszont erdőrezervátum, ezért a kijelölt turistautakról ne térjünk le!
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- Esztergom és Budapest felől a Dömös, templom buszmegállóig kell utaznunk.
- A Pilisszentlászló, községháza buszmegállótól is startolhatunk.
- A Pilisszentkereszt, Dobogókő, hegytető buszmegálló is lehet kiindulópontunk.
- Ha jár a dömösi rév, akkor a Budapest - Szob vasútvonal Dömösi átkelés vasúti megállóhelyéről is átjuthatunk Dömösre.*
*A dömösi rév csak április és szeptember között közlekedik, és akkor is előzetes telefonos egyeztetés szükséges a használatához!
Megközelítés
- Dömösről a P majd az abból balra kiágazó P▲ jeleket kell követnünk a Prédikálószékig (4 km, 526 m szintemelkedés).
- Dömösről a P+ jelzésen is feljuthatunk, és a gerincen jobb felé kell indulnunk a P▲ jelű úton, hogy a csúcsot célba vegyük (5,9 km, 500 m szintemelkedés).
- Pilisszentlászlóról a P+ jelzés vezet föl a Prédikálószék gerincére, ahonnan a P▲ jelzést kell követnünk a kilátóig (6,7 km, 277 m szintemelkedés).
- Dobogókőről a P▲ jelzés jó nagy félkört leírva vezet ki a Prédikálószékre (6,9 km, 209 m szintemelkedés).
- A Királykunyhó vadászház parkolójától a P◼ jelzést követjük, majd balra térünk a csatlakozó P+ jelekre. Ez a P▲ jelzésbe torkollik, amelyen jobb felé találjuk a kilátót (5 km, 361 m szintemelkedés).
Parkolás
- Dömösön a Kossuth Lajos úti bolt előtt, vagy a főtér környékén parkolhatunk.
- Ha a P+ jelzésen vágunk neki a hegynek, a Táncsics Mihály utcán, a jelzés közelében találunk parkoltó.
- Pilisszentlászlón a Kis Rigó vendéglő előtt parkolhatunk.
- Dobogókőn fizetős parkolót találunk.
- Az egyik legközelebbi parkoló a hegy keleti lábánál, a Lepencét és Pilisszentlászlót összekötő autóút mentén, a Királykunyhó vadászháznál található.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Visegrádi-hegység szerény méretei ellenére különleges, Kárpátok-szerte kiemelkedő látnivalókat is tartogat. Ilyen mindenek előtt a Dunakanyar ...
Talán kevesen szállnak vitába azzal, hogy Prédikálószék az ország legszebb kilátást nyújtó helyei közé tartozik. Az amúgy is népszerű célpont ...
A Keserűs-hegy legmagasabb pontjára, a Prédikálószékre a legkönnyebb út Pilisszentlászlóról vezet. A fejedelmi panorámán kívül meglátogatjuk ...
A Pilisi vándorlás a Piliscsabai Természetjáró Egyesület jelvényszerző túramozgalma, melynek célja a Pilis és Visegrádi-hegység ismert és kevésbé ...
Ezt tényleg látni kell: klasszikus félkör Dömösről a jellegzetes formakincsű Vadálló-kövek mentén a kihagyhatatlan panorámát kínáló Prédikálószéken ...
Ősöreg romvulkán bércei vigyázzák a Duna és a Kárpátok találkozóhelyét. Csekély magasságok ide vagy oda, a hegykoszorú egyik természeti csodája ez, ...
Kifejezetten nehéz útvonal, ahol az erősebb emelkedőkön a terepfutást nem is szabad szó szerint érteni. Számítsunk viszonylag sok gyaloglásra és ...
Egész napos, népszerű, de komoly körtúra a Visegrádi-hegység legmélyén, felfűzve annak legkiemelkedőbb látványosságait, különlegességeit.
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei